"ЕВО КАКО СМО УХВАТИЛИ МАЛЧАНСКОГ БЕРБЕРИНА" Вођа полицијског тима открива све детаље потраге за МОНСТРУМОМ
Операција хватања Нинослава Јовановића (46), "Малчанског берберина", није била пука случајност, већ последица оперативних мера и радњи на терену које су предузимали припадници Жандармерије и полиције, сазнаје се у МУП-у.
Зликовац који је осумњичен за отмицу и силовање дванаестогодишње девојчице успевао је да бежи државним органима 17 дана јер је цело подручје познавао као свој џеп, а паклени план испланирао до најситнијих детаља, укључујући и бројна скровишта, од којих су нека била и под земљом са залихама хране и воде. Но, на крају је са простора површине 150 квадратних километара који су покривале снаге МУП-а сатеран у ћошак и ухапшен на гробљу у родном месту, недељу дана након што је отета девојчица спасена из његових канџи.
МАНИЈАК опседнут ЖЕНСКИМ ЧАРАПАМА: Малолетницама на Фејсбуку ШАЉЕ П*РНО-КЛИПОВЕ и тражи од њих фотографије!
ШОКАНТНЕ ОПТУЖБЕ УХАПШЕНОГ ДИРЕКТОРА ЖЕЛЕЗНИЦА: Паре од мита сам давао НА РУКЕ МИНИСТАРКИ ЗОРАНИ МИХАЈЛОВИЋ и њеном мужу!
ОБЕЋАО ДЕЦИ ДА ЋЕ ИМ ДОНЕТИ СЛАТКИШЕ ИЛИ ЋЕ СЕ ПРЕКЛАТИ: Небојша који је себи пререзао гркљан био заљубљен у продавачицу?
- Претрагом терена вршили смо притисак на њега и на неки начин смо га вратили у рејон Малче, где се осећао најсигурније јер је знао терен и мислио да може лакше да дође до хране. Ту је и ухапшен. Акција није била пука случајност, већ склоп свих оперативних мера и радњи које смо предузимали, не само припадници одреда Жандармерије из Ниша, Краљева, Београда и Новог Сада, већ и припадници Интервентне јединице полиције и оперативни радници Криминалистичке полиције из Ниша, Књажевца и многих других градова. Сви чиниоци и фактори у МУП-у били су ангажовани максимално - објашњава Радован Терзић, командир интервентне чете у одреду Жандармерије у Нишу, који је учествовао у овој потрази, по многима једној од до сада највећих у нашој земљи.
Када је ДНК из украденог аутомобила „пунто“ показао да су у возилу били присутни и отета девојчица и Јовановић, покренута је масовна потера од Малче преко Сврљига ка Књажевцу, која се гранала и ка правцима суседних општина Зајечар и Сокобања.
- Површина на којој је спровођена потрага била је огромна - 150 квадратних километара, а можда и више. Само ваздушна линија дуж које се кретао осумњичени износи чак 70 километара. Сваки пружни прелаз од Малче до Књажевца све је то било покривено полицијом, док је Жандармерија радила претрагу терена. Много пута смо имали лажну узбуну, јер термовизија некада не може да идентификује када је тело згрчено да ли је у питању животиња или човек, па бисмо ишли неколико километара у обухват да бисмо проверили о чему се ради. Организоване су ноћне заседе на више места. Наилазили смо на пуно места која је користио као бивак и где се скривао, због чега се и претпоставља да је он то све добро испланирао - наводи Терзић.
"Малчански берберин" је користио познавање терена на максималан начин, али му то на крају није помогло.
- Користио је пругу, брдске превоје, тунеле испод пруга јер је све то њему било познато. Имао је велику предност познавања терена. Плус је све испланирао и одредио штекове за скривање. Знао је села у којима је имао родбину, знао је која је кућа празна. Био је упознат са тим где неко не живи, где неко не долази годинама, то су били идеални објекти за скривање. Улазио је у куће кроз прозоре, врата нису обијана, што је био додатни проблем јер ми немамо основ за улазак у такве објекте без налога суда. Имао је земунице и биваке за скривање спремљене раније. Некада службени пси нису могли да прате трагове добро јер је било кише иза њега. Кретао се ноћу или у прво свитање и сумрак. Дању се крио по објектима који су нама били практично недоступни без налога суда. Чак 80 одсто тих кућа су напуштене - наводи овај искусни жандарм.
Он каже да је терен на којем су тражили у околини Сврљига и Књажевца клисура с великим разликама у надморској висини, од по 300 до 400 метара.
- Терен је био изузетно тежак за савладавање. Пролазили смо кроз запуштене пределе где је више трња, старих винограда, њива, ораница. По два килограма блата смо носили на ногама. Уз сталне безбедносне пунктове на пружним прелазима, на прилазима селима, око села све саобраћајнице смо покривали. Првенствено нам је био циљ да нађемо дете, да оно буде живо у здраво. У Пасјачи је знао да је окружен, зато је оставио дете. Неколико пута је мењао села - Малча, Пасјача, Јасеновик, Врело, која су му позната. Кретао се каналима и вододеринама у којима термовизија не може да га детектује. Завршна акција хватања у Малчи била је након дојаве да је виђен у једном домаћинству. Направљен је обухват око Малче, где су пресечени сви ти правци за извлачење и он је ухваћен на гробљу - наводи Терзић.
Битно нам је било да је дете живо
- Деси се да се знојави смрзнете више пута у току дана или ноћи. Но, није нам ништа пало тешко јер сви смо родитељи, само нам је било битно да дете буде живо и здраво. И када је дете било пронађено, све је било лакше - каже Терзић и додаје да су генерали и старешине били све време на терену.
Како се могло видети, на лицу места био је генерал полиције Слободан Малишић, помоћник директора полиције, командир Жандармерије генерал полиције Дејан Луковић и командир нишког одреда Жандармерије потпуковник Бојан Васић.