ЗДРАВА ЈЕТРА НА УДАРУ КОРОНА ВИРУСА: Др Божић објашњава какве могу бити последице и ко спада у ризичну групу
Вирус САРС-ЦоВ-2 улази у ћелије јетре преко АЦЕ-2 рецептора и нађен је на холангиоцитима (епителне ћелије жучних канала).
Ковид-19 је мултисистемска болест која може да захвати различите органе односно органске системе, међу којима је и јетра, каже наш угледни стручњак проф. др Милена Божић, специјалиста инфектологије, педијатрије и субспецијалиста хепатологије.
ДРУГАЧИЈИ, ИСКРЕНИЈИ - ДР КОН КАКВОГ НИСТЕ ВИДЕЛИ! "Имао сам одређених разочарења, најтеже ми падају напади сарадника"
ГРУЈИЧИЋ БРУТАЛНО ИСКРЕНА О НЕСТОРОВИЋУ: Докторкине речи су одјекнуле у јавности
НАЈОПТИМИСТИЧНИЈА ПРЕДВИЂАЊА ДР КОНА ДО САДА: Епидемиолог открио када ће корона бити ПОТИСНУТА
Како додаје, вирус САРС-ЦоВ-2 улази у ћелије јетре преко АЦЕ-2 рецептора и нађен је на холангиоцитима (епителне ћелије жучних канала). На питање како ковид може да делује овај орган, професорка одговара:
- Вирус САРС-ЦоВ-2 може да оштети здраву јетру или да погорша већ постојеће оштећење јетре, које је нађено код 14.8 одсто до 53 процента хоспитализованих болесника са ковидом-19. Значајније оштећење јетре регистровано је код минимално 58 одсто и максимално 78 процената болесника, који су умрли од ковида. Зато се сматра да је тешко оштећење јетре сурогат маркер неповољном исходу болести.
Као могуће узроке оптерећења јетре услед ковида професорка издваја следеће: тежак запаљенски одговор цитокинска олуја/сепса, оштећење хипоксијом (недостатком кисеоника), оштећење лековима, које болесник прима због короне, микротромбозе синусоида јетре, настале због хиперкоагулабилности (стање када је крв гушћа и лепљивија него иначе), директно оштећење вирусом САРС-ЦоВ-2 и удружени фактори.
Цироза јетре и ковид
На питање да ли је нека група пацијената са болестима јетре подложнија утицају ковида-19, докторка наводи:
- У једној студији од 2.780 болесника из Америке са ковидом-19, доказано је да су хроничне болести јетре, нарочито цироза јетре, биле удружене са значајно већом смртношћу од короне Главне етиологије болести јетре биле су: алкохол, неалкохолни стетохепатитис, хепатитис Ц, хепатитис Б и аутоимунски хепатитис. Међу овим узроцима најчешће су били масна јетра и неалкохолни стетохепатитис. А као узроци смрти означени су: погоршање декомпензације јетре, појава или погоршање постојеће енцефалопатије и крварења из варикса једњака. У току ковида-19, код ових болесника био је повећан ризик од смртности, независно од фактора ризика као што су гојазност, хипертензија и диабетес - каже др Божић (хепатична енцефалопатија представља неуропсихичке поремећаје функције мозга услед поремећаја детоксикационе, метаболичких и других функција јетре).
Професорка истиче да су симптоми и знаци болести јетре оскудни осим ако се не ради о одмаклој болести јетре односно о декомпензованој цирози.
- Главна процена функције јетре ради се на основу лабораторијских анализа крви. Основни налаз је пораст активности ензима јетре - трансаминаза: АСТ, АЛТ, а варијабилан налаз је пораст гама глутамил трансферазе -GGT, алкалне фосфатазе и билирубина и пад нивоа албумина у серуму. Уз то, неопходна је и процена фактора коагулације - објашњава како се дијагностикује поремећај функције јетре услед ковида.
Како разликовати оштећење јетре вирусом САРС-ЦоВ-2 од других узрока?
- Код повишеног нивоа трансаминаза услед ковида треба размотрити могуће оштећење јетре вирусима хепатитиса, лековима, због запаљења мишића, оштећења срца и синдрома ослобађања цитокина - каже др Милена.
Утицај витамина на јетру
Када је у питању утицај короне на јетру, важно је и питање да ли је оштећење јетре последица квоида или проблем у току борбе са вирусом?
- Оштећење јетре се јавља у току ковида-19, а праћење после прележане болести показаће да ли ова болест оставља последице. Пандемија је у току па је рано да се говори о последицама новог соја короне - истиче редовни професор Медисинског факултета Универзитета у Београду, у пензији.
Било је доста речи и о могућем нежељеном дејству витамина, који се услед пандемије корона вируса узимају и на своју руку, на здравље јетре.
- У прописаним дозама витамини не утичу негативно на болест јетре. Неки витамини, попут А, Д, Е и К се и препоручују код одређених обољења овог органа - објашњава.
Хепатитис Ц и корона
Како поступити ако су болесници на антивирусној терапији хроничног хепатитиса Б или хроничног хепатитиса Ц, а добију ковид?
- Ако болесници већ примењују антивирусну терапију за хронични хепатитис Б или хронични хепатитис Ц, терапију треба наставити и у току ковида. Започињање терапије хроничног хепатитиса Ц, док траје борба са короном, обично није оправдано. Лечење се може одложити док болесник не оздрави од ковида - напомиње.