"ЈОВИЦА ЈЕ БИО ПОУЗДАНИ САРАДНИК ЦИА" Бранилац открио детаље: Водио је америчке агенте до масовних гробница у Босни
Поновљено суђење бившим челницима Службе државне безбедности (СДБ) Србије Јовици Станишићу и Франку Симатовићу Френкију, оптуженим за злочине у Хрватској и БиХ, окончано је данас пред судом у Хагу.
Бивши шеф Службе државне безбедности Србије, Јовица Станишић, ступио је 1991. у контакт са америчком Централном обавештајном службом (ЦИА), а 1993. је ЦИА "водио" до масовних гробница у Босни, рекао је данас пред судом у Хагу његов бранилац Вејн Џордаш током суђења Станишићу, а на којем су изнете завршне речи.
Џордаш се том тврдњом супротставио оптужби да је Станишић, 1991-95, био учесник у удруженом злочиначком подухвату прогона Хрвата и Муслимана, који је предводио бивши председник Србије Слободан Милошевић.
ОРЛ специјалиста упозорава: Ове симптоме не смете да игноришете! Ево како да заштитите нос и дисајне путеве!
ЈОВИЦА, ИЛИ БАЏА: Ко је наређивао Аркану - завршне речи на хашком суђењу Станишићу и Фнрекију Симатовићу
ПОНОВО ОДЛОЖЕНО СУЂЕЊЕ МИЛАДИНУ КОВАЧЕВИЋУ: Тужилаштво тражи годину дана затвора због злостављања девојке
- Станишић је ступио контакт с ЦИА 1991" и потом је био "поуздани саговорник" те службе - рекао је Џордаш. Да је Станишић био њен "поуздани саговорник" ЦИА је раније потврдила у писму Станишићевој одбрани.
По свом браниоцу, Станишић је, током рата у БиХ, наставио "интеракцију" са ЦИА. Да је био учесник у злочиначком удружењу, Станишић, како је у судници казао Џордаш, "не би ЦИА 1993. водио у Босну да нађе масовне гробнице".
Поједини медији су се обратили адвокату Џордашу да додатно објасни ту тврдњу. Иако је, у поруци, назначио да "се не може сетити тачних речи" из суднице, Џордаш је потврдио да је "Станишић 1991. ступио у контакт с ЦИА и са њом сарађивао како би помогао да се рат заврши".
- Та сарадња са ЦИА је обухватала различита питања од помоћи Србији, укључујући и тражење масовних гробница у Босни 1993. године - написао је Џордаш у одговору.
У октобру 2019, Станишића је пред хашким судом "тајним агентом ЦИА" назвао бивши британски амбасадор у Србији сер Ајвор Робертс и то као сведок Станишићеве одбране. Робертс је у судници потврдио да у својој књизи о службовању у Београду, 1994-97 написао да је Станишић "тајни агент ЦИА", додајући да тој тврдњи ваља веровати. За Станишића је Робертс је тада рекао и да био Милошевићев "застрашујући шеф тајне полиције".
- Станишић је знао где су тела закопана - казао је Робертс, не прецизирајући да ли користи стилску фигуру за тајну у енглеском језику или мисли дословно.
Станишић (70) оптужен је, заједно са оперативцем СДБ Франком Симатовићем Френкијем, за прогон, убиства, депортацију и присилно премештање Хрвата и Муслимана у Хрватској и БиХ, 1991-95. Тужиоци су у завршној речи тражили да Станишићу и Симатовићу буде изречена доживотна затворска казна, а браниоци да они буду ослобођени.
Пошто су додатне завршне аргументе разменили тужиоци и браниоци, председавајући судија Бартон Хол рекао је да ће пресуда бити изречена "у догледно време".
По оптужници, Станишић и Симатовић били су протагонисти удруженог злочиначког подухвата, на челу са председником Србије Слободаном Милошевићем, чији је циљ било наводно успостављање српске доминације на деловима Хрватске и БиХ насилним уклањањем несрпског становништва.
Како су тврдили тужиоци, "смртоносан допринос" том подухвату Станишић и Симатовић дали су преко "специјалних јединица" СДБ Србије које су починиле злочине у Хрватској и БиХ - Црвених беретки, Српске добрововљачке гарде (СДГ) Жељка Ражнатовића Аркана и Шкорпиона.
Одбрана је побијала да су те формације биле у саставу СДБ Србије и под командом Станишића и Симатовића, приказујући их као одметнике или јединице Републике Српске Крајине или Републике Српске.
По браниоцима, припадници СДБ Србије у Хрватској и БиХ легитимно су прикупљали обавештајне податке или су законито штитили тамошње Србе и спречавали преливање рата у Србију. Оптужени Станишић и Симатовић нису присуствовали расправи зато што су на привременој слободи у Србији.
Поновљено суђење Станишићу и Симатовићу последњи је процес пред хашким судом у којем се утврђује да ли су званичници Србије били одговорни за ратне злочине у Хрватској и БиХ.
После првог суђења, Хашки трибунал је Станишића и Симатовића, у мају 2013., ослободио кривице. Тужиоци су уложили жалбу, а апелационо веће Трибунала је у децембру 2015. поништило првостепену пресуду и наложило ново суђење. Поновљени процес је почео 13. јуна 2017. Поступак против Станишића и Симатовића, укључујући прво и поновљено суђење, траје већ 18 година.
То је најдужи поступак у историји суда у Хагу, будући да су Станишић и Симатовић оптужени и ухапшени с пролећа 2003. Процес неће бити окончан ни када буде изречена пресуда, зато што и оптужба и одбрана имају право жалбе.