"БРАТ (5) ЈОШ НЕ ЗНА ДА ЈЕ ТАТА СТРАДАО" Потресна исповест деце Нишлије ког је младић (19) покосио аудијем на тротоару
На несрећног Дејана, у нишком булевару налетео је деветнаестогодишњи младић аудијем
Најмлађи брат који има пет година, још не зна да је тата настрадао. Он је питао пар пута о томе али нисмо му потврдили. Зна да је тата имао саобраћајну несрећу и да је у болници али нико му још увек није потврдио шта се десило. Ми не можемо да му то саопштимо и не знамо како да му саопштимо. Много је био везан за оца...
НЕСРЕЋА КОД ОБРЕНОВЦА! Воз ударио комби, има повређених (ВИДЕО)
КО ЋЕ ПОРОДИЦИ ПЛАТИТИ ЗА ПРЕТРПЉЕНИ БОЛ? Адвокат открива шта чека младића који је у Нишу прегазио дечака и човека
ДРАМА НА ДЕДИЊУ: Радници пронашли скривену бомбу на градилишту!
Са бескрајном тугом у очима и гласу, о последицама тешке саобраћајне несреће на Булевару Медијана говоре Габријела и Антонио Илић из Ниша, ћерка и син Дејана Илића (48) из Ниша који је настрадао са другим случајним пролазником, дечаком, Андрејем Пренкљушајем (12), када их је 4. јануара на тротоару покосио бахати возач Немања Стаменковић (19) из Београда.
Деца трагично настрадалог Нишлије сматрају да би требало пооштрити казне за бахате возаче који свесно својом вожњом угрожавају друге грађане.
- Ово је дефинитивно свесно убиство. Он је више пута обилазио, правио кругове великом брзином, видели су станари, има и сведока. Трагично је то што је и свој живот уништио али је уништио и две породице. Али он ће живети, а ови људи не могу да се врате. Осам година је максимална казна прописана законом за то кривично дело. Ја нисам стручно лице, али по мом мишљењу, ово је један вид убиства јер је он свесно угрозио животе грађана возивши на тај начин, том огромном брзином, знатно већом од дозвољене. Адекватан закон очигледно није. Осам година максималне казне, а однета су два живота. Једно дете је изгубило живот и отац троје деце - ниједна казна неће да надокнади тај губитак. Нама и да се промени закон то не може да допринесе, јер ће се водити поступак по важећим прописима, али може да спречи неке будуће трагедије, које ће нажалост сигурно да се понове - прича Габријела Илић, ћерка настарадалог Дејана.
Она каже да се тешке несреће дешавају превише често, а да виновници најчешће пролазе са благим казнама.
- Ово се нажалост пречесто дешава. Објавила сам статус на Фејсбуку и након тога се јавио велики број људи са сличним случајевима. Нажалост, случајеви нису медијски јавно пропраћени и људи не знају ништа о томе. Ти возачи углавном пролазе са казном мимималном или прођу некажњени - каже Габријела.
Људи, прича Габријела, не схватају тежину док се њима не догоди.
- Велики број људи се јавио, саосећају се са нама, али не схватају тежину... Нека процене стручна лица колика би требало да буде казна да некога одврати да седне за волан аутомобила и крене у бахату вожњу. Што се мене тиче у оваквој ситуацији, ниједна казна не може ништа да надокнади, нити би била довољна. Просто, незгода је једно, а ово је много више од незгоде... Није ни несрећа, ово је убиство и оно би требало тако да се третира - сматра Габријела.
И њен брат Антонио, сагласан је са тим да би требало мењати регулативу и пооштрити казне за бахате возаче, али и ограничити све могућности да млади и несикусни возачи добију прилику да возе тако снажне и брзе аутомобиле.
- Ја мислим да би требало да се пооштри казна. Ти аутомобили не би требало уопште да се дају младим возачима, адолесцентима, јер то су и даље деца, они не размишљају својом главом а ти аутомобили само подстичу само на већи гас. Ауто је и гломазан, тежак две тоне, у њему се уопште не осећа брза вожња док се не изгубе контроле у последњем тренутку. За младог возача, то може да буде фатална комбинација. Такође, мислим да казне уопште нису адекватне за тешка кривична дела у саобраћају. Казне су по пар година, а то се стално дешава, константо, као Дивљи Запад, нигде није безбедно. Ми овде у насељу немамо троторе, а низ нашу улици много брзо возе, на месец дана дешава се саобраћајни удес. Са оцем смо прошле године вадили једну девојку из слупаног аутомобила, исто возач почетник, закуцала се у брдо. Мора да се нешто учини на нивоу целог града да се повећа безбедност у саобраћају - сматра Антонио.
Габријела додаје да кривицу за тешке последице удеса сносе и сами родитељи, ако детету које је тек добило дозволу купе превише снажан и брз аутомобил.
- Родитељи сносе кривицу јер су допустили да једно дете, које можда није ни свесно шта је направило, вози такво возило. Чула сам да је пре четири године постојала иницијатива за промену закона, зашто до сада није промењен ја не знам. Зашто увек прво нека трагична ситуација мора да се деси да би се закон променио - пита се Габријела.