ЗАЖИВЕО "МАЛИ ШЕНГЕН" НА БАЛКАНУ! НОВА ПРАВИЛА ЗА ПЦР НА ГРАНИЦИ: Где је Србима улаз дозвољен без корона ограничења?
Ако у Србију стижу држављани из неке друге државе и даље је обавезан ПЦР тест или десетодневни кућни карантин
"Мали шенген" заживео је од прекјуче на Западном Балкану барем када је реч о ПЦР тестовима на граници. Србија, БиХ, Црна Гора, Албанија, Северна Македонија и Бугарска не траже више ПЦР тест на Covid 19 приликом уласка грађана ових шест земаља. Каква је ситуација за остале земље света? Где је Србима улаз дозвољен без корона ограничења?
УНС: Пријављивање новинара за вакцинацију до понедељка у подне
УКЉУЧИЛА СЕ И ВОЈСКА! Гомила домаћинства у Србији без струје већ седам дана: Снег прави велике проблеме
ОЧЕКУЈЕ НАС ВРЕМЕНСКИ РОЛЕРКОСТЕР! Какво ће време бити до краја Јануара? Вечерас НАЈХЛАДНИЈА НОЋ током овог таласа
По принципу реципроцитета, шест држава Западног Балкана "отвориле" су међусобно границе као у "мирнодопско време", пре избијања пандемије Covida 19. Сви споразуми о томе на билатералном нивоу практично су постигнути током ове недеље.
С тим што треба имати на уму да, рецимо, за држављане Србије ПЦР тест није обавезан за улазак у своју земљу само ако у Србију долазе из једне од пет већ набројаних држава у окружењу. С друге стране, уколико у Србију стижу из неке друге државе и даље је обавезан ПЦР тест или десетодневни кућни карантин.
Такође, држављани Србије или странци који су у нашу земљу ушли пре одлуке о укидању ПЦР теста за пет земаља у окружењу односно пре 14. јануара и даље су обавезни да остану у десетодневном карантину уколико нису урадили ПЦР тест који је био негативан.
Иначе, како стоји на сајту амбасаде Србије у Софији, путницима које долазе из САД, уместо негативног ПЦР теста, признаје се негативан Антиген ФИА Рапид тест.
Укидање обавезног ПЦР теста између земаља Западног Балкана могао би да поспеши екомију у региону. На то је указао И председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.
- Регион је наша заједничка кућа, зато је одлука министра здравља о укидању обавезног ПЦР теста за све коју нам долазе из непосредног окружења још један показатељ наше спремности за укидање баријера између нас - рекао је Чадеж и оценио да ће ова одлука свакако допринети још бољем економском повезивању наших компанија са компанијама из региона
- Јамајка (пре путовања, неопходно је пријавити се на следећем сајту: www.visitjamaica.com)
- Колумбија (неопходно је попунити формулар на следећем сајту: https://apps.migracioncolombia.gov.co
- Костарика (уз обавезу попуњавања обрасца "Пасе де Салуд" 48 сати пре доласка (https://salud.go.cr/); такође, потребно је здравствено осигурање које покрива трошкове лечења у случају короне вируса - осигурање мора да буде на шпанском језику и одобрено од Института за туризам)
- Мексико (предузимају се одговарајуће мере уколико особе испољавају симптоме на корона вирус; по доласку у Мексико, путници су дужни да попуне упитник за идентификацију фактора ризика: https://afac.hostingerapp.com/)
- Оман (мере санитарне предострожности се обављају приликом слетања, мери телесна температура путника и евентуално се упућују у карантин они путници са симптомима болести)
- Палау (неопходно је да приликом уласка попуне формулар о здравственом стању и да буду подвргнути здравственом прегледу; забрањен је улазак за оне држављане Србије који су претходних 14 дана боравили или транзитирали у НР Кини (укључујући Хонг Конг и Макао) или су боравили на путничким крузерима који су пристајали у луке земаља које су погођене болешћу ковид 19)
- Пакистан (на аеродрому се контролише температура; за лица која покажу симптоме медицинско особље на аеродрому одлучује да ли ће захтевати тест на корону; у случају позитивног теста, обавезна је мера изолације у болничким или уличним условима)
- Сан Марино (уз обавезу претходне пријаве Министарству иностраних послова Сан Марина, путем е-мејла: viaggiareinformati@esteri.sm или телефонски: 00378/549888888; по доласку обавезно је подвргавање серолошком тесту; у случају позитивног резултата лице се подвргава молекуралном тесту и уколико резултат буде позитиван подлеже кућној самоизолацији у трајању од 14 дана)
- Судан, Република (путници са симптомима се упућују у карантин)
- Танзанија (уколико држава поласка или авио-компанија којом су допутовали траже негативан тест као услов за путовање, путници су обавезни да покажу резултате теста приликом уласка у Танзанију; сви путници се детаљно проверавају по доласку, а, у случају потребе, може се тражити да се уради брзи тест)
- Централноафричка Република
- За оне који желе да отпутују у Сједињене Америчке Државе није потребан негативни ПЦР тест, али је препоручена 14-дневна изолација.
Подсећања ради, у изолацији по уласку у Србију је више хиљада грађана који су до прекјуче прешли нашу границу, а полиција проверава да ли су заиста на адересама које су пријавили и поштују ли меру.
Полицајци у тимовима контролишу да ли се поштује изречене мере обавезног кућног карантина.
Онима које не нађу на адреси становања пише се прекршајна пријава и мораће да плате казну и до 150.000 динара.