Уставни суд усвојио жалбу оптужених Радоњића и Ромића за убиство Славка Ћурувије
Одбрана тражи укидање притвора
Уставни суд Србије усвојио је уставне жалбе двојице некадашњих припадника Државне безбедности Милана Радоњића и Ратка Ромића, оптужених за убиство новинара Славка Ћурувије, пошто је утврдио да им је повређено право на ограничено трајање притвора, па је њихова одбрана затражила укидање притвора.
Прочитајте и:
Радоњић и Ромић у притвору су били три и по године, од 13. јануара 2014. године до 6. јула 2017. године, а првостепено суђење је им је и даље у току и настављено је данас у Специјалном суду у Београду. Они су од јула у кућном притвору са електронским надзором.
Њихов заједнички бранилац, адвокат Зора Добричанин Никодиновић, рекла је данас на суђењу да је у својој одлуци Уставни суд констатовао да је решењенима Специјалног суда из 2015. године, као и решењима Апелационог суда у Београду из 2015. године противно Уставу Србије окривљенима продужаван притвор.
На тај начин су им повређена уставна и законска права на ограничено трајање притвора, рекла је Добричанин Никодиновић подносећи ову одлуку судском већу којим преседава судија Снежана Јовановић као доказ.
Претходно је на суђењу требало да сведочи Ненад Радовић којег је предложила одбрана као припадника обезбеђења Дневног телеграфа. Радовић је међутим тврдио да никада није радио као обезбеђење Дневног телеграфа, већ да се бавио аутоделовима, наводећи да не познаје ни оптужене нити да је познавао Ћурувију.
Одбрана је негодовала због његовог исказа, тврдећи да су до њега дошли на основу исказа других сведока и предложила суду да обави њихово суочавање. Наставак суђења заказан је за март, када ће се изводити писани докази.
Поред Радоњића и Ромића, за убиство Ћурувије 11. априла 1999. године у центру Београда суди се и некадашњем шефу ДБ-а Радомиру Марковићу, као и припаднику резервног састава ДБ-а Милану Кураку, који се терети да је непосредни извршилац убиства. Марковић у затвору служи казну од 40 година затвора, а Курак је у бекству и за њим је расписана међународна потерница. Радоњић и Марковић се терете за подстекавање на тешко убиство, а Ромић и Курак за тешко убиство у саизвршилаштву.
Према оптужници, Ћурувију је 11. априла 1999. године убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић који је дршком пиштоља ударио Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу у главу. Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због "јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти". Убијен је у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног Телеграфа.