ЗАСТРАШУЈУЋИ ПРИЗОР У БЕОГРАДУ! Опасност од прегоревања климе је ОГРОМНА, изгорело је много станова због непажње грађана (ВИДЕО)
Потребно је минимум једном годишње чистити и сервисирати климе код куће, док је за пословне објекте то два или више пута годишње.
Због екстремно високих температура које су захватиле нашу земљу у последњих десетак дана, велики број грађана није гасио расхладне уређаје попут климе, а колико њихово преоптерећење може бити опасно, показали су ужасни пожари који су у јуну и јулу гутали читаве станове у Београду.
Случај од недеље, када је зграда у Раковици горела након што је експлодирала клима, узнемирио је грађане, а сада се на друштвеним мрежама појавио нови, застрашујући снимак који заправо показује тренутак у којем почиње пожар на клима уређају.
На снимку се види пламен који почиње да захвата спољну јединицу клима уређаја, а звук варничења, један је од главних упозорења, кажу стручњаци, на пожар који може да се прошири и захвати терасу и цео стан, у зависности где се клима налази.
-Куд видех ово на Инстаграму, сад ћу тачно да излазим на терасу десет пута дневно да проверавам... - с правом је прокоментарисао један од корисника друштвене мреже "X".
Како спречити пожар на клима уређају?
Према речима Давора Видовића, помоћника начелника Управе ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије, само је један разлог зашто може доћи до паљења клима.
-Пожари настају јер су уређаји неисправни, то доводи до кварова који често резултирају пожаром услед трења, варничења или услед проблема са електроинсталацијом која се запали на спољној јединици климе - испричао је раније Видовић.
Оценио је и да је једина превентива редовна контрола климе.
-Сви уређаји који су исправни и који се редовно сервисирају немају тих проблема. Може чак и да се деси да се прљавштина увуче у спољне делове климе, поготово када спадне спољна решетка па птице ту натрпају грање и то може да се запали - истиче Видовић.
Како каже, ако постоји и најмања сумња у ефикасан рад клима уређаја, требало би контактирати мајстора.
-Ако имате сумњу у функционисање клима уређаја, ако се чују неки звуци из климе требало би престати са коришћењем климе. Наравно, подразумева се да свако коришћење неког уређаја мора да буде дозирани, а обзиром да климе током ових високих температура раде по цео дан, то додатно утиче на њихову могућност кварења - упозорава Видовић.
Обавезно чишћење клима једном годишње
Владимир Дујаковић, мајстор за климе, објаснио је за Прва ТВ да ли би требало уопште да гасимо климу, и ако да, када би то требало да се ради.
-Пошто су ове огромне врућине, уколико је екстремна температура, требало би да кад излазите из куће искључите климу, за сваки случај. Постоји више различитих разлога због којих може доћи ди паљења климе. Може се запалити енергетски резервни део, то је пластични кондензатор, или је клима превише прљава па се мотор вентилатора прегреје. На пример, уколико се не уради вакумирање клима уређаја након извесног времена се може догодити квар - објашњава мајстор за климе.
Клима уређај чест узрок пожара лети
Из искуства ватрогасаца, најчешћи узрок настанка пожара је људски фактор - неправилно или нестручно руковање електричним уређајима у овом делу године, када је јако топло.
-Оно што се често дешава је да оставимо укључе клима уређаје без надзора, јер би нам одговарало да се вратимо у расхлађене просторије када је врело. Често се дешава да клима уређаји буду узрочници пожара у овом периоду - навео је раније Александар Крстић, шеф Одсека у Управи ватрогасно спасилачке јединице у Београду.
Грађанима саветује да када избије пожар позову 193-ватрогасце, јер уколико се на време реагује "пожар гаси чаша воде".
-Ако се реагује на време пожар се може угасити. Важно је када позову ватрогасце (193) да кажу прецизну локацију, прецизну адресу и док не стигну ватрогасци покушају сами да угасе, ако је мали пожар. Уколико је пожар велики и видите да не можете ништа - евакуишите се, изађите из стана или куће, не користите лифтове, не искључујте струју у згради. Сачекајте ватрогасце који ће проверити да ли је неко остао у лифту, и они искључивати електричну енергију у зградама - саветује Крстић.
Извор: Србија Данас/Блиц