ЈЕЗИВ ДЕТАЉ ЕКСПЛОЗИЈЕ КОД РТС-а! Призори катастрофе: У АУТОМОБИЛУ СМРТИ само једна ствар остала читава (ФОТО)
Погинуо је радник Недељко Т. (65), а у Ургентни центар превезени су Зоран П. (66) и Ненад П. (50), који је задобио тешке повреде главе
Аутомобил у којем се догодила експлозија у Абердаревој улици, испред РТС-а, при чему је погинуо један радник фирме "Енинг инжењеринг", толико је демолиран да таква слика дуго није виђена на улицама Београда.
СРПСКА БАНДА ПЉАЧКАЛА ПО ШПАНИЈИ! Лепа девојка намами, па уследи права АКЦИЈА - 100 полицајаца хапсило лопове (ВИДЕО)
ОСУЂЕН ОГЊЕН КУЗМИЋ: Ево какву је казну добио Звездин кошаркаш
ЕПС демантовала умешаност у погибији од струјног удара код Сремске Митровице
Лимарија је потпуно разнета, а све је пуно стакла које не потиче само од овог возила, већ и са прозора зграде, а ту је чак и читав један прозорски шток... Међутим, две ствари у овом аутомобилу смрти остале су потпуно читаве, упркос тако јаком удару, а то су - још две боце.
Да ли је једна од боца експлодирала или је дошло до експлозије смеше гаса који је процурио, то ће показати истрага, али чињеница је да плинска боца сама по себи може да експлодира само у екстремним условима.
Ипак, судећи по фотографији, поред једне неоштећене боце налази се и згужвани метал исте боје и сличних димензија као она (прљаво-плаве боје), што указује на вероватноћу да је управо читава боца експлодирала.
Премда су слике са лица места узнемирујујуће, траба знати да у нормалним условима много већу опасност од боце представља не њеха експлозија, већ цурење гаса из ње. Гас који исцури у затвореном простору може да доведе до експлозије смеше са ваздухом, а то је и те како опасно и разорно. Људи који се нађу у близини такве експлозије могу да задобију тешке опекотине, а стан у којем је гас цурио и експлодирао потпуно демолиран.
Како је раније објаснио Милош Мајсторовић, командант ватрогасно-спасилачке бригаде МУП Србије, плинска боца је сама по себи безбедна, али мора бити добро заптивена.
- То поимање у вези са плинским боцама је погрешно. Оне не експлодирају сем у ситуацији када се налазе у простору који гори у дужем временском интервалу. То је потенцијална опасност за ватрогасце. Сама експлозија плинске боце у простору који не гори је практично немогућа. Експлодира гас који је истекао из боце, па је најбитније заптивање боца и праћење приликом њихових промена - казао је Мајсторовић.
Оно што би требало знати је да количина гаса који је потребан да би се створила разорна експлозивна смеша уопште није велика.
- Експлозије су по самој дефиницији тренутно сагоревање и најчешће се дешавају у ситуацијама када имамо у простору неки од техничких гасова које користимо у кући, земни гас или пропан бутан. Потребан проценат тог гаса у простору за експлозију је од један до 4 посто. Када гас исцури, укључивање било ког електроуређаја и стварањем варнице ми стварамо потенцијалну опасност, тј. може да дође до експлозије и тренутног сагоревања. Обично су тада мали пожари, али велика механичка оштећења - казао је командант.
Погинуо је радник Недељко Т. (65), а у Ургентни центар превезени су Зоран П. (66) и Ненад П. (50), који је задобио тешке повреде главе.
Радници фирме "Енинг енергетика" извлачили су боце са индустријским гасом из аутомобила, од којих је једна вероватно експлодирала. Радници је требало да отклоне кварове на систему за климатизицију у згради телевизије.