Данас изрицање пресуде за масакр у Дубони и Малом Орашју: Прети им по 20 година затвора
Пред Вишим судом у Смедереву, али у просторијама Специјалног суда у Београду, данас ће бити изречена пресуда Урошу Блажићу, оптуженом за масакре у Дубони и Малом Орашју, као и његовом оцу Радиши Блажићу којем се на терет ставља недозвољена производња, држање, ношење и стављање у промет оружја и експлозивних материја у стицају са кривичним делом тешко дело против опште сигурности.
У стравичном масакру који се догодио 4. маја 2023. године у селима у околини Смедерева и Младеновца убијено је деветоро младих људи, док је велики број њих рањено. Урош Блажић, наоружан аутоматском пушком, пиштољем и бомбама, пуцао је на омладину која се дружила у Равном гају, радницима који су монитрали капију у Дубони и младима који су се дружили у у школском дворишту у центру Дубоне.
Након злочина побегао је са лица места и таксијем тако што је таксисти запретио да га вози до викендице у околини Крагујевца, у власништву његовог ујака, где је ухапшен следећег јутра.
Суђење обележили инциденти
Суђење Блажићима почело је у мају ове године у згради Вишег суда у Смедереву, упркос свим мерама обезбеђења, убица и њего отац уведени су у судницу и остављени су на неколико корака од родитеља убијене деце. По њиховом уласку, насрнули су на двојицу Блажића и настао је општи хаос – док је обезбеђење једва задржавало родитеље, припадници УИКС-а су, дословно изнели Уроша и Радишу из суднице.
Након овог инцидента суђење је пребачено, прво у судницу Централног затвора, потом у просторије Специјалног суда у којима су двојица окривљених били баријером одвојени од публике и суднице, где су се налазили родитељи жртава. Сам почетак процеса обележило је признање злочина, али је Блажић одмах одбио да одговара на питања везано за саму пуцњаву. Потом је покушао да одбрани свог оца оптужби које су се тицале оружја, тврдећи да он није знао ништа о оружју нађеном у кући Блажића.
Један од најупечатљивијих тренутака у овом процесу, када су за говорницу суда дошле колеге Радише Блажића које су испричале да је у касарни у којој је он био један од надређених нестале ручне бомбе, чија се ознака поклапа са једном од оних која је пронађена код породице након злочина. Потом сведочење двојице војника о понашању Радише Блажића који је тврдио током рата у Хрватској да може да однесе оружја колико год хоће, а како су навели, међу војницима говорило се и о томе да га Радиша Блажић шверцује.
Такође, одбрану млађег Блажића обележио је и покушај да за убиство окриви суплементе које је наводно користио, а иначе се узимају за бодибилдинг. Међутим, ове тврдње оповргао је вештак и нагаласио да нису имали утицаја у тој мери. Такође, стручњаци су пред судом испричали да је Урош Блажић свесно починио масовно убиство јер су радње које је предузимао – попут мењања режима пуцњаве и замене оквира – захтевале концентрацију и присебност.
Мистерија пушке
Такође, једна од мистерија која је остала нерешена до краја поступка јесте пушка којом је извшрен масакр. Наиме, истрагом је утврђен серијски број пушке, па је од Војске Србије затражен податак о томе где се пушка налазила. У извештају који је војска доставила, утврђено је да је пушка још 2009. године достављена предузећу „СДПР Југоимпорт“, које је исте године пушку извезло у Либију, па се поставља питање како је пушка која је извежена у Либију, завршила у рукама масовног убице.