Жене са средњошколским образовањем СЕ ОДРИЧУ МАТЕРИНСТВА: Разлог је РОДИТЕЉСКИ ДОДАТАК
Подаци Републичког завода за статистику јасни
Од 2006. године до данас број беба код припадница лепшег пола са средњом школом смањен је на свега 1,3 детета по жени! Оне су, очигледно, у већој мери осетиле промену начина исплате родитељског додатка у 24 месечне рате и лошијег су материјалног статуса у односу на жене са факултетом.
Прочитајте и:
А жене са srednnjoškolskom дипломом, како истиче демограф Петар Васић, уједно доцент на Географском факултету универзитета у Београду, посебно је важна група за популациону политику. Пре свега зато што су по броју доминантније, те их има чак 56,6 одсто.
Саговорник сматра да би требало да би требало створити услове, пре свега финансијске, којим би се подстакле на рађање жене са основном и средњом школом.
- Високообразоане жене су увек бележиле нижи ниво рађања у односу на друге образовне категорије. Оно што је значајно за њих, јесте да имају највеће просечне године и којима рађају, што индиректно утиче и на остварени број рађања - закључује Васић.
Само 7.397 припадница лепшег пола у Србији које су у 2005. години одлучиле да се остварује на пољу материнства имало је факултетску дипломуи, док их је после 11 година, према последњим подацима из 2016. године на спицку готово 19.500.
Међу њима је 1.123 мастера и 107 доктора наука. За исто то време, мама без дана школе скоро је дупло мање, а број оних које су успеле да заврше тек основну школу са 13.167 пао је на свега 6.008, показују подаци Републичког завода за статистику.
Црногорска полиција не признаје овај документ Србије, ако кренете на море сачекаће вас проблеми
Са повећањем школске спреме, смањује се просечан број деце по жени, што је случај и у многим европским земљама.
- У периоду од 2005. до 2015. године жене са највишим образовањем и без њега показују тенденцију раста рађања, док код оних са са основном и средњом школом, она опада - каже Васић: - Може се претпоставити да су та кретања код најниже образовне категорије утицале мере директне финансијске подршке рађању, пре свега родитељски додатак.