ДА ЛИ СРБИЈИ ПРЕТИ COPYCAT ЕФЕКАТ? Термин употребљен након злочина Џека Трбосека, ево шта значи
Термин је први пут употребљен почетком 20. века, након злочина инспирисаних Џеком Трбосеком.
Председник Србије, Александар Вучић, казао је да морамо да се изборимо против једног психолошког феномена који се зове "copycat", да се не дозволи копирање монструозног злочина, као што је било покушаја да се направи нови Брејвик.
КОСТА СЕ ПРЕМИШЉАО - А ОНДА ИПАК ПРИСТУПИО ПАКЛЕНОМ ПЛАНУ: Ово је био ОКИДАЧ крвавог похода - испливали страшни детаљи
ОСАМ АНЂЕЛА И ЧУВАР ЖРТВЕ КОСТЕ КЕЦМАНОВИЋА: Ово су убијени у масакру у школи на Врачару (ФОТО)
КОСТА ПЛАНИРАО МАСАКР НА ШКОЛСКОМ ИГРАЛИШТУ ПРЕ МЕСЕЦ ДАНА: Полиција открила мотиве крвавог пира у школи на Врачару
- Данас смо имали случај да је један ученик у Војводини одмах запретио истим. Одмах смо реаговали, затворили школу, одвели дете да се са њим разговара. Наравно, била је потпуно бесмислена претња - рекао је Вучић у обраћању поводом трагедије.
И то није једини случај, инциденти се већ нижу у школама.
Како је потврђено из МУП-а, ученик седмог разреда ОШ "Јефимија" у Обреновцу, јутрос је махао пластичним пиштољем, одмах након минута ћутања одржаног због погибије деце и чувара у ОШ "Владислав Рибникар". У Гимназији "Руђер Бошковић" у Београду девојчица (15) је ножем повредила дечака (15) и наставницу која је покушала да је спречи.
Copycat злочин је кривично дело које је направљено по узору или инспирисано претходним злочином. То се нарочито дешава након излагања медијском садржају који приказује поменуте злочине и/или живом криминалном моделу.
Copycat ефекат, односно ефекат копирања је наводна тенденција сензационалног публицитета о насилним убиствима или самоубиствима која за циљ има да доведе до више истих догађаја кроз имитацију.
Термин је први пут употребљен почетком 20. века, након злочина инспирисаних Џеком Трбосеком. Због пораста реплицираних злочина, криминолози су убрзо почели да верују да је медијско извештавање играло улогу у инспирисању других криминалаца да почине злочине на сличан начин, па чак и да не-криминалци почну да чине злочине које иначе не би учинили.
Књига коју је написала Лорен Колман под називом The Copycat Effect описује утицај који медији имају на злочине и самоубиства, која су инспирисана злочинима који су нашироко пропраћени у медијима. Њен став о медијима је да стално извештавање о овим догађајима, а не о догађајима са позитивном поруком, даје овим криминалцима неку врсту славе. Пет минута славе, књиге или филма који су посвећени овим криминалцима провоцира друге појединце са тенденцијом да се понашају на сличан начин. Због ове врсте славе долази до "ефеката копирања".
Више о пуцњави у школи на Врачару прочитајте ОВДЕ