Жртве НЕЋЕ да ћуте: Због насиља у породици у Новом Саду кажњене и ЧЕТИРИ ЖЕНЕ
Кажњена су 64 окривљена
Za prethodnih годину дана, односно од 1. јуна прошле године, када је почела примена Закона о спречавању насиља у породици, у Прекршајном суду у Новом Саду, по хитном поступку, кажњена су 64 насилника различите старосне доби, а међу њима су четири жене. Охрабрене прописом који их штити, жртве се све више одлучују да пријаве насилника.
Прочитајте и:
У новосадски Прекршајни суд је, како предочавају, примљен укупно 71 захтев за покретање прекршајног поступка против насилника, а кажњена су 64 окривљена. Сви они су санкционисани затвором, а иза решетака су провели од пет до 50 дана.
- Судије су у овим случајевима највише изрекле затворске казне од 30 до 35 дана - кажу у новосадском Прекршајном суду. - Један окривљени је кажњен новчано са 20.000 динара.
У пет случајева, како даље предочавају у Прекршајном суду, после спроведеног поступка, утврђено је да није било кривице, те су донете ослобађајуће пресуде. Два предмета су преведена у редован поступак.
Међу онима који су кажњени због насилништва у породици, преовладавају мушкарци, и 60 њих је санкционисано јер су кршили хитну меру која им је изречена или продужена, а то је забрана приласка стану или кући и забрана контактирања са жртвом насиља. Кажњени то нису поштовали, те су завршили иза решетака. Четири жене које су кажњене биле су насилне према детету, конкретно ћерки, као и родитељима, али и према партнеру.
Све судије Прекршајног суда су захваљујући Правосудној академији завршиле обуку и добиле сертификат да су обучене да поступају у овим случајевима.
У Прекршајном суду се примењује члан 36 Закона о спречавању насиља у породици, што значи да уколико неко коме је изречена мера забране приласка или комуникације то прекрши, по хитном поступку се доводи пред прекршајног судију и изриче му се казна затвора, која може да траје до 60 дана.
У Новом Саду већ неколико година постоји такозвани кризни штаб који се састаје два пута недељно. На тим састанцима судије Прекршајног суда, тужиоци, полиција и представници Центра за социјални рад анализирају случајеве насиља у породици, како би правовремено реаговали.