ГОТОВО СВАКОДНЕВНО НИЦАЛА СУ НОВА ГРАДИЛИШТА: Како је у време Јовичића у Борчи цветала бесправна градња
Вишеспратнице од неколико хиљада квадратних метара, без потребне грађевинске дозволе, могу се наћи широм левог приобаља Дунава
Од када је Александар Јовичић сео у фотељу београдске општине Палилула, на левој обали Дунава, највише у његовом родном насељу Борчи, готово свакодневно ницала су нова градилишта, али и изграђено је на десетине зграда за које не постоје никакве дозволе.
ТРАГОВИ ВОДЕ ДО БИВШЕГ ВРХА ПОЛИЦИЈЕ ЦГ: Милов шеф МУП помагао кавчанима, скинуо Вељу са ЦРНЕ ЛИСТЕ
УЖАС НА ВОЖДОВЦУ: Мушкарац пуцао себи у главу у паркићу
ШТИТИО ЈАГЊЕ, УБИО ГА ГРОМ: На Пештеру сахрањен трагично настрадали дечак Менсур (14)
Вишеспратнице од неколико хиљада квадратних метара, без потребне грађевинске дозволе, могу се наћи широм левог приобаља Дунава. Готово да нема улице у овом крају у којој преко ноћи није никла зграда. Инвеститори, махом непознати, улагали су у ово насеље новац, договарајући се са мештанима око земљишта. Они њима плац и кућу уместо које ће се изградити зграда, а инвеститори њима станове. Експанзија оваквог зидања у овом београдском насељу почела је да се догађа од 2016. године када је Јовичић дошао на власт, а већ 2018. године у овом крају, у само једном тренутку, било је најмање пет илегалних градилишта громада које нико није затварао.
У Борчи су се тако зидале зграде од по неколико хиљада квадрата, вишеспратнице су ницале између приземних домова, а сви плацеви које се налазе поред "дивљака" су уништени, јер су инвеститори дошли до ивице плаца и отворили прозоре ка њима. Сумња се да је у Борчи, у време Јовичића, на тај начин изграђено неколико десетина бесправних објеката.
Док се све то дешавало, а за шта се причало не само међу Борчанцима и комшијама председника општине Јовичића, већ и у медијима, сам врх општине је ћутао, а градњу нико није заустављао. Иако Јовичић и његови сарадници свакодневно пролазе поред илегалних градилишта.
Само у Улици ЈНА, у кругу од око 50 метара, 2018. и 2019. године изграђено је чак три нелегална објекта непознатих инвеститора. Велики грађевински пројекти нису заобишли ни Ивана Милутиновића, Зрењанински пут, Петра Драпшина, улице у којима је до тада највећи објекат имао највише два спрата. Сада, површине објеката износе између 5.000 и 10.000 квадратних метара.
Можда највећи пројекат који је реализован без икакве дозволе у време Јовичића на челу општине, јесте изградња три стамбене вишеспратнице у Улици братства и јединства у Борчи, упркос инспекцијској одлуци о затварању градилишта и доношењу решења о уклањању објеката.
- Инспекција је и овде донела решење о уклањању објекта, а с обзиром на то да је ово решење у поступку уређења, након извршеног уређења, а уколико инвеститор не поступи по налогу решења, донеће се и решење о извршењу, којим ће се Одсек обавестити да о трошку извршеника спроведе уклањање овог објекта - рекли су раније из општине Палилула.
Међутим, ништа од горенаведеног није зауставило инвеститора и раднике који су успели да зграду заврше, уселе станаре у њу, али и издају и продају локале који су сада кафићи, кладионице и бутици.
Истрагом Вишег јавног тужилаштва у Београду биће обухваћена и изградња ових зграда како би се утврдило да ли је Јовичић утицао на грађевинске инспекторе да омогуће да инвеститори без проблема заврше радове на овим објектима.
Јовичић се терети за кривично дело трговина утицајем у саизвршилаштву са Д. В. (43), одговорним лицем за инспекцијске послова у Градској општини Палилула.
Такође, због сумње да су учинили кривично дело злоупотреба службеног положаја ухапшени су грађевински инспектори М. М. (63), З. Р. (68), Ђ. Р. (62), З. П. (62), Г. П. (52) и Д. Л. (57) док се, поред наведеног, осумњичени Г. П. и Д. Л. терете и за кривично дело фалсификовање службене исправе.
Председник општине Палилула сумњичи се да је утицао на одговорно лице за инспекцијске послове у Општини да даље утиче на грађевинске инспекторе да злоупотребом положаја омогуће изградњу објеката без грађевинске дозволе и да је од инвеститора противправно присвојио 28,8 милиона динара.