ИЗВЕШТАЈ СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТА: Жене из Србије жртве трговине људима у ОВИМ ЕВРОПСКИМ ЗЕМЉАМА - на мети и деца!
Малолетници, жене, мушкарци спремни да раде у иностранству најчешће су жртве трговине људима у Србији, указало је истраживање Стејт департмента о модерном ропству на територији Балкана.
Стејт департмент недавно је објавио истраживање о борби против трговине људима широм света у 2019. години. У делу посвећеном Балкану, односно Србији, истраживање је указало на то да се и даље у нашој земљи мало говори о овом проблему, али да државне институције чине значајне напоре како би се модерно ропство у Србији искоренило.
ДИВЉАЧКА ВОЖЊА СМРТИ: Освануо снимак тренутка пред стравичну несрећу код Куле (ВИДЕО)
ИМАО ЈЕ СКОРО ДВА ПРОМИЛА У КРВИ: У удесу код Куле погинула девојка возача и две тинејџерке, остали оперисани (ФОТО)
ХТЕЛИ СРПСКУ ДЕЦУ ДА ТРУЈУ: У Суботици ухапшена тројица дилера, велика количина дроге нађена у аутомобилу
Као најважнија ставка у борби против трговине људима, у овом извештају наводи се повећано кривично гоњење, али и оспособљавање прихватилишта за хитан смештај жртава.
Жртве
Анализа Стејт департмента показује да су од 36 идентификованих (у 2019. години) најчешће деца била жртве трговине људима, затим жене и на крају мушкарци. Сексуална експлоатација прва је на неславној листи, о чему говоре и подаци да је од укупног броја идентификованих жртава чак њих 23 било подвргнуто сексуалном експлоатисању.
- Претходну 2019. годину обележио је рекордно низак број идентификованих жртава трговине људима у Србији – само 36 (у поређењу са 76 у 2018. години). Нажалост, то не значи да нас је прошле године ова пошаст заобишла, већ да је систем негде заказао. Доказ за то је чињеница да је број идентификованих жртава трговине људима широм Европе порастао је за готово половину између 2015. и 2018. године - навели су из невладине организације посвећеној искорењивању свих облика трговине људима "Астра".
Суђења
Наша држава је процесуирала током прошле године 47 оптужених, што је за половину више него у 2018. када је процесуирано њих 20. Од почетка текуће године, према подацима "Астриног" тима, идентификовано је 22 жртве трговине људима, док подаци осталих актера за сада нису познати.
- Од почетка кризе Covid 19 у Србији, број позива путем АСТРА СОС телефона повећан је за 71 одсто. Иако су разлози за такво повећање можда вишеструки, један од њих јесте тај што жртве више немају могућност доласка у канцеларију "Астре", па их чешће зову. И жртве су, као и други, под већим стресом током пандемије - навели су из ове организације.
За ово кривично дело прописане су казне које се крећу од две до 12 година затвора када је жртва одрасла особа, а пет до 12 година када су у питању малолетници.
Из "Астре" наводе је главни проблем то што кривични поступци трају предуго што додатно ретрауматизује жртву.
- Казнена политика је блага, прописане казне су у висини прописаног законског минимума и често током судских процеса долази до споразумног преиначења кривичног дела трговина људима у дело посредовање у вршењу проституције, које аутоматски вуче ниже казне и дискредитује жртву. Поред тога, ретко која жртва добија статус посебно осетљивог сведока, чак и ако је у питању малолетна особа, да би на тај начин током судског процеса била поштеђена директног сусрета са починиоцем (трговцем) или излагања јавности - навели су из ове организације.
Превенција
Најбољи вид превенције трговине људима, како наводе из ове организације, јесте информисаност.
- Истина је да постоје рањиве групе које су изложеније ризику, као и да су сиромаштво и припадност одређеним друштвеним групама фактори ризика, али подаци говоре да жртве трговине људима долазе из свих слојева, да могу бити било које националности, рода/пола, нивоа образовања... - навели су из ове организације.
Већина жртава нађе се у ланцима трговине људима тако што је заведена лажним понудама за посао. Дакле, из те перспективе најбитније је информисати се како да препознате лажни оглас за посао или бар како и уз чију помоћ да проверите да ли је неки оглас за посао лажан.
Профил жртава трговине људима
- Искоришћавање домаћих и страних држављана у Србији, али и експлоатација жртава из Србије у иностранству
- Најчешће се жене из Србије експлоатишу у суседним земљама као што су Аустрија, Немачка, Италија, Турска
- Мушкарци се најчешће експлоатишу за принудни рад (грађевина) и то у Аустрији, Белгији, Хрватској, Француској, Немачкој, Италији, Уједињеним Арапским Емиратима
- Трговци људима децу из Србије, посебно ромске националности, у земљи сексуално експлоатишу, искоришћавају за принудни рад, присилно просјачење и вршење ситних кривичних дела
- Стране жртве идентификоване у Србији су из Албаније, Камеруна, Данске, Малија, Нигерије и Пакистана. Хиљаде миграната и избеглица са Блиског истока, из Африке и Азије који пролазе кроз Србију или су заглављени у Србији