ГЛАСАЊЕ У МАЂАРСКОЈ: Шта ће референдумско НЕ значити за СРБИЈУ и мигранте?
Данашњи референдум о мигрантима у Мађарској кључан је и за Србију, јер од њега зависи даља проходност избеглица и економских миграната у земље ЕУ.
Питање на данашњем референдуму гласиће: "Да ли желите да ЕУ пропише обавезно насељавање немађарских држављана у Мађарској чак и без сагласности Парламента?".
Формално, мађарски грађани се изјашњавају само о обавезним квотама за размештање миграната који се већ налазе у Грчкој и Италији. А њих, према речима Радоша Ђуровића из Центра за заштиту и пружање помоћи тражиоцима азила, има око 160.000.
Неформално, уколико победи референдумско "не", то ће вероватно значити и потпуно затварање мађарске границе, а у том случају Србија остаје са најмање 7.000 људи на својој територији и потенцијалним новим илегалним уласцима. А иде зима...
Мађарска је, иначе, већ тужила Европском суду правде ЕУ због ранијег плана Брисела о размештању 120.000 људи који су тражили азил у земљама чланицама ЕУ.
Међутим, уколико на референдум изађе половина пунолетне популације плус један, и ако они изгласају "не", готово да је сигурно да ће то дати легитимитет још рестриктивнијој политици на границама.
- Уколико неко проверава вољу народа и потеже такав инструмент као што је референдум, онда је очигледно да он планира промену политике и тражи оправдање за своје наредне кораке - каже Владимир Цуцић, републички комесар за избеглице и миграције.
ЧЕКАЈУ РЕД
У Србији се тренутно налази око 7.000 људи, од којих су 4.500 на листама чекања за улазак у Мађарску, јер испуњавају услове као тражиоци азила. Дакле, нису економски мигранти. Они се свакодневно пријављују на листе и у центрима у Србији чекају свој ред. Мађарска већ месецима пушта само по 15 људи дневно на Хоргошу и исто толико на Келебији.
- Више од 3.000 су жене и деца, који су мирни, стрпљиви, пацификовани. Уколико Мађарска потпуно затвори границе, нисмо сигурни да ли ћемо одједном у Србији имати више од 6.000 очајника, који не желе да остану овде, а даље не могу - каже Цуцић.
У том случају такозвана балканска рута би била дефинитивно затворена.
Радош Ђуровић прогнозира још дуже задржавање људи у Србији, који ће сада имати психо-физичке проблеме, јер ће постати бесни, нервозни, нестрпљиви. Притом, они су махом у илегалним токовима и има их између 7.000 и 10.000. Чак и када их здружене патроле војске и полиције врате на граници одакле су покушали да уђу у нашу земљу, они покушавају опет. Унедоглед.
- Избеглице неће одустати, већ су исекле један мађарски жичани зид, пробаће да исеку и овај нови, чија изградња тек почиње - сматра Ђуровић.
Референдумско "не" ће, по њему, дати легитимитет "нехуманом" понашању мађарских полицајаца и граничара. Ово ће, могуће је, пратити и остале чланице Вишеградске групе, попут Чешке, Словачке, Пољске.