Жене, које болују од ЈЕДНЕ РЕТКЕ БОЛЕСТИ, а заразе се короном, могу да имају ВЕЛИКЕ КОМПЛИКАЦИЈЕ!
Стручњаци сматрају да код жена које болују од ове ретке болести могу да се појаве тешке компликације, уколико се заразе Covid-19 болешћу.
Корона вирус може да изазове тежу болест код људи који имају проблем са високим притиском, астмом, дијабетесом, раком. Стручњаци сада тврде да и жене које пате од ендометриозе би требало посебно да се чувају од инфекције, а ево и зашто.
ЕВО КАДА СЕ ОТВАРАЈУ ВРТИЋИ? Биће прописане СПЕЦИЈАЛНЕ МЕРЕ, деца се враћају у обданишта ПО ФАЗАМА
НАЈНОВИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ: Ево када ће пензионери овог викенда моћи у куповину
ШОК У ПРОГРАМУ РТС-а! Питали Нишлије како подносе карантин, добили су један УРНЕБЕСАН ОДГОВОР (ВИДЕО)
Торакална ендометриоза, подмукла хронична болест која погађа једну од десет жена, настаје када ткиво (ендометријум) слично слузници материце почне да расте у другим деловима тела, у плућима или дијафрагми.
Пошто је Covid-19 инфекција респираторног тракта, жене које пате од ендометриозе могу такође бити у нешто већем ризику од развијања теже клиничке слике коју узрокује нови вирус короне, сматрају стручњаци.
Повећан ризик
Доктор Лариса Корда, гинеколог који лечи пацијенте оболеле од корона вируса на одељењу интезивне неге у болници у Лонодну, каже да жене које болују од ретке торакалне ендометриозе су у већем ризику од компликација изазваних корона вирусом.
- Код пацијената код којих је ендометриоза откривена на плућима, могу се појавити компликације ако се разболе од корона вируса јер је реч о болести која погађа дисајне органе - истакла је др Корда за ИТВ.
Ема Кокс, извршна директорка компаније Ендометриосис у Великој Британији, каже да у погледу ризика, не постоји за сада довољно истраживања који би потврдили њихове сумње, али код 10 одсто оболелих ендометриоза може захватити грудну шупљину.
- Дакле, савет који имамо је да пацијенти могу бити изложени већем ризику, у зависности од тога где се комади ендометријума налазе. Неки људи их имају плућима, а неки у дијафрагми - истакла је Ема.
Поштовање социјалне дистанце
Директорка компаније Ендометриосис је саставила смернице, уз подршку других стручњака, како би подржала оне пацијенте оболелих од ове болести који осећају велики страх од ширења вируса.
-Ако имате торакалну ендометриозу, ваша најбоља одбрана против вируса је минимизирање социјалног контакта, редовно прање руку и, ако је потребно, самоизолација. Ако сте забринути због лечења или симптома, обратите се свом лекару - наводи Ема Кокс.
Са друге стране, лекарка опште праксе Сара Џарвис истиче да је ово нови вирус и да многе ствари још увек не знамо.
- Комади ендометријума се најчешће налазе у трбушној шупљини изван материце, што не повећава ризик од озбиљне инфекције корона вируса. Међутим, 1 од 10 жена има ендометријум у грудима. Абнормално ткиво у грудима може повећати ризик од настанка компликација, али и даље не знамо довољно о вирусу да бисмо били сигурни - истакла је др Џарвис.