ЗБОГ ОВОГА МОЖЕТЕ ДА ОСТАНЕТЕ БЕЗ РОДИТЕЉСКОГ ДОДАТКА! Списак вакцина које малишани у Србији МОРАЈУ да приме (ФОТО)
По Закону о финанасијској подршци породицама са децом мајка не може да оствари родитељски додатак за новорођено дете ако јој претходна деца нису уредно вакцинисана, а у сваком моменту, исплата родитељског може бити прекинута уколико се установи да се малишани редовно не вакцинишу.
Како што смо већ објавили, постоји 7 разлога због којих се може прекинути исплата додатка, а један се управо тиче вакцинације.
По члану 25, мајка новорођеног детета не може да оствари родитељски за њега, ако је установљено да њена претходна деца нису вакцинисана у складу са прописима у области здравствене заштите Србије.
"КЕНТАУР ЈОШ УВЕК НИЈЕ ДОМИНАНТАН" Др Банко: Најбоље пролазе особе са хибридним имунитетом
ДАНАС СЛАВИМО НАЈВЕЋЕГ ЧУДОТВОРЦА: Ако имате неку од ОВИХ БОЛЕСТИ, ево шта морате да урадите
ОДЛАЖЕ СЕ ПОЧЕТАК ШКОЛСКЕ ГОДИНЕ?! Тиодоровић предлаже ПООШТРАВАЊЕ мера: "Забринут сам..."
- Чињеница да је дете вакцинисано у складу са прописима у области здравствене заштите Србије утврђује се на основу изјаве подносиоца захтева и података садржаних у евиденцији о имунизацији која се води код надлежног здравственог органа. Чињеница да је дете вакцинисано у складу са прописима проверава се једном годишње на основу података садржаних у евиденцији о имунизацији која се води код надлежног здравственог органа - наводи се у Закону.
У члану 24 као један од 7 разлога због којих може бити прекинута исплата реодитељског додатка наводи се и да се исплата прекида "уколико се у току исплате права на родитељски додатак која се врши у месечним ратама утврди да деца нису вакцинисана у складу са прописима у области здравствене заштите Републике Србије".
- Исплата се прекида до одлуке министарства надлежног за финансијску подршку породици са децом - наводи се у члану 24 овог Закона.
Да до обе непријатности не би дошло подсећамо кои је су све вакцине обавезне по нашем здравственом осигурању, а имунизација траје све до 14. године, односно до дететовог 8. разреда.
На самом рођењу дете прима ХБ вакцину односно вакцину против хепатитиса Б.
По отпусту из породилишта прима се БЦГ односно вакцина против против туберкулозе.
Са навршених месец дана дете опет прима вакцину ХБ, односно вакцину против хепатитиса Б.
Кад дете напуни два месеца следи вакцинација ДТАП/ИПВ/ХИБ И пнеумокона вакцина - вакцина против дифтерије, тетануса, великог кашља (пертусиса), дечије парализе (полиомијелитиса), инфекције изазване бактеријом Хемофилус инфлуенце типа Б и инфекција изазваних бактеријом Стрептококус пнеумоније.
Исто следи и са навршених три и по месеца, и у 6. месецу живота.
Са навршених 6 опет прима и ХБ вакцину, која штити од заразне жутице.
Кад дете напуни 13 месеци треба да прими MMR вакцину против малих богиња (морбила), заушака (мумпса) и црвенке (рубеоле).
Са 16 месеци прима ДТАП/ИПВ/ХИБ и пнеумокона вакцина, а у 12. години живота, детету се дају три дозе вакцине против хепатитиса Б, уколико раније није било вакцинисано.
14. години живота спроводи се трећа ревакцинација и дете прима још једну бустер дозу вакцине против дечије парализе, тетануса и дифтерије (ОПВ, ДТ) како би се осигурала дуготрајна заштита од ових болести.