ЧИТАЈУ ОЧЕ НАШ НАОПАЧКЕ, ПРИЧЕШЋУЈУ СЕ КРВЉУ, ОРГИЈАЈУ: Секте се увукле у све поре друштва, а ова два злочина су потресла Србију пре 30 година!
Војска не одустаје од става да иза ових злочина стоји секта.
Деведесетих година, у периоду када је политичка и социјална ситуација на простору бивше Југославије била изузетно напета, догодила су се два злочина у војсци који су остали упамћени као могући чинови деловања сатанистичких секти. Оба злочина изазвала су забринутост војних безбедњака, будући да су се ови догађаји поклопили с националним тензијама и стварали ризик од ескалације међунационалних сукоба.
"САРАЂИВАЛИ СМО И ЗАЈЕДНО РАДИЛИ НА ПЕСМАМА" Познаник младића из Новог Сада који је са супругом убио децу открио ДЕТАЉЕ из његове ПРОШЛОСТИ
САБЛАСНИ, ОКУЛТНИ ПРЕДМЕТИ ВИСЕ СА ЗИДОВА КУЋЕ УЖАСА у којој је млади брачни пар починио монструозно чедоморство
КАКО СЕКТЕ ДЕЛУЈУ НА ЖИВОТЕ МЛАДИХ? Овако су у Београду почињена масовна САМОУБИСТВА готово невиних људи - "Црна ружа" и даље УБИЈА
Први од ова два злочина десио се 3. јуна 1993. године у Врању. Војска је била потресена када је војник Јожеф Мендер извршио крвави напад у касарни "Јужноморавске бригаде", убивши шест војника и једног подофицира заставника пре него што је извршио самоубиство. Мендер је носио тетоважу обрнутог крста и датум злочина, што је војне безбедносне службе тумачиле као доказ припадности сатанистичкој секти.
Иако су неки оспоравали ову тврдњу и тврдили да је Мендер био само обожавалац метал музике, војска је остала при ставу да је мотив за злочин био повезан са сектом.
Пет дана касније, 8. јуна 1993. године, дошло је до сличног инцидента у касарни "Мика Митровић" у Шапцу. Војник Нандор Киш отворио је ватру на своје колеге, убивши једног војника и десетара, пре него што је извршио самоубиство.
И у овом случају, војни безбедњаци су тврдили да је Киш био припадник сатанистичке секте, а мотив за злочин је био жртвовање и јачање "Сатанине моћи". Ови догађаји навели су војску на предузимање мера превенције против деловања секти у војсци.
Важно је напоменути да се годину дана касније, у јуну 1994. године, догодио и трећи покушај масакра у Војсци Југославије, када је син једног официра покушао извршити напад на официре у Центру високих војних школа у Београду. Иако су неки тврдили да су за ове злочине одговорне животне околности, војна безбедност је наставила тврдити да су секте стајале иза ових инцидената.
Ова времена нису само показала изазове с којима се војска суочавала током политички турбулентних деведесетих година, већ су и подсетила на потребу за пажљивим праћењем и превенцијом деловања екстремних група унутар војних редова.
Србија Данас/Република