ЛЕК ЗА КОЈИМ ЈЕ ПОЛУДЕО СВЕТ! Постао је хит међу богатима јер мисле да од њега ПОСТАЈУ ПАМЕТНИЈИ
Истраживали смо да ли "паметан лек" заиста постоји, која су нежељена дејства, али и ко би могао бити конзумент?
Истраживачи са Оксфорда и Медицинске школе Харварда тврде да су открили лек за побољшање функција мозга. У питању је "Модафинил", први "паметни лек" на свету, а низом истраживања потврдили су да он заиста делује. Тим поводом контактирали смо доц. др Јанка Самарџића, клиничког фармаколога Медицинског факултета у Београду и психолога Александру Јанковић који су за портал SrbijaDanas.com објаснили да ли је заиста могуће да "паметан лек" делује.
Попила је лек за смирење и ИЗГУБИЛА ПАМЋЕЊЕ! Опрез са овим лековима јер МОГУ ДА ОШТЕТЕ МОЗАК
Према речима Самарџића лек Модафинил познат је дуги низ година у стручној јавности свуда у свету и код нас као супстанца налик амфетамину која има психостимулантна својства, односно стимулише поједине функције нашег мозга.
- Иако се ради о релативно познатој супстанци, механизам дејства није у потпуности разјашњен и сматра се да утиче на нивое одређених супстанци у нашем мозгу, те на тај начин делује стимулативно, односно појачава будност и пажњу. Примарно се користи код нарколепсије - хроничне болести спавања коју карактеришу претерана поспаност и изненадни напади сна у непримереним ситуацијама - каже наш саговорник.
Самарџић објашњава да је последњих година, бројним истраживањима показано да модафинил утиче и на когнитивне функције мозга, учење и памћење, али и мотивацију, планирање и доношење одлука.
- Овакви резултати допринели су његовој популарности као “паметног лека” пре свега у САД-у, што би се могло сматрати злоупотребом. Наиме, модафинил је доступан у САД-у искључиво на лекарски рецепт, односно по препоруци лекара за одређене болести спавања, поремећаје пажње и атипичне депресије. Слична ситуација је и у европским земљама, при чему напомињем да његова “рекреативна примена” код здравих особа нема, још увек, оправдања са стручног и научног аспекта - каже фармаколог са Медицинског факултета
На питање да ли је могуће, са медицинске стране, једном таблетицом повећати интелигенцију, Самарџић даје одричан одговор јер како каже "Модафинил" не претендује да утиче на интелигенцију, већ појачава одређене психичке функције и утиче на мотивацију и фокусираност, а када су у питању негативне последице наш саговорник објашњава да сваки лек има своје жељене и нежељене ефекте, те самим тим ни лек о коме говоримо није изузетак.
- На основу познатих чињеница о механизму дејства лека модафинил, могу се очекивати блажи кардиоваскуларни нежељени ефекти, попут пораста крвног притиска и срчане фреквенце, већ након краткотрајне примене. Међутим, потребна су додатна испитивања да би се говорило о нежељеним ефектима након његове дуготрајне примене. Претпоставља се да може, као и код амфетамина, доћи до развоја неуротоксичности, односно пропадања неурона у мозгу - истиче Самарџић.
"Модафинил" није први лек овог типа
Наш саговорник нас је подсетио да ово није први пут да говоримо о лековима за “повећање интелигенције”.
- Слична кампања била је још 80-тих година прошлог века када је амфетамин (зло)употребљаван у сличне сврхе, посебно међу студентима медицине у САД-у. Касније се испоставило да је тај ефекат краткотрајан и да амфетамин има бројних нежељених ефеката попут тешких психичких сметњи и развоја зависност. Данас се деривати амфетамина користе у лечењу поремећаја пажње/хиперактивног поремећаја код деце, а клиничка испитивања показују да модафанил може бити користан код лечење овог поремећаја мада још увек није формално одобрен за ову индикацију - каже Самарџић.
Самарџић даље објашњава да сви лекови налик амфетамину, укључујући и "Модафинил", имају већи или мањи потенцијал за изазивање зависности, стога ни овај лек није изузетак.
- Познато је да амфетамин и његов најчешће злоупотребљавани дериват “екстази” изазивају еуфорију и снажну психичку зависност, док код наглог прекида узимања изазивају општу иритабилност, депресију и пад расположења. За модафинил потенцијал за развој зависности је мањи, али и даље постоји и при томе свако од нас може различито реаговати – неко постаје завистан од лека већ након неколико узимања лека, а неко после неколико година узимања - каже наш саговорник.
Оно што је још занимљиво када је овај лек у питању јесте и тврдња да је он веома скуп, те за сад "Модафинил" могу да конзумирају искључиво веома богати, а у разговору са Самарџићем сазнали смо да овај лек још увек није регистрован код нас, али ни у бројним другим земљама.
- Са стручног аспекта, могу да кажем да за сада не постоје приоритети за овај лек, с обзиром да се код нас већ налазе одговарајући лекови из исте или сличне групе. Лек је више значајан са научног аспекта, јер даје подстрек за даља истраживања посебно у лечењу поремећаја памћења, попут различитих облика деменција, док његова “рекреативна примена” као таблете за интелигенциију нема оправдања - закључује Самарџић.
О деловању "Модафинила" разговарали смо и са психологом Александром Јанковић која објашњава да јој "паметан лек" делује превише нереално јер су и раније постојали покушаји да се оваквим лековима повећава коефицијент интелигенција.
- Интелигенција је огромним делом нешто што смо ми генетски добили, стога оно што може да се повећава је концентрација или да се вежба памћење, али лек за повећање интелигенције је бесмислица - закључује Јанковић.