СРПСКИ ПОЛИГРАФИСТА ТВРДИ: Хркаловић могла и под лековима на детектор лажи - само у једном случају можете да га преварите
У пракси се дешава да људи одбијају да се полиграфски тестирају и у полиграфском центру у којем ради Никола Новак.
Бивша државна секретарка МУП Србије Дијана Хркаловић по други пут одбила је полиграфско тестирање, а провела је четири сата у просторијама Службе за борбу против организованог кримнала (СБПОК) на Макишу. И њој су били понуђени исти услови како недавно испитаном председнику Фудбалског савеза Србије Славиши Кокези, да одговарају на појединачна питања. И она је то одбила. Наводно, није могла да одговара на питања јер је била "под лековима".
Аца Босанац пристао да иде на полиграф: Доказаћу да Кокеза лаже
РАЗРАЂЕН ПЛАН ЗА ВРШЕЊЕ КРИВИЧНИХ ДЕЛА: Невоља имао ИСТА КОЛА и ТАБЛИЦЕ као директор полиције?
ПАДА КРИМИНАЛНА ТВРЂАВА: Донето решење - снажан ударац за Невољу
Полиграфиста Никола Новак наводи да мотив одбијања "детектора лажи" није само један, а да медикаменти никако не могу да буду проблем.
- То је апсолутно небитно из неколико разлога и то не може бити разлог за одбијање полиграфског тестирања. Прво, уколико је то стална терапија, она постаје део нормалног понашања личности, друго, та техника је толико напредовала да би човек морао да попије 15-20 таблета да би се то одразило на резултате - каже Никола Новак, једини полиграфиста који поседује лиценцу америчких институција.
По његовим речима, то што су Дијана Хркаловић и Славиша Кокеза одбили "детектор лажи" пре указује на њихову кривицу или на невиност.
- Чини се да су се они плашили неких питања и да нису хтели да на њих уопште одговарају. Полиграфска техника је изузетно напредовала тако да се без грешке може проценити да ли су одговори тачни или не. Ти резултати се користе као доказ на суду у Јапану, Индији, америчкој држави Нови Мексико, али и у Мађарској, која је чланица Европске уније. Прво се уради пробно тестирање, како би се видело како особа реагује, а онда се поставља сет правих питања. Поступак постављања питања се понавља најмање три пута, а може и више од тога, како би испитивач био сигуран у резултате - каже Никола Новак.
У пракси се дешава да људи одбијају да се полиграфски тестирају и у полиграфском центру у којем ради Никола Новак.
- То су људи који одбијају тестирања из неког свог принципа, у питању су углавном емотивни односи међу партнерима и они то једноставно не желе. Ово испитивање у полицији је нешто сасвим друго, питања постављају државни органи и уколико нека особа одбија да одговара на питање, то само буди сумњу да нешто крије, најбољи начин за отклањање сумње је одговарање - тврди Никола Новак.