ЗАШТО ЗАРАЖЕНИ КОРОНОМ НЕМАЈУ СИМПТОМЕ: Српски научници дошли до запањујућих резултата
"Они су практично за ширење заразе и најопаснији"
Пацијенти са вирусом Ковид 19 који немају симптоме развију чак више антитела у односу на симптоматске случајеве са блажом клиничком сликом, каже Марија Гњатовић, научна сарадница Института за примену нуклеарне енергије, који се бави серолошким тестирањем и детекцијом антитела на вирус корона.
(УЖИВО) Конференција Кризног штаба: Најновије информације у вези са корона вирусом у Србији
ОБЈАВЉЕНИ НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: Још 383 нових случајева корона вируса, преминуло 13 особа
НИ КОРОНА, НИ ЖУЉЕВИ, НИТИ ЖЕЂ га нису спречилу у подухвату: Драгиша пешачио 230 км, али од циља НИЈЕ ОДУСТАО (ВИДЕО)
Истраживања српски научника на том институту разликују се у односу на светска јер нису примећени падови концентрације антитела након три-четири месеца, наводи наша саговорница.
- Применом серолошких тестова могуће је утврдити ко су асимптоматски случајеви, који потенцијално могу и да пренесу заразу. Они су практично за ширење заразе и најопаснији зато што не можете да их изолујете из колектива јер се симптоми на њима не виде - додаје она.
На питање да ли они инфекцију шире више него оболели који имају симптоме, докторка каже да то није случај и да они инфекцију шире на исти начин само су опаснији јер су непрепознатљиви.
Сарадница на Институту истиче да је потребно пратити две класе антитела, она која се јављају кад инфекција доспе у организам - ИГМ, и она која настају 7-10 дана и која су трајна или заштитна антитела - IGG.
- Код некога се појави концентрација ИГМ антитела чак и неколико дана пре симптома до неколико дана након појаве првих симптома. Тада треба радити серолошке тестове јер се онда добија потпуно поуздан резултат. Та ИГМ антитела расту онда још неколико недеља, а затим њихова концентрација опада. IGG (заштитна, трајна антитела) јављају се од 7. до 10. дана и опстају, како наша истраживања показују, четири месеца без пада - истиче Марија Гњатовић.
- Имали смо случајева да код неких пацијената долази до поновног повећања ИГМ антитела, као да је особа поново била изложена, али без симптома. Претпостављамо да је раст тих антитела био последица поновног излагања - закључује.
Да ли у та четири месеца особа може поново да се зарази, нико не може да тврди, каже она. Докторка Гњатовић је додала да, захваљујући тестовима ИНЕП-а на атитела, сасвим се поуздано види да је у питању Сарс-КоВ-2 а не нека друга вирусна инфекција.
ГЕРОНТОДОМАЋИЦЕ ПРЕКО ПОТРЕБНЕ: Општина Кладово наставља да брине о најстаријим суграђанима
МИЛИОНИ ЗА УДРУЖЕЊА ГРАЂАНА: Општина Мајданпек финансираће програме од значаја за локалну заједницу
"Неће да послушају савете него иду у кафиће и шетњу без маске" У НИШУ 80 ОДСТО ПАЦИЈЕНАТА МЛАЂИХ ОД 40 ГОДИНА
ПОРОДИЦА МОЛИ ЗА ПОМОЋ: Милан једног јутра изашао из куће и већ ТРИ НЕДЕЉЕ га нема нигде
ПОЈАЧАВА СЕ ПРВА ЛИНИЈА ФРОНТА ПРОТИВ КОРОНЕ: У Србији 200 медицинских радника добија радна места