Српско правосуђе У ДИЛЕМИ дуже од годину дана: Како судити возачу који је УБИО СВОЈУ ДЕЦУ?
Истрага против Милана Ж., који је прошлог лета колима слетео с пута и усмртио сина и ћерку, још траје.
Пред једном од најтежих одлука већ више од годину дана се налази српско правосуђе. Од 14. јула 2020, када је Милан Ж. у алкохолисаном стању код Нових Карловаца возећи пребрзо слетео с пута, ударио у дрво и усмртио сина Н. (8) и ћерку Н. (1), још није подигнута оптужница. Стручњаци процењују да је изузетно тешко проценити како овом човеку судити јер је истовремено у улози окривљеног и оштећеног.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/10/135800_daliborbogdanovicbocafotoprintscreen_f.jpg?itok=zUsfuNhS)
ШТА СЕ КРИЈЕ ИЗА УБИСТВА КРИМИНАЛЦА ИЗ ВОЈВОДИНЕ: Бивши полицајац који је умешан у злочин и Горанац БИЛИ БЛИСКИ ПРИЈАТЕЉИ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/09/milena_radulovic_-_iva_ilincic_-_miroslav_aleksic.jpg?itok=en-SE5Uc)
МИЛЕНА И ИВА ИДУ "ОЧИ У ОЧИ" СА МИКОМ АЛЕКСИЋЕМ: Суђење ће бити отворено за јавност, а зна се и колико може да потраје
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/09/mn.jpg?itok=7vwxguGf)
ОВО ЈЕ МУШКАРАЦ КОЈИ ЈЕ ПОГИНУО КАД ЈЕ КОЛИМА СЛЕТЕО У МОРАВУ! Није му било спаса (ФОТО)
Тужилац Вишег јавног тужилаштва у Сремској Митровици Ђорђе Маховац изјавио је за Српски телеграф да је овај случај још под истрагом. Иако је Милан једини учесник саобраћајне несреће и докази су, као и саобраћајна вештачења, могли да се изведу релативно брзо, одлука о оптужници због његове двоструке улоге у овом случају задаје муке свима који у њој учествују. Милану није одређен притвор.
Адвокат Биљана Анђелковић објашњава да се оправдано поставља питање зашто је предмет још под истрагом.
- То може бити због бројних фактора. Примера ради, некада су саобраћајна вештачења прилично комплексна и захтевају доста времена. С друге стране, с обзиром на конкретне последице овог дела, могуће је да су исте тешко погодиле окривљеног, те да он привремено није способан да учествује у поступку, због чега се може одредити психијатријско вештачење - истиче Анђелковићева.
Дугогодишњи судија, који се сада бави адвокатуром, Крсто Бобот тумачи да је прво тужилац, па потом и судија, у огромном проблему када добије случај оца или мајке који су изазвали саобраћајну несрећу у којој је страдало најмање једно њихово дете.
- То су заиста најтеже одлуке за судије, као и за тужиоце. У том случају, уколико суд процени да је родитељ изазвао несрећу у којој је погинуло његово дете, он проглашава кривим, али се ослобађа казне. То је случај родитеља којем је страдало дете и доживотни затвор би га мање болео од губитка. Затворска казна је ту беспредметна - каже Бобот за лист "Република".
Нема милости за бахате
Крсто Бобот истиче изузетке када родитељ неће избећи робију упркос чињеници да је у саобраћајној несрећи коју је изазвао страдало његово дете.
- Ако је возач, примера ради, имао два промила алкохола у крви, возио насилнички и прошао кроз црвено и негде или у неког се закуцао и у том удесу изгубио дете, њему прети вишегодишња затворска казна сходно кривици - објаснио је Бобот.
Овај адвокат, међутим, скреће пажњу да, уколико је возач изазвао саобраћајну несрећу у којој је, осим његовог детета, страдао и неко други, подлеже строжој казни.
- Логично је да се ти случајеви третирају другачије. Примера ради, управо заступам клијента којем је у несрећи страдало дете и још једна особа и њему је тужилаштво нудило да потпише споразум о признању кривице, којим би му била загарантована условна казна. Он то није прихватио јер жели да докаже да није крив. Његове речи су врло упечатљиве и тешке. Рекао ми је: "Не могу да прихватим чињеницу да сам крив за смрт свог детета" - описује Крсто Бобот.
Ослобађање у случају нехата
Адвокат Биљана Анђелковић напомиње да постоји могућност да окривљени Милан Ж. буде ослобођен затворске казне.
- Ваља напоменути да је овде, у зависности од тока самог судског поступка, могуће применити и одредбу из Кривичног законика којом је предвиђено да суд може ослободити од казне учиниоца кривичног дела учињеног из нехата када последице дела тако тешко погађају учиниоца, па изрицање казне у таквом случају очигледно не би одговарало сврси кажњавања - каже Анђелковићева за Српски телеграф.