ФИЛИПИНКА ИЗ СРБИЈЕ БРИЗНУЛА У ПЛАЧ ОД РАДОСТИ: Апел суду у Стразбуру уродио плодом - нова одлука за Нишке преваранте!
Држављани Србије, Црне Горе и ФИлипина ухапшени су у Нишу у великој акцији ФБИ против интернет криминала, где тврде да су управо ови људи ојадили жртве из Тексаса за 70 милиона долара и захтевају њихово изручење америчким судовима.
Након што се већ месецима води борба и одржавају чак и протести да се пусте такозвани "хакери" из Ниша који су ухапшени током ФБИ акције, апел суду у Стразбуру је уродио плодом и наложено је да се изручење српских држављана за Америку одложи.
НАДРИЛЕКАР САВА И ЊЕГОВА МАЈКА НЕСТАЛИ БЕЗ ТРАГА: Продали кућу у Батајници чим су пуштени из притвора
НАСТАВАК ВЕЛИКЕ АКЦИЈЕ ПОЛИЦИЈЕ "ГНЕВ" У СМЕДЕРЕВУ: Ухапшен осумњичени (25) за диловање - крио дрогу испод кревета
НИШЛИЈА УБИЈЕН, БРАТ САРАДНИКА ЛУКЕ БОЈОВИЋА ТЕШКО РАЊЕН: Убица улетео у пицерију пуну људи и пуцао у Јована Ђуровића
- Кад сам добила допис из Стразбура, да нам је одложено изручење у Америку, само што нисам пала. Заплакала сам од радости. Пресрећна сам што је суд донео ову одлуку, па зато молим Апелациони суд у Београду да још једном преиспита одлуку о нашем изручењу. Не осећам се кривом, јер смо све легално радили.Забога, па мој супруг Кристијан и ја имамо четворо деце, због њих не бисмо улазили ни у какве нелегалне послове. А сада смо дошли у ситуацију да би могли да нас одвоје од њих", прича Филипинка и Нишлијка Ксенија Фаје Атилано Крстић (44), коментаришући решење Европског суда за људска права у Стразбуру, којим се изручење десеторо држављана Србије, већином из Ниша, Сједињеним Америчким Државама, одлаже за 16. август.
Њен адвокат Милан Петровић потврдио је да је суд донео такву одлуку, јер би изручење заиста значило кршење људских права. Сада је, додаје он, на Србији да се до 30. јула изјасни и одговори на многа питања која ће поставити Суд за људска права.
- Суд у Стразбуру је одмах реаговао на овакву одлуку да се они изруче Америци, односно Тексасу, који је тренутно жариште вируса корона. Иако Србија није чланица ЕУ, Суд је показао да брине о свим земљама у Европи подједнако - каже Петровић.
Ксенија, њен супруг Кристијан и још деветоро наших држављана су осумњичени за дигиталну превару у САД, које их терете да су отварали интернет инвестиционе фондове у које су људи улагали новац, а онда су те платформе гашене, па се новцу губио траг. У цео случај се укључио и ФБИ, који је изнео податак да су држављани Тексаса оштећени за око 70 милиона долара.
Једанаесторо осумњичених држављана Србије тврде да су потпуно легално радили и да су у посли били само посредници и да нису знали за пут новца.
Твде да нису криви - "украденог" новца нема на видику!
Ксенијин супруг Кристијан је у екстрадиционом притвору у Београду, док је она у кућној изолацији, са наногвицом. Како нам каже, данима размишља само о томе шта ће бити са њеном породицом.
- Ја сам одлучила да живим у Србији. Ту сам децу родила и ако нас држава изручи хиљадама километара далеко, сви ћемо бити у потпуној агонији. Остаје ми да се надам да ће се суђење овде одржати, ако уопште треба да се одржи, јер заиста нисмо криви - каже Ксенија.
Међу ухапшенима има и држављана Филипина и Црне Горе, а иако су оптужени да су наводно згрнули милионе долара, неки од њих живе од - социјалне помоћи.
ИТ стручњаци и програмери, које неки називају чак и хакерима и модерним Робин Худовима, нису старији од 35 година. Нашли су се под лупом ФБИ под отпужбом да су варали људе широм планете. Званични подаци о њиховом материјалном стању, међутим, говоре другачије, па чак и то да живе од помоћи државе или их издржавају родитељи.