"ОВИ ПОТРЕСИ НИСУ НЕЗАВИСНИ, ПОСЛЕДИЦА СУ..." Српски геолог недавно најавио земљотресе - ОВО ЈЕ НАЈГОРИ СЦЕНАРИО
Не треба ширити панику.
Земљотреси који су затресли карпатску област Олтеније у Румунији и затим се рефлектовали на Србију само су одјек анадолске катастрофе, каже угледни српски геолог др Драган Миловановић Кене, професор Рударско-геолошког факултета у Београду. Он је још 6. фебруара најавио да ће се експлозија сеизмичке енергије која се ослободила на источно-анадолском раседу проширити дуж целог Алпско-хималајског појаса, на коме се налази и Србија и Румунија.
"СВЕ ЋЕ ОВО ПОТРАЈАТИ МАЛО ДУЖЕ..." Познати сеизмолог открио да ли ће се Србија још ТРЕСТИ
ШТА (НЕ)ТРЕБА РАДИТИ У СЛУЧАЈУ ЗЕМЉОТРЕСА? Грађани у паници - сви се плаше турског сценарија
ПАНИКА У СРБИЈИ НАКОН ЗЕМЉОТРЕСА У РУМУНИЈИ: Љуљале се читаве зграде, грађани у страху од нових потреса (ВИДЕО)
Алпско-хималајски појас је назив за ланац планина које су настале у судару континенталних плоча Евроазије, Африке и Индијског потконтинента. Овај ланац се протеже јужном страном Евроазије од Атлантика, преко Средоземља и Југозападне Азије до масива Југоисточне Азије. После Пацифичког ватреног појаса ово је сеизмички најактивније подручје на свету.
- Консултовао сам се са колегама у вези са последњим потресима у Румунији и Србији и сагласили смо се да то нису независни земљотреси, већ последица катастрофе у Турској и Сирији. Као што смо и раније највљивали земљотреси са епицентром на малој дубини, какв се десио на Леванту, ослобађају огромну енергију која се шири кроз тло Алпско-хималајског појаса и било је само питање где ће се манифестовати. Већ 7. фебруара тресло се тло код Босфора, на Халкидикију и Западној Бугарској, затим на нашем огранку Карпата код Мајданпека и Доњег Милановца и на крају су те вибрације стигле до масива румунских Карпата. Они су их делимично пригушили, а делимично одбили према Србији. То је крајње поједностављено представљен процес који се иових дана дешавао као последица страховитих тектонских промена на месту где се афричка континентална плоча подвлачи под евроазијску. Не треба ширити панику, јер је већина стручњака сагласна да су потреси у Румунији и Србији симптом смиривања тла, али увек треба оставити и дозу резерве. Најгоре би било да се сада узнемири тектонски косињак иза Карапата, који је седамдестих година прошлог века изазвао кататрофалне потресе у Румунији - каже проф. Миловановић.