ГОДИНАМА ЗАДАЈУ МУКЕ СТРАЖАРИМА НА СКОРО СВИМ КОНТИНЕНТИМА: Најопаснији српски затвореници иза решетака широм света
Криминолог Добривоје Радовановић истиче да епитет "најопаснији" уз затворенике из наше земље иде јер они у стране казамате долазе "ишколовани"
Криминалци из наше земље годинама задају муке затворским стражарима на скоро свим континентима, а многи од њих су под посебним, строгим мерама због лоше репутације.
ДЕТАЉИ ТРАГЕДИЈЕ НА РАСТОВНИЧКОМ ЈЕЗЕРУ: Драган дошао са девојком на купање, запливао и одједном нестао у води
ЗАВРШНИЦА СУЂЕЊА ЗАКЛЕТИМ НЕПРИЈАТЕЉИМА: Заказано изношење завршних речи, Симовић каже да није крив, Калинић ћути
УТОПИО СЕ МУШКАРАЦ КОД ПРОКУПЉА: Потрага за телом несрећног човека у Растовичком језеру
На готово свим континентима српски држављани издржавају казне за најтежа кривична дела, а неретко време проводе под посебним мерама обезбеђења, уз не баш похвални епитет "најопаснији затвореници". Трговина наркотицима, убиства, организовани криминал, само су нека од дела због којих су Срби иза решетака широм света.
Криминолог Добривоје Радовановић истиче да епитет "најопаснији" уз затворенике из наше земље иде јер они у стране казамате долазе "ишколовани".
- То углавном нису обични људи, већ су специјализовани преступници, људи који су тамо направили грешку и заглавили у затвору, али су у Србији већ прошли кроз "школу криминала", како на улицама велеграда, тако и у казнено-поправним домовима - каже Радовановић:
- По доласку у затворе у иностранству, они су добро чувани јер имају тенденцију да успоставе доминацију, пошто знају како да се понашају у тим условима и да контролишу атмосферу. Не бирају средства којима ће доћи до циља, спроводе насиље, уцене, претње, поткупљују, а често својим цимерима пружају и услуге у виду набавке цигарета и телефона.
Како објашњава бивши оперативац ДБ Божидар Спасић, Срби су до осам
десетих година прошлог века доминирали у европским затворима, али је касније кренуло њихово ширење у Јужну Америку и Јужноафричку Републику.
- До осамдесетих наши криминалци су углавном служили казне које су биле мале и то због крађа, разбојништава и туча. Није било познатијег криминалца који није робијао у Аустрији, Немачкој, Шведској и Француској, а на том списку су се нашли чак и Ђорђе Божовић Гишка и Жељко Ражнатовић Аркан.
Међутим, Срби средином осамдесетих, како каже Спасић, мењају територију.
- Први су отишли у Јужну Америку, стигли до картела и чувеног Пабла Ескобара. Ушли су у посао са трговином наркотицима, због снаге и спремности су узимани за телохранитеље нарко-босова, те ми данас имамо српске држављане који служе вишегодишње казне од 20 година затвора, па све до доживотне по разним светским казаматима - истиче Спасић.
Он додаје да нарко-криминал није једини облик криминала којим се наши држављани баве.
- Срби су у ЈАР ушли чак у посао са шверцом дијаманата и злата - каже Спасић.
Мађарска
Серијски убица, ликвидирао и децу
л Серијски убица Маринко Магда већ 27 година налази се у затвору у Сегедину у Мађарској, где је осуђен на доживотни затвор због четвороструког убиства. Магда је, у складу са мађарским законом, тражио условни отпуст после одслужених 25 година робије, али му суд то није одобрио. Списак свих његових жртава никада није био поуздан, а сумњало се да има везе са смрћу чак 14 људи. У Србији је Магда са саучесницима у једној ноћи убио пет људи у Суботици - најпре трочлану породицу Петрић, Милана, Стану и њиховог сина Данета (10), а потом и Јосипа и Верицу Агатић на Палићу. Утврђено је да је четири месеца касније убио старицу Иду Фехер. Суђено му је и због убиства четворочлане породице Нађ из Сегедина, брачног пара у Кечкемету и хрватског држављанина и Едите Немет из Орошхазе.
Јужноафричка република
Затвор са пет звездица
л Добросав Гаврић (46), у Србији осуђен на 35 година затвора као директни извршилац убиства Жељка Ражнатовића Аркана, непосредно пред изрицање пресуде побегао је у Јужноафричку републику и већ 10 година налази се у њиховом затвору. Лисице су му стављене после пуцњаве у којој је убијен шеф тамошње мафије Сирил Бика. Наша земља је после хапшења тражила да се он изручи, али се то до данас није десило. Гаврић је прво био у затвору Гудвуд, који важи за један од боље опремљених у ЈАР и прозван је затвором са пет звездица, а 2018. премештен је у затвор Хелдерсторм код Кејптауна. Хелдерсторм је један од чуванијих казамата, састоји се из више кућица на огромном имању, а затвореници на располагању имају теретану, библиотеку, бар.
Шпанија
На слободу би могао 2024.
л Лука Бојовић осуђен је у децембру 2014. године на 18 година затвора пред судом у Шпанији и то због злочиначког удруживања, поседовања оружја и фалсификовања исправа, а ослобођен је оптужбе за убиство Милана Јуришића Јурета у Мадриду 2009. године. Монструозно убиство Јуришића, чије је тело раскомадано у једном стану у Мадриду, а потом бачено у реку Манзанарес, догодило се у марту 2009, а група је ухапшена у Валенсији, у фебруару 2012. Луки Бојовићу се у Србији судило због оптужби да је вођа новог земунског клана, међутим, он је пред нашим законом ослобођен свих оптужби. Бојовић би, према писању медија, на слободи могао да се нађе 2024. године, после одлежане две трећине казне, под условом да поднесе захтев за условни отпуст.
Шпанија
Део изузетно моћне банде
л MMA борац и бивши фудбалер Стефан Милојевић, син фудбалера Горана Милојевића и братанац Владана Милојевића, бившег тренера ФК Црвена звезда, проглашен је за једног од најопаснијих криминалца у Шпанији, а у овој земљи је ухапшен у јануару прошле године на Палма де Мајорки. Стефан Милојевић се сумњичи да је са својом бандом продавао наркотике у ноћним клубовима и борделима у којима су радили и као обезбеђење. Означен је као особа која се налази на челу бајкерске банде Јунајтед трибјунс, која је позната по диловању дроге, насиљу, разбојништвима. Група је означена као веома моћна и изузетно опасна. Милојевићу су лисице на руке стављене у луксузном стану, а док су га полицајци изводили из стана, он је слао пољупце у камеру, баш као што је својевремено учинио и Лука Бојовић.