КАКВА СУ ОВЛАШЋЕЊА ПОЛИЦИЈЕ? На оног ко потегне оружје, пуца се без упозорења - Закон о полицији јасно прописује правила
Закон о полицији прописује у члану 125 да је полицијски службеник дужан да пре употребе ватреног оружја изда наређење "Стој, полиција, пуцаћу!" Ако лице не поступи по наређењу, наредно упозорење му се даје пуцањем у ваздух. Одступање од ове процедуре дозвољено је уколико је живот полицајаца или грађана угрожен.
Специјална антитерористичка јединица (САЈ) МУП-а Србије током прошле недеље интервенисала је два пута и неутралисала опасне бегунце осумњичене за тешка убиства. Најпре је у селу Тополница код Мајданпека, у уторак увече, после вишечасовних преговора, савладан Петар Петровић, који је претходно из пушке сачмаре убио брачни пар на трактору. Само дан касније код Лознице је у ноћним часовима усмрћен припадник граничне полиције, а потрага за његовим убицом Фатоном Хајризијем, бегунцем из затвора, трајала је више од 30 сати. Скривао се у атару села Трбушница, недалеко од Лознице, а за њим су трагали и дронови и хеликоптери који су претраживали леву и десну обалу Дрине.
Када га је полиција лоцирала и опколила простор напуштене фабрике иза чијих зидина се крио, оглушио се на позиве за предају, а затим испалио укупно девет метака. Пуцао је на полицајце и њихово возило из истог пиштоља којим је у четвртак убио полицајца Николу Крсмановића и ранио његовог колегу Вјекослава Илића на контролном пункту у Липничком шору.
У јавности се ових дана често постављало питање каква су овлашћења полиције у потрази за опасним бегунцем, који одбија да се преда. Прошлог уторка припадници САЈ-а су, после усмених преговора и упозорења сузавцем и димним бомбама, пуцали на осумњиченог у Тополници код Мајданпека у тренутку када је он уперио пушку према њима стојећи на трему своје куће.
У случају албанског терористе, полиција је знала да је наоружан пиштољем, па је била основана претпоставка да ће пружити отпор када буде пронађен. Испоставило се да је потпуно сам на њему непознатом терену, да је украо један бицикл и чак од становништва тражио воду и питао мештане где је пут за Црну Гору. Полиција је имала информације о његовом кретању и врло опрезно стезала обруч како би осигурала да грађани које се нађу на путу бегунца не буду животно угрожени.
Стручњаци за потраге указују у разговору за Политику да је постојала и опасност од талачке ситуације. Дакле, водило се рачуна о безбедности становника у атару села Трбушница.
Покушај хапшења уследио је када је Хајризи лоциран у напуштеној фабрици на путу између Лознице и бање Ковиљаче.
За њим су биле расписане "мере циљане потраге", прописане чланом 60 Закона о полицији. Ове мере предузимају се "ради хапшења и спровођења надлежном органу лица за које се основано сумња да је учинило кривично дело за које је по закону прописана казна затвора од четири или више година и за којим је расписана потерница, а у случају када полицијски службеници другим мерама и радњама то лице не могу ухапсити, односно када би то било повезано са несразмерним тешкоћама".
Закон каже да полицијски службених може употребити средства принуде само ако се на други начин не може извршити задатак и - сразмерно опасности која прети. Поред физичке снаге, распршивача са надражујућим дејством, електромагнетних и хемијских средстава (електрошокери и сузавац), уређаја за избацивање млазева воде (водени топови), посебне врсте оружја и средстава (димне бомбе), службене палице, средстава за везивање, службених паса и коња и специјалних возила, полиција има право да употреби и ватрено оружје.
Закон о полицији прописује у члану 125 да је полицијски службеник дужан да пре употребе ватреног оружја изда наређење које гласи "Стој, полиција, пуцаћу!" Ако лице не поступи по наређењу, наредно упозорење му се даје пуцањем у ваздух. Међутим, уколико је живот полицајаца или грађана угрожен, онда полицијски службеник може употребити ватрено оружје без издавања наређења и упозоравајућег пуцња.
Ако је реч о употреби ватреног оружја према возилу у покрету, полицајац је овлашћен да пуца само ако се то возило користи са циљем угрожавања живота или безбедности или ако се из тога возила пуца из ватреног оружја.
Нападом ватреним оружјем на полицијског службеника сматра се и само потезање ватреног оружја или покушај да се оно потегне, а потезањем се сматра сваки покрет ватреним оружјем ради његовог доношења или стављања у положај за употребу, објаснили су саговорници "Политике".
Извор: Србија Данас/Политика/Аутор: Александра Петровић/Пренео: Ненад Ђукић