ЖИВОПИСНА МИОНИЦА: Шта све нуди бисер Западне Србије - поред лековите бање и историјског села, не заборавите и ово (ФОТО)
Разгледнице из Мионице нуде у себи раскошне контуре једног места надомак Ваљева са заводљивим пејзажима, природним благом и лепотама овог краја, представљајући их као мир за душу и благо за очи. На мионичкој разгледници на самом врху су њена историја, наслеђе, култура, а тако и људи који живе ту.
Бајковита Мионица, налази се на 70-ак километара од престонице и свега 20 километара од Ваљева. Кроз њу тече река Рибница, која се простире од огранака Маљена и Сувобора на северу, па све до десне обале Колубаре.
Територијално се граничи са општинама Љиг, Лајковац, Ваљево, Горњи Милановац и Пожега, па тако лако можете спојити и обилазак других места и знаменитости.
Све већи број туриста обилази баш подручје мионичког краја. Оно по чему је богата туристичка понуда Мионице јесу термалне воде и лековито блато Бање Врујци, незаобилазна је и музеј-кућа нашег великог војводе Живојина Мишића, затим Спомен парк Рибница, а такође Мионицу краси и православно благо Црква Вазнесења Христовог и многи други верски објекти.
Бања Врујци
Бања Врујци се налази у близини Мионице, на северном подножју планине Сувобор, на надморској висини од 179 м, у долини реке Топлице, десне притоке Колубаре, на прелазу области Колубаре у Подгорину. Бања Врујци је удаљена 10 км од Мионице, 92 км од Београда, 93 км од Ужица, 11 км од Љига и 30 км од Ваљева.
Термални центар са хотелом, базенима, извором, спортским теренима, центром за физикалну медицину и рехабилитацију, смештен је у малој Топличкој котлини, коју уоквирују огранци планине Сувобора, Берковачка брда на истоку, Крствово брдо и Попадички брегови.
Бања Врујци има 6 извора минералне воде и лековито радиоактивно блато које из дубине износе термалне воде и полажу га у близини извора и дуж реке Топлице која протиче кроз бању.
Лековито блато се у Здравственој станици "Врујци" меша и загрева до 60°Ц у специјалним казанима, а потом се, у зависности од обољења и пацијената температура прилагођава за топло, индиферентно или хладно блато. Блато се ставља на оболели део тела у виду облога на 20 до 45 минута, после чега се испира топлом водом.
Музеј-кућа Живојина Мишића
Родна кућа војводе Живојина Мишића, једног од најзначајнијих војних заповедника Српске војске у Првом светском рату, налази се у мионичком селу Струганик. Због своје историјске вредности представља непокретно културно добро као споменик културе од великог значаја.
Први део куће је етнографска поставка, где се види како је живела породица у то време. Други део је историјско-биографска поставка живота и рада Живојина Мишића богата фотографијама, документима, ратним одликовања и признањима. Домаћин ове куће која је од историјске вредности и значаја за сваког Србина је управо војводин потомак Миодраг Мишић који се поносом приповеда о животу и подвизима свог чувеног претка.
Спомен парк Рибница
Споменик природе Рибница обухвата површину од 28 ха, и налази се у атару села Паштрић, 9 км јужно од Мионице. Река Рибница овде, меандрирајући усеца клисурасту долину у кречњацима, која је понегде дубине и до 200 метара.
Споменик природе Рибница стављен је под заштиту као јединствени спелолошки објекат у Србији у коме се налази станиште 15 врста слепих мишева Chiroptera, заштићених као природне реткости. У непосредној околини Рибничке пећине налази се река Рибница, манастир Светог Петра и Павла и стара школа у Паштрићу, као и 13 заштићених стабала липе.
Црква Вазнесења Христовог
Храм представља значајан споменик културе, а саграђена је 1856. године, за време владавине кнеза Александра Карађорђевића. Кнегиња Персида цркви је даровала скупоцени крст на престолу и дарохранилницу. Поред тога, у црквеној ризници посебно место заузима и 207 година стара икона Светог Великомученика Георгија и Свето Јеванђење из 1862. године.
Црква се налази у самом центру Мионице, а управо та грађевина имала је важну улогу за време Првог светског рата. Живојину Мишићу, великом српском војводи, торањ ове цркве служио је као осматрачница.
Пројекат је финансиран из буџета општине Мионица. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.