ИСПОВЕСТ КОВАЧЕВИЋЕВЕ ПРВЕ ЖРТВЕ: "Миладина нисам познавао, нити је икада контактирао са мном после напада"
Брајан Штајнхауер је 2008. године задобио озбиљне повреде мозга после чега је три месеца био у коми
Брајан Штајнхауер (34) имао је 22 године када је мучки претучен у Ретскелеру, њујоршком клубу, а међу нападачима те трагичне ноћи био је и бивши кошаркаш, Миладин Ковачевић, који је после више од деценије поново у жижи интересовања због оптужби девојке Тине Т.(26) да ју је физички напао.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/23/profimedia-0351618090.jpg?itok=rFOqK9DV)
Проверите зашто је сви имају у телефону! Свако ко ово користи, решава све проблеме једним кликом
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/12/17/79687987_1184661681744450_3621637632259260416_n.jpg?itok=OESIcfZS)
УДЕС НА НОВОМ БЕОГРАДУ: Једна особа повређена и превезена у здравствену установу
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/04/27/profimedia-0137997456.jpg?itok=sVm9xleN)
НИШКИМ ХАКЕРИМА ПРЕТИ 20 ГОДИНА РОБИЈЕ: Америка их хоће због преваре тешке 70 милиона долара
Како су пренели амерички медији, Ковачевић је маја 2008. године шутирао Штајнхауера у главу, једном, па још једном... и још једном... Остављен је да лежи у локви крви и без свести на подијуму. Брајан је завршио у коми, у којој је провео цела 3 месеца. После тога, његов живот променио се из корена, а Американац је испричао како је успео да се опорави после кобне вечери.
- Свој живот сам посветио помажући другима да преброде своје личне изазове тако што сам постао лиценциран социјални радник. Срећан сам јер сам добио прилику да разговарам са другим породицама и инспиришем их након што заврше у болници услед повреда мозга - прича Брајан који је после напада имао тешке повреде мозга, а руке и ноге су му биле непокретне.
Како су лекари испричали, у првим тренуцима, после напада, било је питање хоће ли Штајнхауер преживети. Мозак му је био озбиљно оштећен, а лобања напукла на 4 места.
Те мајске ноћи која се одиграла пре више од 12 година не само да не жели да се сећа, већ, како каже, заиста ништа не памти. Миладина Ковачевића помиње само у једној реченици када каже да га није познавао.
- Миладина нисам познавао нити је икада контактирао са мном после напада. Тешко је говорити о томе шта знам о тој вечери јер се заиста не сећам ничега. То је као празнина коју покушавам да попуним оним што је извештавано у медијима. Некада морамо да прихватимо чак и оно што не можемо да разумемо. Помирио сам се са тим да никада нећу сазнати шта се заиста десило те ноћи и одабрао сам да се фокусирам више на оно што могу да урадим за свој бољитак и бољитак људи који ме окружују свакодневно - каже Американац.
Последице се и данас осећају
Говорећи о опоравку, који је био дуг и исцрпан, наглашава да се последице и дан-данас осећају.
- Најтежи део мог опоравка била је, и и даље је, усамљеност. Не само да ме је време проведено у болници држало удаљеним од мог друштва, већ је и пролажење кроз тако јединствено и изазовно искуство створило емоционалну дистанцу. Осећам да ме људи не разумеју или ми не дају довољно времена да им објасним себе у овом свету где се све брзо дешава. Успео сам да добијем лиценце у више професија и путујем светом чак и после повреде, борба је и даље велика - искрен је Штајнхауер.
Истиче и да би све много теже поднео да није било његове породице, али и пријатеља.
- Породица ми је цео свет, као и моји пријатељи који су остали уз мене. Увек сам имао људе који су долазили да ме посете када сам био такорећи заглављен у болници. Без њиховог присуства, не бих имао снаге да покренем процес опоравка. Неки од тих пријатеља су до сад наставили даље са својим животима, и нисмо као раније у контакту, али ћу им увек бити захвалан... За њихову подршку када ми је била потребна - каже он.
На питање да ли је размишљао како би његов живот изгледао да се трагедија није догодила, те да није повређен и да није завршио у коми, Штајнхауер каже:
- Вероватно бих се само фокусирао на своју каријеру у финансијама и имао бих много лакши живот. Главни разлог због ког сам променио своју каријеру, што сам почео да се бавим социјалним радом је управо то искуство са трауматичном повредом коју сам имао, на којој сам захвалан. Социјални рад је посао који је много награђујући и утиче на много више људи него мој претходни посао у финансијама и мислим да сам бољи у томе. Понекад ствари у животу на крају испадну баш како треба, без обзира на то колико је дугачак или тежак пут - закључује наш саговорник.
Иначе, Брајанове данашње фотографије, после више од деценије од монструозног догађаја, изгледају невероватно, али и мотивишуће.
Његова фондација "Миндс овер matter" бави се ширењем свести о младима који су претрпели било коју врсту оштећења мозга.
- Они који болују од оштећења мозга сматрају се "другачијима", и имају проблеме да нормално функционишу током читавог свог живота. Постоје случајеви када пацијенти успеју да преброде ове препреке и постану потпуно независни - наводи се на сајту организације.
900.000 долара одштете
Подсетимо, Ковачевић је најпре све порицао, али је задржан у притвору у САД, одакле је после нешто више од месец дана пуштен. Успео је да побегне из Њујорка у Београд и то тако што му је конзулат Србије у Њујорку издао привремену путну исправу са којом је напустио Америку и вратио се у Србију.
Тада је држава Србија платила 900.000 долара као одштету, а мало је рећи како је тај догађај у том тренутку утицао на односе Србије и САД.
Против Ковачевића је, иначе, паралелно вођена истрага и у САД и у Србији, која је по исплати одштете породици Штајнхауер, потпуно предата Србији, где је Ковачевић осуђен на две године и три месеца затвора.
Међутим, изашао је нешто раније, у новембру 2012. године.
Ковачевић се пронашао у српским медијима после навода да је претукао девојку Тину Т. (26) и одузео јој мобилни телефон и торбицу, како никоме не би могла да пријави насиље.
Она је данас саслушана у Првом основном тужилаштву у Београду у својштву оштећене.
Ковачевић се засад брани са слободе, уз меру забране приласка и комуницирања са Тином и њеном сестром, коју му је уместо притвора одредио судија за претходни поступак.