Недостатак стручних кадрова: Неопходан Закон о дуалном образовању
Примена идеја
Дуално образовање је једна од "најздравијих" друштвених тема, поручује Драгољуб Збиљић, председник компаније "Енерготехника Јужна Бачка", и додаје да очекује да се што пре о томе усвоји закон, који је већ у скупштинској процедури.
Некадашњи функционер ДСС приступио СНС-у: Не затварам очи пред стварношћу
Ђукић Дејановић о демографским условима Србије: Циљ је да буде што више родитеља међу студентима
Збиљић, чија је компанија практично већ "применила" идеју која стоји иза увођења дуалног образовања, сматра да ће доношење одговарајућег закона знатно унапредити такву праксу, где је већ има, али и помоћи компанијама које су суочене са недостатком кадрова.
- Велики број компанија у Србији суочен је са недостатком едукованих и обучених радника - каже Збиљић и додаје да привреда, заједно са просветом, мора да "производи".
Закон је, истиче он, неопходан и како би постојале "законске маргине", које би јасно указивале до које границе се може ићи са ангажовањем ђака и обимом рада који им се поверава у пракси.
- Нама је потребно много обучених монтера и инжењера, и због тога смо ушли у сарадњу са Електортехничком школом ''Михајло Пупин'' у Новом Саду и покренули неки свој начин спровођења дуалног образовања још 2014. године - рекао је Збиљић.
Он објашњава да је његова комапнија преузела искуства немачких привредника, посебно из комапније "Р С солутинос" из Фулде, са којом "Енерготехника Јужна Бачка" има заједничку фирму.
Говорећи о досадашњим искуствима своје компаније, Збиљић наводи да се показало као добро када ђаци долазе четири дана недељно на обуку, мада је, каже, задовољавајућу и предлог по којем би ђаци били у обавези да три пута седмично долазе у привредне погоне.
Као изузетно важно, председник "Енерготехнике Јужна Бачка" нагласио је да ђаци требају да се упознају са условима рада, са колегама, са начином комуникације и начином рада.
Прочитајте и:
Мислите да знате шта једете, али оно што читате на декларацијама не мора да буде ИСТИНА, ево и зашто
Србија ће бити спремна за такмичење са светом: Нема успешне земље без успешних младих људи!
- Није то, како кажу неки критичари, израбљивање. Када ђаци код нас дођу у производњу, поред оспособљавања за рад, они упознају и начин живота радника у овој компанији, од уласка у погон, облачења ХТЗ опреме, начина приласка послу, начина руковања машинама итд. Они се тих неколико дана недељно апсолутно исто понашају као и радници, наравно, не великим интезитетом, то су ипак деца, али ми их полако обликујемо за будућност - рекао је Збиљић, и истакао да је неопходно да се средњошколци адаптирају на услове тржисне економије и да размишљају тржишно.
Према Збиљићевим речима, од 2014. године и потписивања уговора о сарадњи са средњом електротехничком школом у Новом Саду, од 24 ђака из једног одељења, колико је кренуло у програм дуалног образовања, њих осам је сада запослено у "Енерготехници Јужна Бачка", а остали чекају да постану пунолетни како би потписали уговоре о раду.
Он је истакао и да је погрешно заваравати децу у средњој школи како их очекује благостање у животу, јер се оно не може десити само од себе, већ је за то потребан рад, а да би научили да раде, каже Збиљић, потребно је размишљају у складу са принципима тржиста, што је и главна идеја дуалног образовања.
Та компанија има потписан уговор о сарадњи и са Факултетом техничких наука у Новом Саду, а тренутно је осам стипендиста укључено у пројекте на којима послује "Енерготехника Јужна Бачка", за које Збиљић каже да су скоро свакодневно присутни у компанији и да су у рангу са радницима који имају велико искуство у раду.
"Енерготехника Јужна Бачка" има традицију пословања дугу 61 годину, бави се електроенергетиком, енерготехником, термоенергетиком и развојем обновљивих ресурса.
Скупштина Србије данас о дуалном образовању
Запошљава преко 300 радника у Србији, док на тржишту Немачке има скоро 1.000 запослених.
Та компанија се налази у самом врху на листи домаћих фирми по пословању ван граница наше земље.