ЗВАНИЧНО ПОТВРЂЕНО: Ево КАДА ће униформе бити ОБАВЕЗНЕ у Основним школама у Србији!
Основци би већ од следеће школске године могли у клупе да седну обучени у униформе. Више није питање да ли ће, већ када ова новина бити уведена.
Драгана Миловановић, специјални саветник министра просвете каже да динамика не зависи само од Министарства, јер ће за ову новину морати да се мењају Закон о основама система образовања и Закон о основној школи.
– То би најраније могло да буде од наредне школске године, а у којој форми ће да буде уведено и како ће да буде финансирано, још није одлучено. Размишља се у правцу два модела. Један је да школе буду власници униформи које ће се задуживати и враћати на крају школске године. Друга идеја је да родитељи купе униформе и да су оне онда трајно власништво деце – објашњава она.
Она објашњава да је важно да се униформе допадну деци, како би их радо носила. Зато ће њихов дизајн бити препуштен свакој школи појединачно, која би, у сарадњи са ђачким парламентом и саветом родитеља, изабрала изглед униформе.
– Корист од увођења униформи је вишеструка. Прво би и родитеље и децу лишила дилеме шта сутра да обуку за школу. Нико нема илузију да ће униформе да избришу социјалне разлике. Али смањиће се нешто што је много већи проблем, а то је вршњачко насиље. Истраживања у Великој Британији показала су да се ношењем униформе јача осећај припадности школском колективу, а кроз ту визуелну поруку да смо сви исти смањује се и вршњачко насиље, које је велики проблем – објашњава она.
Како би “испипале пулс” родитељима и ђацима, школске управе су по налогу Министарства просвете, већ послале инструкције за спровођење анкете о томе да ли су за увођење униформи. Мишљењасу подељена и већина мама и тата основаца у млађим разредима подржава идеју, док су у старијим разредима чешће заокруживали “незаинтересован”.
– Спровели смо анкету која нам је стигла из школске управе и испоставило се да је половина за, а друга половина против – каже Биљана Благојевић, директорка београдске ОШ “Франце Прешерн”.
У ОШ “20. октобар” кажу да су добили допис и да се спремају да анкетирају родитеље. Овај посао су већ завршили у ОШ “Владимир Роловић”.
- У млађим разредима већина је за, док су родитељи старијих основаца више против. Број заинтересованих опада са узрастом вероватно и зато што су се родитељи изјашњавали уз консултације са својом децом. Питање је какав би одговор био када би се зналао колико ће то коштати, да ли ће финансирати родитељи и како ће униформе изгледати – каже психолог Бранислава Мимић.
Драгана Миловановић каже да је увођење униформи део реализације идеје министра просвете Младена Шарчевића да се упристоји рад школа. Ту закључује, није реч само о ученицима, већ се више пристојности тражи и од наставника, али и од родитеља када долазе у школу.