ИЗВЕШТАЈ СЕИЗОМОЛОШКОГ ЗАВОДА СРБИЈЕ О ЗЕМЉОТРЕСУ У РУМУНИЈИ: Ево где је био ЕПИЦЕНТАР, серија потреса још увек траје
Сеизмолошки завод Србије регистровао 90 земљотреса у Румунији
Сеизмолошки завод Србије објавио је извештај о серији земљотреса у Румунији у којем је објаснио и како су се они одразили на подручје Србије. Како наводе, јучерашњи земљотрес од 5, 7 степени по Рихтеру осетио се у целој Србији.
НОВИ ЗЕМЉОТРЕС У СРБИЈИ! Поново се затресло у ОВОМ граду (ФОТО)
НЕ НАСЕДАЈТЕ! ИСТОЧНУ СРБИЈУ НИЈЕ ПОГОДИО ЗЕМЉОТРЕС: Ево због чега се тресло тло у Бору - ово се често КРИЈЕ
ЖИТЕЉИ СРПСКОГ ГРАДА УЗНЕМИРЕНИ: Обрушила се фасада после снажног земљотреса?! (ФОТО)
- Током претходна два дана, Републички сеизмолошки завод Србије регистровао је Националном мрежом сеизмолошких станица око 90 земљотреса на подручју западне Румуније, на око 200 километара источно од Београда. Најснажнији земљотрес у овој серији, која још увек траје догодио се јуче у 15 часова и 13 минута, са Рихтеровом магнитудом од 5.6 јединица - наводи Сеизмолошки завод у извештају.
Наводе да се овај земљотрес осетио на целој територији Србије, а посебно у њеном источном делу.
- На подручју Кладова и Ђердапа, земљотрес је имао интензитет од В јединица Меркалијеве (МЦС) скале, док је на подручју Бора и Мајданпека генерисао осцилације од ИВ јединице МЦС скале. У Београду, Пожаревцу, Лазаревцу, Аранђеловцу, Крагујевцу, Светозареву, Крушевцу, Нишу, Пироту овај земљотрес се манифестовао са интензитетом од III јединице Меркалијеве скале - наводи се у извештају.
У епицентралном подручју, које се налази у близини насеља Таргу Жиу у западној Румунији, односно на крајњим западним обронцима Карпата на основу величине магнитуде овог земљотреса и дубине његовог жаришта - око 28 километара, његов максимални интензитет је износио VII јединица Меркалијеве скале.
- У насељима у епицентралном подручју, овај земљотрес је могао изазвати мање материјалне штете, посебно на старијим објектима, као што се то види и на првим снимцима из тог подручја. Регистровани земљотрес је настао у процесу тзв. нормалног раседања стенских маса у жаришту, указујући да је највероватније јужно крило раседног система тог дела Карпата, тектонски алоцирано релативно наниже (спуштено) - пише у овом извештају
Додаје се да је подручје целих Карпата сеизмички врло активно кроз дужи геолошки период, укључујући и зону последњих сеизмичких догађаја на крајњем западном делу тог планинског масива.
- У реону Вранчеа, у централном делу Карпата, активан је тзв. субдукциони процес, у којем се јужни део земљине коре у том делу Капрата подвлачи испод северног сегмента, изазивајући врло снажне земљотресе, претежно на дубини од неколико десетина километара, па чак и преко 100 километара.