ЗАСТРАШУЈУЋА ИСПОВЕСТ ДОКТОРА ИЗ ПАНЧЕВА: Открио све о лечењу ковид пацијената, које су ЛОШЕ СТРАНЕ РЕСПИРАТОРА?
Колико помаже, толико има и негативне последице по иначе нарушено здравље пацијента.
За само 24 сата, протеклог викенда, број пацијената који су због короне завршили на респиратору увећан је готово 50 одсто.
НИШКИ ЛЕКАРИ РАДЕ НА ВЕЛИКОМ ОТКРИЋУ: Србија приводи крају развој још једне врсте теста на корону
ДОНЕТА ОДЛУКА: Град на северу Србије прогласио ванредну ситуацију
ОД ВИКЕНДА НАС ОЧЕКУЈЕ ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС? Кризни штаб заседа до краја седмице - најтежа мера на столу!
Нажалост, људи као да и даље не схватају колико је опасно завршити на механичкој вентилацији јер респиратор, колико помаже, толико има и негативне последице по иначе нарушено здравље пацијента.
Како објашњава начелник анестезиологије и интензивне неге Опште болнице у Панчеву др Милорад Божић, на респиратор се стављају само најтежи болесници, они којима живот виси о концу.
- Респиратор је, народски речено, подршка дисању, он треба да допреми кисеоник до плућа и обезбеди механику коју ми више не постижемо јер смо болесни. Он је важан у лечењу и одлична помоћ, али није свемогућ. Суштински, оно што народ мора да зна, респиратор је само један од елемената у лечењу који помаже да купимо додатно време да би лекови и остале процедуре које користимо у лечењу помогле пацијенту - наводи др Божић.
Зашто је боља вештачка кома
Механичка вентилација за пацијенте оболеле од короне подразумева болну интубацију, када цев иде низ грло, све до трахеје и омогућава дисање у ритму који диктира респиратор. Пацијент не може да говори и једе, не сме да се помера, али нису сви пацијенти у вештачкој коми.
- Пацијент који је на респиратору може, али и не мора, да буде у вештачкој коми. То зависи од стадијума болести и самог болесника, односно колико је спреман да сарађује. Некад због побољшања резултата коришћења респиратора морамо да га седатирамо, уведемо у вештачку кому, да бисмо постигли боље гасне размене, односно да би се поправило стање засићености тела кисеоником. Када је пацијент успаван, он је препуштен машини онако како ми тражимо да би се постигао жељени резултат - објашњава др Божић.
Међутим, како упозорава овај стручњак, који се свакодневно среће с најтеже оболелима од короне, респиратор има и негативне последице.
- То није природан начин дисања и сама машина, на неки начин, мења механику дисања. Дуг боравак на респиратору захтева и период одвикавања код пацијента да би плућа сама преузела своју функцију - истиче доктор.
Нисмо морали да бирамо
Он каже да респиратора у здравственим установама широм Србије има довољно.
- Приче како за неке пацијенте има респиратора док за друге нема су празне приче. Све док имамо респираторе користићемо их, све до последњег. Још нисмо били у ситуацији да морамо да бирамо између пацијента, односно да некога морамо да скинемо са респиратора да бисмо прикључили другог. Респиратора за сада има, е сад, шта ће бити, с обзиром на то да се епидемиолошка ситуација све више погоршава и да је све више заражених, то је већ друга ствар - каже др Божић.
Колико ће пацијент бити на респиратору зависи од саме болести и могућих компликација.
- Пацијент је прикључен на респиратор онолико колико је то потребно - гласи златно правило, које преноси доктор.
Код пацијената који нису оболели од КОВИД-19 и имају здрава плућа, дужи боравак на респиратору може да доведе до такозване болничке пнеумоније.
Код болесника заражених короном, са тешком клиничком сликом, респиратор је у одређеним ситуацијама неопходан, али се строго води рачуна када и колико ће пацијент бити прикључен на механичку вентилацију.
Др Божић је од почетка пандемије у сталном контакту с најтежим болесницима и, како истиче, чини му се да се сада корона другачије испољава него у марту и априлу, па чак и у односу на летњи период.
- На почетку епидемије корона је највише погађала старије пацијенте, летос су то били људи средњих година, а данас је све више младих на респираторима. Имамо КОВИД позитивну породиљу која је на респиратору и која је због тешке клиничке слике морала да се породи царским резом. Бебица је добро, али је мајка у изузетно тешком стању. Хоспитализоване су читаве породице и на инфективном одељењу наше болнице леже заражени отац и син, док је мајка на респиратору. Корона је сурова и сви, без обзира на године, могу да заврше на респиратору - упозорава начелник анестезиологије у Општој болници у Панчеву.
Крвна плазма није свемогућа
Како каже анестезиолог из Панчева, лечење крвном плазмом дало је половичне резултате.
- Крвна плазма оних који су прележали корону, а која се користи у лечењу других пацијената, није свемогућа и не спасава живот као што многи мисле. Од три пацијента на овај начин смо спасли једног. Знам, сваки живот је вредан и значајан, али ово је опасна болест и најбоље је уопште не стићи до респиратора. Зато поново апелујем на људе да се чувају, да избегавају гужве и контакте сведу на најмању меру, да носе маске и поштују све прописане мере - поручује др Божић.