ОВИ ГРАДОВИ У СРБИЈИ СУ НАЈУГРОЖЕНИЈИ: Сеизмолози упозоравају - да ли ће доћи до јачег потреса?!
У Вршцу људи бежали из кућа, осетио се и у Београду.
Након разорног земљотреса од 7,8 степени по Рихтеру који је погодио Турску и Сирију, данас се тло тресло и у Србији, а епицентар потреса од 5,2 степена забележен је у Румунији на 16 километара од места Таргу Жију, а потом и један од 3,3 степена, као и потрес од 4 Рихтера код Сиска у Хрватској.
ЧЕТИРИ ЗЕМЉОТРЕСА ПОГОДИЛА РУМУНИЈУ: Тло не престаје да се тресе, подрхтава и у Србији
ХИТНО СЕ ОГЛАСИО МУП СРБИЈЕ НАКОН ЗЕМЉОТРЕСА: Ево шта треба грађани да раде (ФОТО)
ОВАЈ ЗЕМЉОТРЕС НИЈЕ ГЛАВНИ, НАЈГОРЕ ТЕК СЛЕДИ! Српски сеизмолог упозорава: Ово је припрема за ВЕЛИКИ УДАР
Подрхтавање се осетило и у Београду, а у Вршцу су људи истрчавали из својих домова и пословних објеката уплашени од интензитета удара од ког су се ствари у просторијама њихале и звецкале. Паника је била уочљива и још већа јер су свима још свеже стравичне сцене из угрожених области Турске и Сирије.
Сеизмолог Славица Радовановић каже да је Румунија иначе подложна земљотресима, а да ли ће бити нових, тешко је предвидети.
- Годинама се тамо земљотреси понављају, то је последица повећане сеизмичности тог предела. Ипак, овај земљотрес сада није ни максимум за тај простор и земљотресе у Румунији. У будућности могу да се десе и јачи земљотреси, али када - то нико не може предвидети. Та земља имала је у својој историји забележен и земљотрес од 7,4 јединица. Најјачи земљотреси тамо се дешавају у области Вранче, тамо имамо дубоке земљотресе и ми њих јаче осећамо. Дешавају се и земљотреси ближе нама, који су слабији, али их такође осећамо.
Ана Младеновић с Рударско-геолошког факултета у Београду каже да се не очекује да ће се сада потреси понављати.
- После јачег земљотреса јачине 5,3 јединица Рихтерове скале, који је погодио Румунију, уследио је и један слабији потрес од три јединице Рихтерове скале. Нови потреси тла се не очекују. Румунија, на пример, спада у угроженије подручје од нашег. Она је на мапи која приказује делове Европе који су у високом ризику од земљотреса заједно са Италијом, Грчком, Бугарском и европским делом Турске. Србија није на тој мапи, наше подручје није сеизмички активно. Слабија подрхтавања тла могу да се очекују евентуално у пределу Копаоника. Свакако, нема места паници.
Сеизмолог Драган Миловановић каже да ови земљотреси који су се осетили и у Београду и Вршцу могу бити продукт смиривања тла великог земљотреса који се догодио у Турској и Сирији.
- Друга је могућност, по мишљењу геолога, да је то сада једно друго независно ослобађање енергије, то значи да је померањем плоча дошло до неравнотеже и овом тренутку је ослобођена енергија, тј. настао земљотрес у Румунији, који се осетио на овом простору и у Хрватској. Сви ти земљотреси су јако мале магнитуде, што наводи на закључак да се ради о смиривању тла, а не о независним земљотресима.
Када је у питању Србија, каже, најугроженија од земљотреса су подручја Краљева, Мионице, југ Србије и север према Бањалуци, док је у Београду најмања опасност.
- По мом мишљењу, већина нових зграда је рађена по законској регулативи и оне ће издржати земљотресе јачине до највише 6 степени Рихтера, али то је моје мишљење. Кад је у питању стара градња, то је чак и боље, док се куће зидане од цигле и без арматуре лакше руше.