ЗЕЛЕНА, НАРАНЏАСТА И ЦРВЕНА ЗОНА Родитељи, спремите се - после масакра на Врачару почиње испитивање деце
За спровођење биће потребна сагласност сваког родитеља
Почетком септембра школама ће бити представљен упитник норвешких стручњака, уз помоћ којег треба да будео бављена процена трауматског искуства након трагедије у Основној школи "Владислав Рибникар", а за његово спровођење биће потребна сагласност сваког родитеља, најавила је данас члан Радне групе за подршку менталном здрављу и сигурности младих Хана Кораћ.
Она је прецизирала да ће наставницима и родитељима и у писаној форми бити достављене информације о процени како би благовремено били обавештени и донели одлуку да ли ће да дају одобрење.
ПОСЛЕДЊЕ ЧЕГА СЕ СЕЋА БИО ЈЕ ПОГЛЕД УБИЈЕНЕ ДЕВОЈЧИЦЕ Наставница из "Рибникара" у тешком стању након масакра: "Не зна ни да ли је девојчица гледала тражећи спас..."
И ОБОЖАВАОЦИ ДЕЧАКА УБИЦЕ МОГУ ИЗА РЕШЕТАКА? Нема компромиса - једна ствар вас води право у затвор
ПОДНЕТА ТУЖБА ПРОТИВ РОДИТЕЉА ДЕЧАКА-УБИЦЕ! Ово су захтеви породица убијене деце - испливали сви детаљи
Објаснила је да ће се питања читати деци, а да ће одмах након процене сваки родитељ бити обавештен од резултату свог детета.
- Упитник ће се обављати као полуструктуирани интервју, говориће нам које су њихове снаге и осетљивости и како функционишу пре траумтаског догађаја и како данас, а помоћи ће нам да креирамо вид индивидуалне помоћи сваком детету којем је потребна додатна помоћ - рекла је Кораћ.
Према њеним речима, резултати који буду у зеленој зони говориће да је дете адекватно збринуто од стране пријатеља, породице, школе.
Међутим, наранџаста и црвена зона указаће да је потребно да се направи неки индивидуални план помоћи, за шта је потребна сагласност родитеља.
- Ако се нађе у наранџастој зони, дете ће моћи да разговара са педагогом и психологом у школи или са неким у стручном саветовалишту, док ће црвена зона подразумевати упућивање на неке друге инстанце лечења менталног здравља - навела је Кораћ.
Како је рекла, упитник су Радној групи уступиле колеге из Норвешке, а креиран је након масовног убиства у Ослу 2012. године и помогао им је да оцене степен трауматизма код деце након тог трагичног догађаја.
- Упитник ће бити подељен свим школама које су изгубиле ђаке, и за то ће нам бити потребна подршка наставничког већа и управе школе као и сагласност родитеља. Важно нам је да родитељи буду савезници како бисмо дошли до најбољих и најкомпететнијих решења за све изазове - рекла је Кораћ.
Подсетила је да ће стручњаци Радне групе 21. августа ће поново доћи у ОШ "Владислав Рибрникар", да би у разговору са наставницима видели како да им на најбољи начин помогну од 1. септембра.
- План је да до 1. септембра разговарамо са њима, да идентификујемо њихове потребе и бриге и да им од 1. септембра пружамо подршку кроз групни рад. Тај групни рад ће бити у почетку у оквиру школе Владислав Рибникар, а накнадно ћемо прећи у Дечији културни центар - рекла је Кораћ.
Она је подсетила да од трагедија 3. и 4. маја стручњаци континуирано пружају психосоцијалну подршку у Београду, Младеновцу, Смедереву, Лазаревцу и Панчеву, као и током целог лета на различитим пунктовима.