ЖИВА У ТЕРМОМЕТРУ ЋЕ СЕ СПУСТИТИ! Након тропских дана и ноћи очекује нас нагло захлађење
Жива у термометру ће се у неким пределима спустити за чак 10-15 степени у најтоплијем делу дана, а ноћи ће бити пријатне за спавање, па чак и прохладне.
После тропских температура које су достизале и 37. подеок, те 30. августа који ће остати записан као најтоплији дан у 2020. години, стиже нам краткотрајно, али значајно освежење.
ПАПРЕНЕ КАЗНЕ ЗА НЕПОШТОВАЊЕ МЕРА! Када прочитате цифру, неће вам пасти на памет да их прекршите
РИГОРОЗНЕ КАЗНЕ ЗА СВЕСНО КРШЕЊЕ МЕРА: Огласио се др Кон и појаснио нови потез Кризног штаба
Убијен примерак строго заштићене врсте на Увцу (ФОТО)
- Од уторка до петка осетно свежије у целој землји са температурама око просечних вредности, у већини места од 23 до 28 степени, и ређом појавом кише и плјускова с грмлјавином - саопштили суи з РХМЗ-а.
Да нам стиже захлађење потврдио је и метеоролог Ђорђе Ђурић.
- Од уторка ће бити облачно и свежије у целој земљи, понегде са пљусковима и грмљавином. Температура ће се кретати од 22 степена на северу до 28 на југу. У среду ће бити суво и умерено топло, док се у четвртак поново очекује киша праћена грмљавином - рекао је Ђурић.
Он је нагласио и да лето још није готово, али да не треба поново очекивати температуре од 36, 37 степени.
- Време не треба да изненади, 1946. године је у Београду у септембру измерен 41 степен, али далеко смо од тих прогноза и најава - закључио је Ђурић.
У уторак ће минамална температура износити од 14 на Копаонику, до 19 у Неготину, док ће се максимална дневна кретати од 25 у Београду, Крагујевцу и Новом Саду, до 29, колико ће бити забележено у Приштини.
За пар степени хладније биће и у среду, када ће према прогнозама најтоплије бити у Неготину са 26, док ће у осталим крајевима жива на термометру кретати око 24 подеока.
Нагле промене времена - шок за организам
Несаница, умор, малаксалост и главобоља су нормалне појаве када је реч о наглим променама температуре. Ипак, постоје и начини како да спречите и ублажите симптоме које нагла промена времена може да донесе.
- Уопште, при било којим променама температуре, вишим или нижим, могу да се јаве осећај умора, малаксалост, као и несаница. У таквим данима, се треба расхлађивати што чешће, спавати у расхлађеним просторијама, пити довољно течности и редовно проветравати. Такође је битно и избегавање велике физичке активности - каже др медицине Милена Турубатовић.
Како нам после тропског времена следи и пад температуре, такве промене теже подносе старије особе и хронични болесници. Оно што истиче др Турубатовић јесте да никако не конзумирате лекове без консултације са лекаром.
- Не треба радити нагле промене у активностима, потребно је да се примирите и придржавате редовног спавања. Јако је битно и да конзумирате мање и лаганије оброке. То важи за све. Када је реч о људима који узимају терапију, посебно кардиоваскуларни болесници осећају овакве промене, не треба узимати лекове без консултације лекара и никако не треба мењати терапију на своју руку - објашњава др Турубатовић.
Поред старијих, тегобе могу да се јаве и међу млађом популацијом у виду пада коцентрације, несанице, појачане нервозе, а може да се јави и главобоља и малаксалост.