ОГЛАСИЛИ СЕ СТРУЧЊАЦИ! ДА ЛИ ИМА ЛАЖНИХ СИЛОВАЊА: Колико често жене пријављују мушкарце због сексуалног злостављања?
Психијатар Ивица Младеновић објашњава да жене најчешће лажно пријављују силовање како би казниле мушкарца.
Србију су од почетка ове године потресле две велике афере везане за силовање, а чији су актери познате личности. Први случај догодио се у јануару, кад су глумице Милена Радуловић и Ива Илинчић са још неколико девојака оптужиле учитеља глуме Мирослава Мику Алексића да их је сексуално злостављао, да би се два месеца касније огласила и глумица Данијела Штајнфелд и изнела тврдње да ју је 2012. силовао колега Бранислав Лечић. Истрага и евентуално суђење тек треба да утврде да ли су Алексић и Лечић криви.
"ВЕЉИН КРИМИНАЛ САМ ПРЕПОЗНАО ПО АСФАЛТУ" Огласиле се комшије Лечића и Беливука - како је живети између ДВЕ "КУЋЕ СТРАВЕ"
ЖЕСТОК ОКРШАЈ НА НОВОМ БЕОГРАДУ: Три момка зверски тукла једног, девојка вриштала из аута (ВИДЕО)
НА СМРТ ГА "НАВУКАО" ЊЕГОВ БЛИЗАК ПРИЈАТЕЉ: Како је Горана Величковића Гоксија у кућу страве намамио Веља Невоља
Упркос честом мишљењу да жене олако пријављују сексуално напаствовање, неколико светских истраживања показало је да се чак 63 процента никад не пријави, а да је број лажних пријава између 2 и 10 одсто. Према подацима ФБИ у САД на основу истрага које воде, у просеку има само осам одсто лажних пријава.
Емотивна добит
- Најчешће лажно силовање пријављују тинејџерке које би да се извуку из невоље, или чак и њихови родитељи. Мотиви за овакве пријаве су разни, од оправдања због изостанка из школе па све до прикривања прељубе - наводи се у чланку BBC Канада, где се позивају на извештај америчког Националног института за здравље:
- Првенствени циљ је било стицање одређене емотивне добити - стоји у истраживању.
Британско истраживање које је спроведено у заједничкој акцији Крунског тужилаштва и правног саветника показало је малтене исте резултате.
- Погрешно је представљен стереотип да су лажне пријаве силовања честе. Утицај оваквих пријава на живот и репутацију лажно осумњичених је огроман - пише у истраживању, које је обухватило више примера лажних оптужби, од малолетнице која је слагала родитеље па све до девојака које су после свађе пријављивале непознате момке.
Психијатар Ивица Младеновић објашњава да жене најчешће лажно пријављују силовање како би казниле мушкарца.
- То је случај с мушкарцима који су их повредили, изневерили, нису одговорили на њихову пажњу. Проблем је што се често у фокусу ових жена нађу и људи који заиста нису ништа имали с њима. Тада говоримо о повређеној сујети и нарцизму и овај разлог има везе с карактером. Оне размишљају: "Аха, ти си мене повредио јер ниси реаговао на љубав, е сада ћеш да видиш" - прича Младеновић и додаје:
- У другом случају имамо психички болесне особе, које умишљају силовање, па га могу пријавити и по 300 пута, иако је мало вероватно да се то заиста дешава. Трећи, најбаналнији случај, али уједно и најопаснији јесте кад девојчице желе да дођу у центар пажње и то тако што потенцирају своју сексуалност. Оне буквално желе да буду примећене, а са друге стране, немају однос какав би требало да имају с родитељима и нису свесне последица које њихово понашање изазива.
Разни мотиви
Божа Спасић, бивши оперативац ДБ, каже да су жене раније изузетно ретко пријављивале силовање, а да се број пријава повећао након јачања женског покрета.
- У руралним срединама је више била осуђивана девојка која је жртва него сам силоватељ. Постоји неко квазиправило у народу да се силовање ретко пријављује. Занимљиво је и кад дође до лажне пријаве, која је још ређа, да су ту мотиви различити код непознатих и познатих личности - каже Спасић и наставља:
- Обични грађани то пријаве јер су игнорисани, није им узвраћена љубав, осећају се запостављено. Неке познате личности у свету то су радиле да добију публицитет и због освете након пропалих пословних планова - навео је Спасић.
Божа Спасић
Велики проток времена
Божа Спасић наводи да лажну пријаву неретко карактерише велики проток времена.
- Углавном је прошло много времена од самог догађаја, те се медицински не може утврдити шта се десило, а те жртве се позивају само на психичке проблеме. У таквим случајевима имамо и сведоке који дотад ништа нису знали, монтиране слике и снимке - наводи Спасић.
Ивица Младеновић, психијатар
Незреле личности
Психијатар Ивица Младеновић наводи и да су лажне пријаве честе код незрелих личности.
- Зрела особа има одређене ставове према себи и другим људима, док незрела има потребу да јој се сви повинују, да она мора да добије све што пожели и да буде у центру пажње. Зато незреле особе чешће и пријављују лажне случајеве - додаје саговорник.
Небојша Милосављевић, адвокат
Тешко доказиво дело
Адвокат Небојша Милосављевић каже да је силовање само по себи, ако се не пријави у прва 24 сата, тешко доказиво дело.
- Лажно пријављивање је такође кривично дело, а њега у нашем окружењу има мало. Чак и случајеви који су ми познати завршили су се мирно, јер најчешће мушкарци који су били лажно оптужени нису желели да настављају ту причу и вуку се по судовима, већ само да све забораве. Специфично је да се то најчешће догађа међу људима који јесу имали неку врсту емотивног односа.
Радош Бајић
Не одричем се Лечића
- Хоћу да зажмурим, да избегнем и да прескочим, али не могу а да не кажем о колеги Лечићу. Ако је тачно да је чудовиште, да му је млада колегиница Данијела била жртва - снажно се солидаришем с њом, али жалим и њу и њега. Јер је све ружно и прљаво. Шта се пре девет година дешавало између та два људска бића - знају само бог и њих двоје. Ако је учинио то гнусно дело, нека одговара. Лечића сам назвао колегом, што он и јесте. За разлику од многих громада које су га с презиром изопштиле из подела представа које је доскора с њима играо - ја га се не одричем. Јер је то крајње лицемерно. Маркетинг је чудо. Само судском пресудом некоме се може одузети право на рад. И то у веома специфичним условима. Нека Лечић игра своје представе док не оде на робију - па кад суд утврди ко је починио злодело за које је оптужен, нађите другог. Нек му не пресуђују они етички апостоли чији то није посао. Има ко ће - написао је између осталог глумац и продуцент Радош Бајић у ауторском тексту за Блиц.