Детаљно образложење пресуде Кецмановићима: Син називао психопатом, а ево како је дечак дошао до оружја
Родитељи дечака који је пуцао у Основној школи "Владислав Рибникар" Владимир и Миљана Кецмановић осуђени су данас у Вишем суду и Београду, а пресуду је чуо и инструктор стрељане Немања Маринковић.
Суд је Владимира Кецмановића осудио за два кривична дела и то на 12 година за тешко дело против опште сигурности и три године, од могућих 10, колико је максимална казна за то дело. Из те две казне проистекла је јединствена максимална казна од 14 и по година затвора.
Како је судија образложио, Владимир Кецмановић је кривична дела починио у стању урачунљивости, знајући да радњама које су опасне по здравље и живот људи могао за изазове повређивање и смрт више људи, али је "олако држао да тога неће доћи".
- Владими Кецмановић је четири пута обучавао сина да руку ваздушним и ватрених оружјем и гађа у мете са концентричним круговима, као и мете у облику људи, знајући да таква обука не одговара узрасту детета. Није савесно чувао оружје и није обезбедио услове за безбедно чување оружја, што је довело до употребе оружја од стране његовог сина у Основној школи "Владислав Рибникар - рекао је судија и истакао да је малолетни дечак био обучаван да пуца из три тазличите врсте ватреног оружја.
Како је судија образложио, поступци Владимира Кецмановића довели су до тога да малолетник лако дође до оружја. Он је, како је установио суд, два пиштоља, уместо закључане у каси, чувао у два кофера за преношење оружја, који се налазио у ранцу.
- У једном коферу билу су пиштољи са оквирима. Кофер је имао један катанац са шифром од тринцифре, од којих су две биле већ намештене. Кофер са муницијом није имао катанац. Тако је дечак напунио шест оквира за два пиштоља са најмање 92 метка, а 3. маја понео их је у школу. Испред школе испалио је најмање 21 метак, а најмање 16 у чувара школе Драгана Влаховића. Након тога ушао је у хол школе и на лицу места усмртио три девојчице - додао је.
Драган Влаховић погођен је са два метка, Ана Божовић са пет, Бојана Асовић са два, а Софија Негић са најмање седам метака.
Након што је пуцао у испред школе и у холу, дечак је наставио ка кабинету историје, у којој је у том моменту била наставница историје, студент на пракси и 21 ученик. У учионици је испалио најмање 45 метака.
- Са 23 пројектила убио је шест особа, након чега је изашао кроз прозор у двориште школе - рекао је судија и још једном набројао ко је од настрадалих погођен са колико метака и напоменуо да је рањена наставница историје и пет ученика.
Током додатног образлагања пресуде, судија је рекао да Кецмановић држао оруђје супротно закону и истакао да постоје обавезе које има сваки држалац оружја, као и да је био упознат са рим обавезама од момента када је затражио дозволу за држање оружја.
- Суд није прихватио тврдње одбране да се ондржању оружја информисао од продаваца који су му продали посебну кутију за чување оружја, као и да му је полицијски службеник такође рекао да оружје може да чува у тим кутијама. Тиме је директно изазвао смрт 10 особа и тешке повреде шест лица. Једно дете је и даље у тешком стању и не зна се да ли ће преживети - додао је.
Говорио сину да је психопата, а водио га у стрељану
И Владимир и Миљана Кецмановић осуђени су за запуштање и злостављање детета. Миљана је, као и њен супруг, осуђена на три године затвора.
- Они су грубо занемаривали дужности васпитања и запустили дете, занемаривано је његово психичко и емотивно стање, као и осећај да је одбален у одељењу. Родитељи приликом промене одељења нису послушали препоруку да му обезбеде помоћ психолога. Владимир Кецмановић је сину говорио да је психопата, а више пута га је водио у стрељану - рекао је судија Зоран Божовић.
Миљана Кецмановић, према речима судије, није онемогућила свом супругу да сина води у стрељану, иако је за то знала, с обзиром на то да јој је Владимир Кецмановић слао фотографије и видео снимке сина у стрељани.
- Због занемаривања дечак није изградио осећај личне одговорности и прихватљиво друштвено понашање. Није изражавао емоције, а трпео је притиске од стране мајке да мора да буде најбољи у школи - наведео је судија.
Судија је истакао и да су Кецмановићи занемарили морални развој детета, као и да је сам дечак говорио да је трпео притиске, што је довело до извршења кривичног дела.
- Занемаривање је било у већем степену и довело је до стања запуштености. Да није било таквог васпитања, поставља се питање да ли би до овога дошло. За суд је несхватљиво да родитељи занемарују такво стање детета и да отац води дете у стрељану, а да се мајка томе не супротставља - додао је.
Ослобођена за оружје
Судија је истакао да није доказано да је Миљана Кецмановић извршила кривично дело недозвољено држање муниције зато што није доказано време и место кривилног дела, радња држања оружја, као ни умишљај.
- Како нису утврђени основни елементи кривилног дела, неоснована је тврдња са је извршила то дело као члан домаћинства. Једини доказ које је пружило тужилаштво је ДНК траг на чаури, а није искљулена могућност да је он остављен секундарно. Вештачење није пружило околности настанка тог ДНК трага - рекао је судија.
Суд је наложио да Владимиру Кецмановићу буде продужен притвор, као и да Миљани Кецмановић буде продужена мета забране приласка, састајања и комуницирања са сином.
Донето је и решење о одузимању свег наоружања Владимиру Кецмановићу.
Камере га одале
Инструктор у стрељани Немања Маринкович осуђен је на годину и три месеца затвора, док му је претила катна од три године затвора.
Судија је истакао да је он, приликом давања исказа у тужилаштву у својству сведока 14. јула прошле године, рекао да му није познато да је Владимир Кецмановић доводио сина у стрељану и да би, да је то видео, такав случај одмах снакционисао.
Када је у питању инструктор стрељане, судија је рекао да су бројни докази који указују на то да је дао лажан исказ - распоред рада, видео снимци и фотографије који су у супротности са његовим исказом.