КАКО ДА СЕ ПОНАШАТЕ АКО ВИДИТЕ ДАВЉЕНИКА? Комадант Ронилачке јединице жандармерије упозорава! ОВО су неки од САВЕТА
Вода је одговорна за две велике трагедије у последњих петнаест дана због чега је важно апеловати на јавност тим поводом.
Према још непотврђеним информацијама тело дечака старог 10 година који је нестао у Апатину 29. маја, пронађено је у Даљу, у Хрватској 45 километара низводно, објавио је Радио Дунав што је обдукцијом и потврђено.
"ПОВУКАО ГА ЈЕ СА СОБОМ И ОБОЈИЦА СУ СЕ УТОПИЛИ" Огласили се директори школа страдалих тинејџера са Аде Циганлије
РАЗРЕДНОЈ КРЕНУЛЕ СУЗЕ ЗА СТРАДАЛИМ ДЕЧАКОМ: Изјавила саучешће оцу утопљеног младића, па изрекла ПОТРЕСНЕ речи
ПОТРЕСНА ИСПОВЕСТ ОЦА ДЕЧАКА КОЈИ СЕ УТОПИО НА АДИ: Никога не кривим, све бих урадио исто као он
Нема вести о другом дечаку, а полицијска управа у Сомбору каже да специјалне јединице полиције и даље претражују речно дно код Апатина.
У потрагу су укључене специјалне јединице Жандармерије које сонаром претражују речно дно, припадници полиције у Апатину и Сомбору, као и локалног ронилачког друштва и „Војводинашуме”.
Марко Младеновић, командир Ронилачког вода Ронилачке јединице Жандармерије гостовао је у јутарњем програму и дао увиде у случај из Апатина
.Упозорио је грађане на безбедност и опрез, да до ових ситуација не би долазило.
- Ми препоручујемо обуке за пливање, едукацију, родитељи да обрате пажњу на своју децу, заштита и ношење прслука при пливању, да се не улази у алкохолисаном стању у воду - рекао је Младеновић.
Испричао је колико је кључан фактор брзина када је реч о дављењу.
- Брзина није кључан фактор и одмах крећемо на задатак. Ми када дођемо до тога обично је све готово, али највише може да помогне неко ко је већ ту и да је добар пливач, или најбоље спасилац. Наша препорука и апел свима је да се не улази, него да се пружи неко уже да се за то ухвати, јер лице које се дави је склоно да повуче лице које му помаже са собом у воду - препоручио је.
Највећи фактори ризика су коришћење непредвиђених купалишта.
- И са пар пића може да омаме да када уђу у воду и да се не снађу ако је велика трава под водом. Немојте користити неуређена купалишта. Сава и Дунав су јаке реке и брзе су, непрозирна је вода. Што се тиче језера - Површински ниво воде се угреје, а доле је вода хладна и то обично буде шок за организам, приликом скокова.
Немојте паничити и немојте улазити уопште у воду на таквим местима, пре свега - упозорио је.