БЛИСКИ САРАДНИК ЛУКЕ БОЈОВИЋА НА МЕТИ АТЕНТАТОРА: Избегао метак четири пута, испливали детаљи плана ликвидације
Ликвидација Јована Ђуровића требало је да буде плаћена 100.000 евра
Ликвидација Јована Ђуровића, брата покојног вође барског клана Луке Ђуровића иначе блиског пријатеља Луке Бојовића, требало је да буде плаћена 100.000 евра, закључује се из навода оптужнице којом се Марко Павићевић и Вук Орландић терете да су били чланови криминалне групе која је планирала извршење више кривичних дела.
"МИСЛИЛИ СМО ДА ЈЕ У ИСТАНБУЛУ" Огласила се тетка једног од седморице миграната страдалих у контејнеру
ЈОВАН ТВРДИ ДА ЈЕ ЊЕГОВА НЕВЕНЧАНА СУПРУГА ПРОДАЛА БЕБУ: Невероватна прича са југа Србије
Сутра ће бити сахрањен дечак који је умро на улици у Нишу: Његова смрт није била последица физичког насиља
Специјално државно тужилаштво терети Марка Павићевића и Вука Орландића зато што су, како је наведено у оптужници, у другој половини 2019. године постали чланови криминалне организације коју је створила непозната особа.
Како се наводи у оптужници коју потписује специјални тужилац Саша Чађеновић, циљ те организације је био да стиче незакониту добит и моћ, те се у њеном деловању примењивало насиље. Током суђења Павићевић и Орландић моћи ће да укажу на све оно што буду сматрали да доказује њихову невиност.
Да је криминална организација формирана ради вршења неодређеног броја убистава, према тврдњама из документације, мера тајног надзора, наводи се да ће бити ликвидирано више особа, те да ће управо у односу на неку споредну мету бити плаћено 100.000 евра. Као вероватна мета напада спомиње се, незванично, Баранин Јован Ђуровић, рођени брата покојног Луке Ђуровића, некадашњег вође барског клана.
- Павићевић у једној поруци тврди да ће за друго убиство бити плаћено 100.000 евра – наводи се у документцији.
Како је наведено у оптужници, Н.Н. организатор, ради реализације криминалног плана у правцу вршења неодређеног броја убистава и недозвољено држање оружја и експлозивних материја себе је одредио да планира извршење кривичних дела, да врбује чланове, да издаје наређења, обезбеђује материјана средства за извршење кривичних дела. Групи су припадали и неидентификоване особе са надимком "Мики" и "Лаки".
Како је тужилаштво навело, Марко Павићевић је прихватио да извршава кривична дела против живота и тела, да набавља и држи оружје с оптичким нишаном и пригушивачима, као и муницију. Такође, сумња се и да је имао задатак да краде превозна средства са другим члановима клана ради извршења кривичних дела против живота и тела. Истрага је утврдила, а оптужница представила, да је возила преуређивао и скривао до извршења кривичних дела као и да је набављао бензин за њихово паљење након извршења кривичних дела.
Тужилаштво терети Вука Орландића да је поступао по наредби организатора криминалне групе да набавља оружје, скрива и држи, те да их предаје члановима организације. Такође, како се сумња, и он је имао задатак да набавља возила и бензин којим би се она запалила и тако уклонили трагови након извршења кривичних дела.
Особа са надимком "Мики", према тврдњама тужилаштва, прихватио је да извршава кривична дела против живота и тела и све друге задатке који би му били дати. Особа са надимком "Лаки" прихватила је, како се наводи у оптужници, да поступа по наређењу организатора криминалне групе, те да краде возила за извршење кривичних дела против живота и тела, да их преуређује како би отежао и онемогућио полицији идентификацију починиоца и да чува бензин за паљење возила.
- Павићевић и Орландић су у периоду од средине 2019. године па до 10. марта 2020. у Бару набављали и неовлашћено држали оружје. Вук је 2018. за 500 евра купио од Н. Н. особе оружје са избрушеним фабричким бројем, са оптичким нишаном и 30 метака, затим је набавио и пригушивач недозвољено. Оружје са пригушивачем је преузео Марко Павићевић и држао у кући у насељу Ратац, које су пронашли полицајци - наводи се, између осталог, у оптужници.
Орландић негирао да је члан криминалне организације
Орландић је пред специјалним државним тужиоцем казао да није члан никакве криминалне организације, али је признао да је украо возило и држао пушку. Појаснио је да је сам био у возилу када га је украо, те да је то урадио како би пребацио пушку до Подгорице гдје је требало да је замијени за пиштољ.
Пушку је, како тврди, држао на брду извише куће његовог друга који за то није знао. Тужииоцу није хтио да каже име особе од које је купио пушку за 500 евра. Казао је и да је користио криптовани телефон како би се дописивао са друговима у иностранству, али није хтио рећи име друга. Марко Павићевић се пред специјалним тужиоцем бранио ћутањем.
Преко апликације Скај, како је утврдила истрага, Павићевић је комуницирао са особама именованим као Маузер 3, Кро Кап, Остроски, Суарез, Сопрано и Лаки. Са тим ообама је комуницирао о оружју и украденом возилу.
Четири пута на мети атентатора
Јован Ђуровић избегао је метак четири пута до сада. Најпре је гроб његовог брата Луке дигнут у ваздух 2016. године, а незваничне информације указивале су на то да је експлозив активиран даљински, а мета су, наводно, били чланови породице Ђуровић, за које се очекивало да ће гроб посетити на Задушнице.
У Бару 2017. године, Јован је седео са пријатељем Дејаном Боровићем, када је Боровић рањен у руку. Упуцао га је непознати пуцач из кола у покрету, а сумњало се да је погођен грешком, те да је Јован био мета напада.
Рањен је још једном када је са Гораном Савићем седео у пицерији у Амстердаму. Савић му је практично спасио живот пошто је убица хладнокрвно пришао њиховом столу и отворио ватру, а Савић се телом испречио испред Ђуровића.
У августу 2018. године на једној од најпрометнијих саобраћајница у Бару, пронађена је експлозивна направа насред улице која је, како је утврдила истрага, отпала са Јовановог аутомобила. Како експлозив тежак пола килограма није активиран, претпоставља се да је сплетом околности избегао да његов ауто буде дигнут у ваздух.