"ГЛУМЦИ ЛАКО ПРЕВАРЕ ПОЛИГРАФ" Адвокат у вези Лечићевог случаја: Објавио је да је прошао испитивање, али...
Лећић је искористио законско право и захтевао испитивање на полиграфу, где је негирао кривично дело.
Глумац Бранислав Лечић дао је исказ у полицији у својству грађанина, због оптужбе да је починио кривично дело силовања, за које га је оптужила Данијеле Штајнфелд.
"ЗАИСТА БИ БИЛО ФЕР" Лечић позвао Штајнфелдову на ПОЛИГРАФ, ово је доказ који је приложио у своју одбрану
ОГЛАСИЛИ СЕ СТРУЧЊАЦИ! ДА ЛИ ИМА ЛАЖНИХ СИЛОВАЊА: Колико често жене пријављују мушкарце због сексуалног злостављања?
ПОЛИГРАФ ОБАРА ДАНИЈЕЛИНУ ПРИЧУ О СИЛОВАЊУ? Адвокат Тома Фила истакао битну чињеницу за даљи ток истраге
Бранислав Лечић на полиграфу је одговарао на питања о односу са колегиницом Данијелом, где су се сретали и какава је била природа њиховог односа, наводе извори у медијима.
Након саслушања, Лечић је објавио да је прошао полиграф и затражио од полиције да Данијела Штајнфелд такође буде подвргнута оваквој врсти испитивања.
Да ли глумци могу лакше а "преваре" полиграф, може ли жртва у поступку да буде подвргнута испитивању и колико је полограф јак доказ у његову корист, одговорили су адвокати, тужиоци и полиграфисти.
ГЛУМАЦ ЛАКШЕ ПРЕВАРИ ПОЛИГРАФ?
Адвокат Светозар Вујачић каже да је сигурно да људи одређених професија, као што су глумци, могу лакше да обману и преваре овај "тест истине".
- Глумци имају особину да много лакше обману било кога, то им је заправо професија. Многи професионални глумци се стопе са својим занимањем, па није реткост да глуме свакодневно, у стварном животу, иако тога нису свесни. Не бих искључио могућност да глумац или глумица могу да преваре полиграф много лакше него лекар или учитељ. То је њихова професионална дефомација, као када се спремају за улогу - каже адвокат Вујачић.
Нешто другачије мишљење има Никола Новак, једини полиграфиста у Србији са америчком лиценцом, који објашњава да то што је неко глумац, не може да утиче на модерни полиграф.
- Мери се неколико параметара, од дисања и откуцаја срца, до знојења. Постављају се сензори испод стопала и шака, као и на место где испитаник седи. Они бележе сваки покрет и сваки покушај манипулисања. Глумци могу да контролишу своје понашање, чак и тело, али не могу физиолошке реакције, као што је знојење, грчење црева, сужавање или ширење крвних судова, мада је у Египту, рецимо, забрањено да сведоче јер тамо сматрају да могу да одиграју улогу сведока - наводи Никола Новак.
Код познатих личности, нарочито глумаца, постоји опасност да шармирају полиграфисту и на тај начин утичу на његову објективност, додаје Никола Новак.
ХОЋЕ ЛИ ДАНИЈЕЛА ШТАЈНФЕЛД ИЋИ НА ПОЛИГРАФ?
Ситуација да оштећени, односно жртва у поступку, буде подвргнут полиграфу, био би готово преседан у Србији.
- Ипак, то није немогуће очекивати. Лећић, као потенцијално осумњичени, не може да захтева да Данијела Штајнфелд иде на полиграф, али може да тажи судија. Данијела може на то да добровољно пристане или да одбије без објашњења. Ипак, чак и уколико Данијела Штајнфелд не би прошла полиграф, то би била само нешто јача индициија у Лечићеву корист и ништа више - каже Вујачић.
Према речима Николе Новака, у Америци постоји пракса да на полиграфу буду саслушани и жртва и осумњичени.
- Прво жртва, а онда осумњичени, што код нас није био случај. Такође, у тој земљи да би неко испитивао особу осумњичену за силовање, педофилију или сексуалног предатора, он мора да прође посебну обуку и на такве особе се примењује посебан сет питања - рекао је Никола Новак.
БРОЈНЕ МЕТОДЕ ВАРАЊА ПОЛИГРАФА
Полиграф на суду није доказ, већ само смерница која указује да ли треба да се настави истрага или да иде у другом смеру. Зову га детектор лажи, али он не открива лажне и истините одговоре, већ региструје реакције тела, рекао је раније за МОНДО Никола Пантелић из Удружења јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца, који је открио детаље из праксе испитивања полиграфом у Србији.
- Ако неко не прође полиграф али нема других доказа против њега, он неће бити процесуиран. Ипак, пракса је показала да често они који не прођу полиграф, могу да подлегну и признају дело надлежним органима. Постоје и случајеви када они који су криви пристану на полиграф како не би продубили сумњу или се надају да ће га преварити - каже Никола Пантелић.
Полиграф открива емоције у организму испитаника које активирају многе физиолошке процесе, ширења зеница, убрзан рад срца, појачано знојење и дисање, поремећај крвног притиска. Ипак, полиграф није најпоузданији метод јер се у пракси показало да су многи користии различите методе да га преваре.
- То раде мењањем брзине дисања, знојењем што је чешће могуће, бројењем уназад највећом могућом брзином, размишљањем о неким узбудљивим или застрашујућим догађајима из живота. Такође, постоје и још и неке, мање софистициране могућности. Могуће је направити пометњу у организму, тако што би се приликом давања одговора на питања испитаник ујео јако за језик, или би у обућу поставио неки оштар предмет или иглу на коју би се убо приликом давања одговора на неважна питања. Оштар бол ће виталне функције у организму практично збунити и оне ће постати непоуздане, што представља добру основу за очитавање пограшног резултата на полиграфу - објаснио је тужилац.
СЛУЧАЈ СЕ ЗАПЕТЉАВА, КОЛЕГЕ НЕШТО ЗНАЈУ?
У целом случају око Бранислава Лечића је занимљиво то што је "одбрана могла да буде врло једноставна, да се призна да је између њих нечега било, али на добровољној бази", каже адвокат Светозар Вујачић.
- Ипак, цела ситуација са полиграфом, снимцима, препискама, полемикама око тога да ли се чује његов глас на снимку и има ли она дозволу да снима... Све то довело је до компликације и запетљавања случаја који је, из угла одбране, могао да буде много једноставнији, јер јаких доказа против њега свакако нема. Ипак, према изјавама колега из ЈДП који нису стали на његову страну и појединих старијих глумица, рекло би се да они нешто знају. Лечић је за сада саслушан само у својству грађанина. Тек ако се утврди да је има елемената за основану сумњу, он ће се позвати у својству осумњиченог, али чак ни тада не мора да му буде одређен притвор - каже Вујачић.
Ако трпите насиље или знате неког ко је жртва позовите СОС телефон 0800 - 35 00 36. Уколико сте жртва сексуалног злостављања или знате неког ко јесте, јавите се на СОС телефон Аутономног женског центра 0800-100-007.