ЏОНИЋ У БОЛНИЧКОЈ СОБИ! Психијатар објаснио: Може да буде на лечењу од десет до 15 година
Првоокривљени Џонић је пре неколико дана пребачен из затвора у Нишу на психијатријско вештачење у Београд.
Јавност с нестрпљењем очекује налаз неуропсихијатријског вештачења пензионисаног ватрогасца Горана Џонића (59), који је осумњичен за убиство трочлане породице Ђокић из Алексинца. Наиме, првоокривљени Џонић је пре неколико дана пребачен из затвора у Нишу на психијатријско вештачење у Београд, како би се утврдило да ли је у урачунљивом или неурачунљивом стању учествовао у извршењу кривичног дела.
БАКА ПРАСЕ ПУШТЕН ПОСЛЕ ЧЕТИРИ САТА: Прва фотографија познатог јутјубера који је саслушан поводом Кристинине смрти (ФОТО)
ЉУБАВНИ ЖИВОТ МАРКА МЕСАРА! Беливукова десна рука једну ствар није праштала - због овог су "падале главе"
ПРВИ СНИМАК ХРКАЛОВИЋКЕ НАКОН ИЗЛАСКА ИЗ ПРИТВОРА! Погледајте како изгледа (ВИДЕО)
Познати психијатар др Јован Марић каже да није једноставно дати одговор на питање да ли је осумњичени Ђжонић био у тренутку злочина урачунљив или не. Како каже, он ће бити подвргнут многобројним психолошким тестовима, али и надзору психијатара, који ће пратити његово понашање.
- Џонић ће бити подвргнут психолошким тестовима и на основу тога и многобројних других фактора ће се утврдити да ли има одређењу душевну болест или не. Психијатријско вештачење може да траје и по неколико месеци, и то све зависи од самог психијатра. Док траје вештачење, он живи у болничкој соби. Ту су медицинске сестре, оне му дају лекове, психијатри причају са њим, посматрају га... То посматрање може да траје и до шест месеци. Уколико психијатри процене да је починио кривично дело усред душевне болести, онда иде на мере безбедности чувања и лечења. Не иде у затвор, већ у затворску болницу. Он може да буде на лечењу од десет до петнаест година. Након неколико година лечења, психијатри пороцењу да ли је у стању да понови злочин или не - објашњава др Марић.
Додаје да све зависи од процене тима психијатара, који користе одређене механизме на основу којих могу да утврде да ли окривљена особа лаже, манипулише и слично.
- У пракси сам виђао различите случајеве, почев од оних који су имали психозе, сизофренију и слично, а нису се лечили, и након извршења кривичних дела, установљено је да су имали душевну болест. У болници постоји посебно одељење од двадесет до тридесет кревета за такве људе. Они у болници могу остати доживотно ако након неколико година лечења психијатар процени да могу поновити кривично дело уколико би се нашли на слободи. Постоје механизми који се користе и на основу којих се може утврдити да ли испитаник покушава да слаже комисију - објашњава др Марић.
Пад Џонића
Горан Џонић, који је ухапшен под сумњом да је учествовао у тешком убиству Горана, Гордане и Лидије Ђокић, откривен је након што га је препознао један од мештана код којег је био да би му направио пригушивач за пиштољ, правдајући се да је реч о неком делу за пољопривредну машину.
Међутим, мајстору ни на крај памети није пало за шта би могла да се користи метална цевка тачно прописаних димензија с навојем на врху од изузетно чврстог материјала, а и Џонић је код њега био месец и по пре злочина. Након непроспаване ноћи, мајстор је у раним јутарњим часовима одмах отишао у полицију и испричао све што зна о том случају, пре свега да га неко не би доводио у везу са злочином.
Такође, адвокат браће Јојке, Младен Магделинић, верује да ће након неуропсихијатријског вештачења бити све јасније у вези са психичким стањем осумњиченог Џонића.
- Не очекујем да ће утврдити да је Џонић био неурачунљив, већ да је урачунљив. Његова улога је сасвим јасна. Имао је план, а особа која има душевну болест нема план. Верујем да је био свестан свега што се десило. Пре неуропсихијатријског вештачења понашао се некако болешљиво и уплашено, а тако се понашао и на препознавању и на саслушању - закључује Магделинић.
Подсетимо, мајка убијеног Горана Ђокића, Стојанка Ђокић, сведочиће 23. децембра, као и рођак Горана Џонића коме је осумњичени вратио паре после убиства.
Тела породице Ђокић пронађена су у суботу, 2. октобра, после шест дана потраге, у атару села Моравац, где су кобне вечери били у посети Горановој мајци.
Након злочина, тела Ђокића су спаљена, док је њихов аутомобил одвезен на другу локацију, 10 километара даље, и ту запаљен, како би се прикрили трагови.
Ђокићи су последњи пут виђени у ноћи између суботе и недеље, 26. на 27. септембар, када су из села Моравац кренули пут Алексинца, где су живели.