АПОКАЛИПТИЧНЕ СЦЕНЕ У ЗРЕЊАНИНУ! Као да ће све прогутати - СУПЕРЋЕЛИЈСКИ облак се надвио над градом (ВИДЕО)
Такав облак када се развије има животни век један сат, може да буде и пола сата и више до два сата.
Јуче, током најтоплијег дела лета 2023. године, Србија је доживела вишедневни тропски талас који је прекинут страшним невременом.
САВЕТ УРОЛОГА: Пазите се ове инфекције, посебно ЛЕТИ!
ХТЕЛИ СТЕ У ГРЧКУ ПОВОЉНО?! Ово је прилика за ВАС - Авио карта и за 16 евра а ОВО су све повољности!
ПОРОДИЦА ИЗ ЧАЧКА У КУЋИ ОТКРИЛА УЖАС! "Имамо троје деце, не смем ни да помислим... такав хорор смо до сада могли да видимо само на филму!"
Почело је у неколико градова у Војводини, а посебно занимљив призор десио се изнад Зрењанина. Над тим градом се формирао застрашујући облак који је деловао као да се спушта на град, изазивајући страх и неверицу код грађана.
Овај тамни облак назива се суперћелијски облак, а метеоролог Недељко Тодоровић објаснио је да је то јак грмљавински облак који је изузетно изражен.
Суперћелијски облаци су присутни широм света, не само у Србији. Они се јављају у многим регионима, укључујући Африку, Русију, Скандинавију и Америку. Лети су чешћа појава, а јуче је било неколико таквих облака изнад Србије. Када се суперћелијски облак развије, има животни век од око једног сата, понекад и краћи или дужи. Након што му истекне животни век, облак се распада и формира се нови облак поред њега.
Кретање суперћелијских облака је слично другим облакима. Они се крећу равномерно и имају одређен смер кретања. Тамо где се налазе, доносе пљускове, град и олује.
У Америци, ови облаци могу бити израженији и могу се формирати и торнада као продужетак грмљавинског облака. Суперћелијски облаци су чешћа појава у западној и средњој Европи него у Србији, али се и код нас јављају током године.
Јуче су се мноштво кумулонимбуса, тј. грмљавинских облака, кретали преко севера Хрватске и Славоније ка Војводини. Иако појединачни облаци нису дошли из Словеније до Србије, систем функционише тако што се облаци крећу, распадају и ничу нови облаци. Суперћелијски облаци нису неуобичајена појава, већ су већ уочени и у другим земљама, као што је Словенија.