ОТКРИВАМО! Зашто је баш Златибор идеално место и права опција за уживање у природи и чарима зимских спортова
Златибор - бисер како Српског, тако и Балканског туризма, без обзира на време и годишње доба, нуди савршен ужитак сваком посетиоцу, који у овој оази нетакнуте природе тражи бег од градске вреве. Захваљујући уравнотеженом односу пошумљених предела и пространих ливада, уређених стаза за скијање, пешачење и бициклизам, Златибор се развио у велик туристички центар, који из године у годину окупља на хиљаде посетилаца из земље и иностранства.
Са својом дугом традициом, као један од најпосећенијих туристичких центара Србије, Златибор одликују изузетан географски положај, који у комбинацији са специфичностима рељефа чини ову планину местом где се срећу континенталне и медитеранске ваздушне струје, стварајући посебну хармонију климатских утицаја. Са просечном надморском висином од 1.000 метара и својом специфичном климом, Златибор постаје својеврсна ваздушна бања током лета, пружајући оазу мира и чистог ваздуха. Зими, исти географски положај омогућава идеалне услове за скијање и друге зимске спортове, привлачећи не само рекреативце и почетнике, већ и искусне скијаше. Самим тим, може се слободно рећи да, током зимских месеци, Златибор постаје један од највећих скијашких центара у Србији.
Ски центар "Торник"
Ски центар "Торник," удаљен 9 километара од туристичког центра Златибора, представља највеће скијалиште на овим просторима. Са пет стаза (Чигота, Торник, Рибница, Змајевац и Станкова раван) укупне дужине од око 10 километара, ово скијалиште привлачи љубитеље зимских спортова свих нивоа. Капацитет скијалишта је импресивних 5.400 скијаша на сат, а модерна шестоседна жичара на Торнику, која се креће импресивном брзином од пет метара у секунди и дужином од чак 1.850 метара, обезбеђује ефикасно кретање скијаша од подножја до врхова скијалишта. Све ово одвија се у својеврсној ваздушној бањи на висинама од 1.110 до 1.490 метара, пружаући тако, поред фантастичних услова за здравље, и невероватан поглед у ком год правцу да се окренете.
Свих пет стаза на Торнику опремљено је системом за вештачко оснежавање, продужавајући зимску сезону на око 100 дана у години. Осим класичног скијања, ски центар нуди и нови доживљај "тјубинга," адреналинске забаве са специјалним гумама, које се могу користити током целе године, а на Торнику постоје још два ски лифта типа сидро, укупног капацитета 2.400 скијаша на сат.
За најмлађе и почетнике, постоји покретна трака дужине 150 метара. Ова иновативна инсталација, заједно са дечијим игралиштем и каруселом, чини ски центар Торник пријатним местом за целу породицу.
Остале стазе и аквитности
Ипак, док се професионалци забављају и добијају своје адреналинске фиксеве на Торнику, почетници се углавном опредељују за уживање на мало мање екстремним стазама, које нуди Обудовица. На благим падинама Обудовице, они мање искусни скијаши брзо ће унапредити своје способности и припремити се за Торник. Поред Ски-центра "Торник" и скијалишта на Обудојевици, простори око језера, Краљеве чесме и Авантура парка пружају идеалне услове за почетнике. Искусни инструктори и опрема доступни су свима, од најмлађих до оних старијих, који осећају жељу да уживају у белом спорту на овој златној планини.
Златибор, осим скијања, нуди и друге зимске активности. Простор на Обудовици, смештен у самом центру, поседује ски лифт типа сидро и неколико мањих ски лифтова, пружајући простор за рекреацију и зимске спортове. Изнајмљивање опреме, укључујући скије, сноубордове, санке и моторна санки, доступно је дуж стаза.
Поред тога, љубитељи клизања могу уживати у зимском чаролији на простору иза пијаце у туристичком центру, где је постављен терен за клизање. Златибор, са својим географским положајем и феноменталним природним карактеристикама, није само рај за скијаше, већ и за љубитеље пешачења и вожње бицикла, које су неке од главних активности, које током целе године упражнајвају посетиоци ове ваздушне бање. Шетња многобројним стазама кроз планину постаје омиљена рекреативна активност посетилаца, док благи нагиби терена чине Златибор идеалним местом за вожњу бицикла, а стазе које сежу до Мокре Горе, Сирогојна и административног центра Чајетине нуде незаборавне пејзаже.
Смучање/нордијско скијање
Смучање на Златибору није само спортска активност; то је део богате традиције и културног наслеђа. Његови корени воде нас уназад, у време када су досетљиви Златиборци, суочени с обиљем снега и непроходним путевима, сами почели израђивати скије. Мајстори ковачи, колари и столари тридесетих година прошлог века користили су своје занатске вештине како би произвели скијашку опрему прилагођену ходању на скијама са слободном петом. Везови су тада били слични данашњим модерним, направљени од гумених опанака са шупљим гуменим кљуном кроз који пролази метална жица као осигурач.
Организовано смучање на Златибору започиње 1938. године оснивањем "Смучарског друштва Рудине", које касније прераста у "Смучарски клуб Златибор". Овај клуб је од средине 70-их па све до 1992. био носилац смучарског трчања и биатлона у Србији, организујући бројна такмичења у овој области. Међу њима се издваја Куп Маршала Тита, који се одржавао широм Југославије и на Златибору носи назив "Златиборски меморијал". Ово такмичење редовно је окупљало између 350 и 700 такмичара од 1973. године.
Златибор се поноси својим идеалним стазама за нордијско скијање – смучање, посебно на локалитету Тић поље и у Муртеници. Стазе на Тић пољу су хомологизоване према стандардима Међународне скијашке федерације (ФИС), чиме се обезбеђују одлични услови за одржавање међународних такмичења. На удаљености од 20 километара од туристичког центра, у Муртеници постоји резервна стаза за смучарско трчање и биатлон, где се снег задржава дуже време, продужавајући радост зимске сезоне.