ДОВОЉНА ЈЕ ЈЕДНА ИСКРА ДА ДОЂЕ ДО КАТАСТРОФЕ: Гас УБИЦА угушио рударе у руднику Соко!
Јамски гасови, међу којима је и метан, опасни су јер могу да изазову експлозије, тровања и гушења.
Осам рудара који су јуче погинули у руднику "Соко" код Сокобање страдали су од последица гушења метаном, рекао је јуче на конференцији за новинаре директор Алексиначких рудника Немања Денић.
ДЕВОЈЧИЦА МУ НИЈЕ БИЛА ЈЕДИНА МЕТА? Ухапшен осумњичени за пуцњаву у Новом Саду - полиција врши истрагу
"ГЛЕДАМ ПРЕМА КАПИЈИ, АЛИ УЗАЛУД" Мајка погинулог Дарка у руднику занемела од шока! Отац у сузама: Неће доћи
"НИЈЕ НАС НАПУШТАО ЛОШ ПРЕДОСЕЋАЈ" Ћерка настрадалог рудара у очају: Мучила га је нека стрепња
Без боје и мириса
- Сви рудари у руднику "Соко" настрадали су од последица гушења, услед повећане концентрације метана. Ниједан од њих нема физичких повреда - казао је директор Алексиначких рудника Денић.
Чедомир Бељић, проф. др са Рударско-геолошког факултета, каже да је рад у рудницима мрког уља као што је "Соко" најтежи вид и да та врста рударства носи са собом најтеже ризике са подземном експлоатацијом.
- Ово лежиште је као и многа друга специфично по томе што у њему има нагомилавања такозваних метанских сочива, која су на појединим местима под високим притиском те може доћи до њиховог избоја у просторије. Људи редовно раде испитивања и проверавају таква нагомилавања са циљем да се баш овакве последице предупреде, али то је веома тешко истражити јер радите у средини која је дефинисана. Постоје методе којима могу да се избегну или смање последице, али јако тешко их је предухитрити - каже проф. др Бјелинић и додаје:
- Опасност од метана и јамских гасова огледа се у могућности њиховог паљења, изазивања експлозије, као и у могућности тровања и гушења.
Веома запаљив
Ранка Савић из Асоцијације слободних и независних синдиката Србије каже да је ово једна велика трагедија за колеге рударе, њихове породице, али и за државу.
- Овакве експлозије се, нажалост, дешавају и тешко их је предвидети. Рудник "Соко" сам и сама посетила више пута и оно што сам приликом посете видела је да у тај рудник није много улагано у смислу модернизације опреме, технологије и заштите рудара - каже Савићева и додаје:
Шта је метан
- метан је гас без боје и мириса
- познат је и као блатни гас, најпростији засићени угљоводоник (алкан)
- није отрован, али је веома запаљив и у смеси с ваздухом може бити експлозиван
- највећа опасност од експлозије мешавине метана и ваздуха постоји у рудницима угља
- главни састојак земног гаса
- нажалост, овакве експлозије су честе у свету, али и код нас
Метан је гас који настаје приликом ископавања, може бити опасан, без боје је и мириса.
Стручњаци такође упозоравају да је веома запаљив те у смеси с ваздухом може бити експлозиван и да је довољна само једна искра па да дође до несреће.
Рудар из рудника "Леце"
Рудари се контролишу пре уласка М. А., рудар у руднику "Леце" у близини Медвеђе, каже за Курир да су овакве рударске несреће готово непредвидиве, али да се у сваком руднику спроводи ригорозна контрола. - Без обзира на то да ли се ради о руднику угља или неком другом, обавезно се пре уласка запослених ради провера. Не сме да се унесе упаљач и ништа што може евентуално да изазове несрећу. И поред свих контрола, довољан је један секунд непажње и да дође до овакве катастрофе - каже рудар и додаје: - Када дође до обрушавања у руднику, затрпавају се ходници и рудари који остану заглављени у јами готово да остају без кисеоника. Због повећане концентрације метана на тим местима може да дође до гушења. Нажалост, имали смо доста оваквих несрећа код нас, али и у региону.
- Бурно реагује са оксидационим средствима, халогеним елементима и супстанцама које садрже халогене. Метан је асфиксиони гас, што значи да може истиснути кисеоник у затвореним просторијама, али су концентрације при којима он може експлодирати или запалити се далеко ниже од концентрација на којима се може развити ризик од гушења. Највећа опасност од експлозије мешавине метана и ваздуха постоји у рудницима угља. Уколико пламен или варница дођу у додир с метаном, долази до експлозије - наводе стручњаци.
Заштита
Проф. др Чедомир Бељић са Рударско-геолошког факултета каже да, када се деси оваква несрећа, рудари код себе имају одговарајућу опрему, која им омогућава лакшу евакуацију:
- То су такозвани самоизолациони апарати који омогућавају да се аутономно без ваздушне струје функционише неко време у таквим условима. То је уједно и саставни део опреме који прочишћава ваздух како би могли да пробију пут ка излазу ако је то могуће. Међутим, то време зависи и од јачине удара и количине гаса. Такође, и чета за спасавање, која је обучена за овакве ствари, има и додатну опрему.