АЛЕКСИЋ СПРЕМА ПОДМУКЛИ ПЛАН? Бивши оперативац открива на који начин ће Мика покушати ДА СЕ ИЗВУЧЕ
Божидар Спасић, бивши оперативац Државне безбедности, наводи да је Алексић добар глумац и да би лако преварио полиграф
Мирослав Мика Алексић (68), редитељ и власник школе "Ствар срца", осумњичен за сексуално напаствовање глумица, тражиће највероватније полиграфско испитање како би доказао да није крив. Пошто су га досад пријавиле глумице Милена Радуловић (26) и Ива Илинчић (24) и још четири девојке, а полицији још десетак, Алексић би могао да проба да се извуче и помоћу детектора лажи. Божидар Спасић, бивши оперативац Државне безбедности, наводи да је Алексић добар глумац и да би лако преварио полиграф с обзиром на своје богато искуство у том свету.
ЈЕДНА ДЕВОЈКА ОДУСТАЛА ОД ТУЖБЕ ПРОТИВ МИКЕ АЛЕКСИЋА: Преокрет у истрази
ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ ДОКАЗАТИ СИЛОВАЊЕ НАКОН ВИШЕ ГОДИНА? Стручњаци одговорили на питање које интересује све
"ТАМО НЕ СЕДЕ БУДАЛЕ..." Чувени адвокат открио нове информације у случају "Алексић" - ово је ГЛАВНИ ПРОБЛЕМ
- Он би се сигурно прилагодио током испитивања, јер је толико дуго у том послу. Показао би више лица, пошто му је то било и занимање. Полиграф се не узима као доказ на суду, али се на њега често позивају они који тврде да су невини. Обично машу изјавама да хоће на полиграф, да би макар у јавности показали да нису криви - наводи Спасић.
НЕ БИ МОГАО ДА ГА ПРОЂЕ
Међутим, Стеван Ђокић, власник Центра за безбедност, истраге и одбрану (ДБА), сматра другачије.
- Није искључено да ће Алексић бити подвргнут полиграфском испитивању и поред психијатријског вештачења. Алексић не би преварио полиграф јер је то практично немогуће, не може се преварити машина. Једино кога можете да обманете јесу полиграфисти, али они раде дуги низ година и то могу да предвиде. На полиграф не иду психопате. Могу да иду, али томе се не придаје велика пажња. Досад сам био на бар 300 полиграфских испитивања. Многи покушавају да преваре машину. Неки су стављали и ексер у ципелу, па су на свако питање одговарали идентично. Има и доконих, који пријављују да су починили кривично дело а нису, па се све испитује - објашњава Ђокић.
ТРАЖИЋЕ ПОЛИГРАФ! ТО БИ БИЛО ЧИСТО БЛЕФИРАЊЕ
- Уосталом, полиграф није прописан као законити доказ јер је било случајева да су га ухапшени пролазили иако су били несумњиво криви, тако да се сматра непоузданим доказним средством. Ако се Алексић и понуди за полиграфско тестирање, то би била чиста фора и блеф, која се користи јер одбрана зна да то није законски могуће и никад неће бити реализовано. Ако постоје докази против Алексића, а овде су то искази шест девојака, онда не може полиграф да решава ту ситуацију, јер би онда могао да анулира и отисак прста и ДНК траг. Полиграф се користи само кад нема никаквих доказа. Не би требало суд да га користи, јер ако је то доказ за кривицу, онда је то доказ и за невиност, па ко га прође, не може бити осуђен - објашњава извор.
СТАЊЕ УТРНУЛОСТИ
Адвокат Боривоје Боровић је објаснио да се у свим овим поступцима узимају изјаве оштећених и окривљених, који сви бивају саслушавани на конкретне околности, испитују се евентуални сведоци, ангажују вештаци, а у обзир се узимају и резултати различитих криминалистичких обрада.
- Као сведок у процесу могла би се појавити особа којој се оштећена поверила у време кад се инкриминисани догађај десио – навео је као једну од могућности Боровић. Ангажују се вештаци неуропсихијатри, психијатри и психолози, поготово кад се ради о малолетним особама. Они процењују изјаву о евентуалном пруженом отпору, месту где се догађај збио, јесу ли оштећене могле позивати у помоћ или се нпр. радило о ступору, стању утрнулости у којем жртва не реагује - каже Боровић.
ПРЕТИ МУ 12 ГОДИНА ЗАТВОРА
- Када прођу године, кривично дело се тешко доказује, али то није и немогуће учинити, поготово ако жртава има више. Тада се њихови искази повезују, створи се мозаик приче. Кад се све узме у обзир, тужилаштво и касније суд стварају свој став на основу субјективног осећаја. У зависности од кривичног дела за које би се теретио Алексић, различите су и запрећене казне - од једне па до 12 година затвора. Познати судски вештак, који је желео да остане анониман, каже за Објектив да је тешко доказати силовање после више година, али истиче да жртве можда поседују медицинску документацију, на основу које би се могло вршити вештачење.
- Очекујемо да постоје медицински докази на основу којих ће тужилаштво покренути поступак. У супротном, тужилаштво на основу изјава сведока и других чињеница доказује сексуално насиље - наглашава он.