Капетан Војске Србије осуђен на доживотну робију: Уложио жалбу на пресуду за злочин над својом ћерком
Капетан Војске Србије из Лесковца који је правноснажно осуђен на 20 година затвора због силовања ћерке, посредством свог адвоката поднео је ванредни правни лек на ову пресуду о којем ће одлучивати Врховни суд.
Апелациони суд у Нишу је 28. августа прошле године изрекао дводеценијску казну затвора чиме је преиначио пресуду Вишег суда у Лесковцу од 15. децембра 2023. године који га је осудио на доживотну робију.
- На правноснажну судску одлуку поднела сам ванредни правни лек захтев за заштиту законитости. Захтев сам поднела из законом предвиђених разлога, очекујем да ће га Врховни суд уважити – саопштила је адвокат окривљеног.
Према Законику о кривичном поступку захтев за заштиту законитости може се поднети ако је правноснажном одлуком или одлуком која је претходила њеном доношењу повређен закон, примењен закон за који је одлуком Уставног суда утврђено да није у сагласности са Уставом, општеприхваћеним правилима међународног права и потврђеним међународним уговорима.
Такође, овај ванредни правни лек се може изјавити и ако је повређено или ускраћено људско право и слобода окривљеног или другог учесника у поступку које је зајемчено Уставном или Европском конвенцијом о заштити људских права и основних слобода и додатним протоколима а то је утврђено одлуком Уставног суда или Европског суда за људска права.
Повреда закона, која је разлог за подношење овог правног лека, постоји ако је правноснажном одлуком или одлуком која јој је претходила, повређена одредба кривичног поступка или ако је на чињенично стање утврђено у правноснажној одлуци, погрешно примењен закон. Врхови суд приликом одлучивања о овом правном леку, може га одбити или усвојити.
Како је приликом доношења првостепене пресуде о доживотној робији коју је нишки Апелациони суд ублажио на 20 година затвора, окривљени је своју малолетну кћер силовао од новембра 2019. до маја 2022. године.
Како је тада саопштено, приликом одлучивања о врсти и мери казне суд је имао у виду бројне отежавајуће околности које се односе на начин и време извршења кривичног дела, личност оптуженог, одсуство емпатије, тежину последица кривичног дела налазећи да не постоје олакшавајуће околности.
- Суд је нашао да се таквом пресудом утиче и на друге грађане да се уздрже од вршења таквих и сличних најтежих кривичних дела- навео је тада у саопштењу председник Вишег суда у Лесковцу Небојша Стојичић.
На ову пресуду жалила се одбрана окривљеног, а Апелациони суд је сматрао да иако је чињенично стање неспорно, постоје околности због којих је ублажавање затворске казне оправдано.
Међутим, окривљени је наставио правну борбу па је и против пресуде од 20 година затвора одлучио да изјави правни лек. Одлуку Врховног суда овај Лесковчанин чека у затвору јер ванредни правни лекови не одлажу извршење правноснажне пресуде.
Извор: Информер