"Жандармерија треба да иде на те задатке, а лице да се ЛИКВИДИРА" Стручњаци коментарисали масакре у Рибникару и Дубони
"Отвара се пандорина кутија, да ли дете од 10 година схвата смисао и значај казне, и да ли се као такво може казнити?"
Поред незапамћеног злочина који се одвио у београдској основној школи "Владислав Рибникар" 3. маја прошле године, Србију су потресле вести о још два случаја стравичних злочина која су починила млада лица један у Дубони 4. маја, и још једану Нишкој Бањи 5. октобра.
На тему родитељске одговорности у случају када малолетно лице изврши овакав злочин, ако и о старосној граници за кривичну одговорност млађих малолетника, за Курир телевизију говорили су Блажо Марковић, председник Синдиката полиције и полицијских старешина Србије и председник покрета „Нови људи - нова снага Србије“, као и Југослав Тинтор, адвокат.
- Једино кривично дело за које се може судити родитељима малолетног лица које се сумњичи за неко кривично дело је злостављање и занемаривање детета, а затворска казна предвиђена за ово дело није висока, 3 године затвора. Ипак, закон о заштити лица са менталним проблемима дозвољава да се дете које је опасно шо себе или друге смести у клинику све док конзилијум лекара се не изјасни да је дете здраво - каже Тинтор.
Он је објаснио и да се он противи могућности спуштања кривичне одговорност са стране правничке струке, па је објаснио и зашто је то тако:
- Не можемо због два случајева, без побзира колико тешка била, да донесемо одлуку да се спусти граница на 10 година. Морају психолози да утврде на научној основи да су малолетници 2024. године много зрелији и свеснији него малолетници 2004. године, то би била основа - објаснио је Тинтор.
Он је даље објаснио да се нови закони јесу створили због случаја у Рибникару, али да би стварање овог закона отворило Пандорину кутију:
- Отвара се Пандорина кутија, да ли дете од 10 година схвата смисао и значај казне, и да ли се као такво може казнити? Уводе се нова кривична дела за обучавање деце за руковођење ватреним оружјем као и одговорност власника стрељане. Право се мора прилагођавати животу, али га не можемо изменити овако екстремно - истиче Тинтор.
Марковић је истакао своје мишљење да се оптуженима за овакве злочине не може веровати да су психички нестабилни, јер по његовој процени лице које одлучи да се преда не може бити ментално нестабилно:
- Притисак је на полицији шта ће учинити у оваквим ситуацијама јер су у оба случаја убице подигле руке, одложиле оружје и молиле за живот. Да су их стрељали, били би осуђени. Закони за стрељане ништа не значе за овај случај. Болестан човек се никада не би предао тако, они су били свесни да су убијали - рекао је Марковић.
Ипак, Тинтор са стручне стране истиче да би измена овог закона довела и до дисбаланса у односу једног закона на други, па је и објаснио:
- Када измене крену, дође до проблема у разним кривичним делима. Била је велика кампања да ли дозволити условни отпуст у случају убиства детета, која је одбијена. Сада се предлаже забрана условног отпуста за још нека кривична дела, на пример силовање, али ни за једно друго тешко убиство. Настаје дисбаланс да од тешких убистава само убица детета нема право на условни отпуст, док неко ко убије двадесеторо људи га може добити.
Марковић каже да верује да се неке ствари морају променити у пропису поступања полиције у оваквим, екстремним, ситуацијама.
- Полиција треба да промени пропис у оваквим ситуацијама, да само жандармерија иде на такав задатак, да ако се пуца, да се то лице ликвидира - каже Марковић.
Србија Данас/Курир