ГЛАВНИ РЕЦЕПТ УБИЈАЊА У БЕОГРАДСКОМ ПОДЗЕМЉУ! Сурове ликвидације - пре тачно 27 година све почело
Брат по мајци Радована Лагунџина Жапца, који је био Кнелетов пријатељ, убијен бомбом подметнутом под џип пре 27 година.
Експлозив и паклене направе подметнуте испод возила постале су главни рецепт убијања у београдском подземљу, али и читавом Балкану, претходних година. Прва експлозивна направа под неко возило у Београду подметнута је пре тачно 27 година кад је убијен Раде Међед, власник неколико коцкарница у главном граду.
Међед, иначе један од турбо-фолк богаташа у то време, био је брат по мајци Радована Лагунџина Жапца, који је био пријатељ Александра Кнежевића Кнелета. Колико је Међед волео свог брата говори и чињеница да је казино "Фрог" (Жаба) назвао по њему.
Кад је 15, новембра 1994. године, Међед ушао у свој џип на почетку Улице кнеза Милоша и стартовао мотор експлодирала је бомба постављена испод возила. Претпостављало се тада да је нападач, највероватније из Пионирског парка даљинским активирао експлозив и усмртио Међеда. Раде Међед, осим што је био власник неколико казина у престоници, важио је за човека са одличним везама у финансијско-политичком естаблишменту, будући да је био зет познатог београдског банкара.
Убице су, како се причало непосредно после ове експлозије, дошле из Швајцарске. То никад званично није потврђено, јер починиоци никад нису ухапшени.
Високоризични посао
Црна серија напада бомбом тако је почела, а Београд и Србија били су пуни разних врста експлозива, због ратова вођених на подручју бивше Југославије. Највише је било тротила, као и витеза, али и пластичних експлозива попут "симтекса", који је у жаргону назван "Чех".
У почетку није било тешко наћи експлозив, јер га је због ратова било довољно, али је било тешко наћи оног ко би га стручно поставио. То се сматрало високоризичним послом. Поједине криминалне групе касније су се специјализовале за овакве ликвидације, јер захтевају мању логистику, али и мању могућност да онај који поставља остави трагове, јер ватра после експлозије уништава доказе. У прометним градовима убици је лакше да неопажено оде с места експлозије.
Чињеницу да је због мало трагова полицији тешко да нађе особу која је поставила бомбу демантовало је хапшење Велимира Симића, припадника криминалне групе Дарка Елеза, који се сумњичи да је пре 13 година постављањем бомбе убио Горана Мијатовића Миту, председника ФК Бежанија.
Ликвидације ауто-бомбама постале су обележје млађих генерација у подземљу. Експлозивне направе под vozillima почеле су да експлодирају не само у Београду већ по целој Србији, али и Црној Гори и Босни и Херцеговини.
Драган Јелиновић Јелке, власник познатог ноћног клуба "Кабаре роуз", погинуо је у јулу 2015. године кад је експлодирала бомба испод његовог "аудија" у Улици Милана Вујаклије у насељу Бежанијска коса. Истрага овог злочина одвијала се у неколико праваца, а полиција је сумњала да је ликвидиран из освете због убиства навијача Звезде Велибора Дуњића.
Експлозије у низу
Владимир Каран, који се доводио у везу са раковичким кланом, тешко је повређен у јуну 2015. године кад је експлодирала бомба постављена под његов џип "BMW X5" у Кировљевој улици на Бановом брду. Џип је одлетео у ваздух усред дана, у близини аутобуског стајалишта и неколико кафића, а повређене су две особе. Каран је од силине детонације излетео кроз шофершајбну, а верује се да му је управо то спасло живот, јер није био везан. Каран наводно има повећи досије због више разбојништава и крађа, а доводио се у везу и са трговином наркотицима.
Жабац користио и хладно и ватрено оружје
Радован Лагунџин Жабац, веома близак Кнелетов пријатељ, убијен је међу првима, у новембру 1990. године и његово убиство отворило је серију ликвидација без краја људи са друге стране закона. За Жапца се причало да је у обрачунима користио и хладно и ватрено оружје: нож, сатару, пиштољ, кратеж, бомбе.
Иван Ћирић, припадник "вождовачког клана", остао је без руке у експлозији бомбе која је разнела његов аутомобил "ситроен" у близини Централног гробља у насељу Браће Јерковић у фебруару 2018. године. Сличан бомбашки напад Ћирић је преживео пет година раније, док је још 2004. преживео рањавање у пуцњави. Неколико месеци потом Ћирић је убијен у "сачекуши" у Улици Саве Машковића, кад је непознати нападач на мотору пришао аутомобилу у ком је био Ћирић са пријатељем и пуцао. Сумњало се да је убијен, јер је хтео да изађе из подземља и нелегалних послова.
Ауто-бомбе специјалност италијанске мафије
Ауто-бомбе највише користи италијанска мафија. Аутомобили се тамо дижу у ваздух више као опомена, а служе и да додатно узнемире нечију породицу или комшилук. У Србији се, међутим, експлозивне направе под возила користе подједнако и за ликвидације и за опомене, јер су се у већини случајева показале као прецизније и чистије, јер не остављају трагове који би довели до починиоца..
Мис Марбеље Олац Билбао (21) умало је остала без ноге кад је експлодирао аутомобил њеног дечка Страхиње Стојановића у августу прошле године у насељу Нова Галеника. Она је седела на месту сувозача, док је паклена машина била постављена испод возачевог седишта. Неколико секунди пре експлозије, Стојановић, који је и био мета, изашао је из кола да би отишао у продавницу. Сумњало се да иза напада на Стојановића, који је наводно близак "кавачком клану", стоји супарнички "шкаљарски клан".
Водитељке на мети
Џип који је возила водитељка ТВ Пинк Душица Јаковљевић разнет је у експлозији ауто-бомбе на паркингу испред зграде у којој станује у Улици Љутице Богдана, близу стадиона "Рајко Митић", почетком септембра 2018. године. Сумњало се да је мета напада био њен дечко Јовица Алексић, који је био и власник возила, а кога је полиција доводила у везу са нелегалним пословима. Веровало се да је бомба била само упозорење нападача, јер је активирана кад никог није било у возилу.
Аутомобил "голф 4" у власништву водитељке Маријане Мићић, којим је управљао њен отац Небојша, разнет је у експлозији у октобру 2018. годинер која се догодила у Улици војводе Степе у Кумодражу. Небојша Мићић је од силине детонације испао из кола и само је пуком срећом лакше повређен. Истрагом је утврђено да је бомба под аутомобил Мићића постављена грешком, јер је идентичан аутомобил користила особа за коју се претпоставља да је била мета напада.
Ненад Благојевић Босанац разнет је у експлозији бомбе постављене под његов "мерцедес" код Пупиновог моста у Земуну у децембру 2018. године. Полиција је сумњала да је његова ликвидација повезана са нерашчишћеним рачунима из његове криминалне прошлости из деведесетих. Хапшен је због изнуда, а последњих 15 година живота провео је у Аустралији са породицом, где је водио миран живот. Убијен је убрзо по повратку у Београд, а стравичну експлозију преживео је његов пас, који је био у пртљажнику.
Остао без ноге
Бивши полицајац Далибор Богдановић, познатији као Боћа, из Новог Сада, остао је без ноге у експлозији бомбе постављене испод његовог џипа у мају 2019. године. Експлозивна направа била је постављена испод седишта и даљински је активирана утренутку кад је излазио са паркинга у Улици Илије Бирчанина, где иначе живи. Бомбаш је највероватније надгледао његов џип и чекао моменат. Кобног дана Богдановић је сведочио на суђењу Јовану Кецману, званом Цоје, који га је пет година раније ранио у једној кафани.
Лазар Вукићевић, навијач Црвене звезде и осуђени нападач на вођу Партизанових навијача Николу Вавића, само је пуком срећом избегао смрт кад је крајем септембра 2019. године експлодирала бомба подметнута испод његовог скупоценог "поршеа". Претпоставља се да је бомба требало да убије Вукићевића, као и да је нападач случајно активирао док је возило било паркирано у Ријечкој улици на Врачару. Вукићевић је осуђен због обрачуна из јануара 2017. године, кад је током туче испред једног ноћног клуба ранио Вавића у ноге.
Слободан Милутиновић, звани Снајпер, челник ФК Кабел, који је повређен у фебруару прошле године у експлозији џипа "порше кајен" у новосадском насељу Грбавица, преживео је напад јер је бомбаш "промашио" и поставио слабију експлозивну направу од оне коју је требало да подметне. Пре овога најмање два пута су му дизани аутомобили у ваздух.