Ко стоји иза Аркановог убиства?! Министарство правде упутило ЗАХТЕВ, чека се ОДГОВОР
У свом захтеву за азил, Гаврић тврди да му је убиство напаковано
Министарство правде Србије поново је затражило од Јужноафричке Републике изручење Добросава Гаврића (43), осуђеног због убиства Жељка Ражнатовића Аркана (48) и двојице његових пријатеља у Хотелу „Интерконтинентал“ 2000. године, сазнаје се у правосудним круговима.
Извор наводи да афричке власти српским органима нису послале још никакав одговор.
"ЧУВАЈ СТРАЖУ, УБИЋЕМО АРКАНА!" Овако је ликвидиран Жељко Ражнатовић, процурили НЕОБЈАВЉЕНИ СПИСИ!
ОТКРИВЕНА ТАЈНА: Ево зашто су га стварно ЗВАЛИ АРКАН, а имао је још један ОПАСАН НАДИМАК (ФОТО)
"Набио му је ПИШТОЉ У УСТА и рекао да ће НА УЛИЦУ" Откривено како је Аркан постројавао министре у Крајини
- Упутили смо захтев за екстрадицију Гаврића и чекамо одговор - речено је у Министарству правде Србије.
Гаврић, који је у Србији осуђен на 35 година затвора због убиства Аркана, опет је тражио азил у тој земљи, о чему се води процес пред Магистарским судом у јужноафричком граду Кејптаун.
Уставни суд из Кејптауна у децембру прошле године поново је одбио његов захтев за добијање азила у Јужноафричкој Републици. Највиша судска инстанца те земље закључила је да Гаврић не може да добије статус избеглице јер је у Србији осуђен за тешко убиство, које није политички мотивисано.
Према одлуци суда, он има право на ревизију добијања избегличког статуса и могућност да се обрати Жалбеном одбору за избеглице.
Гаврић, такође, може у есктрадиционом поступку да се бори за останак у Јужноафричкој Републици.
У свом захтеву за азил, Гаврић тврди да му је убиство напаковано и наводи да је једини који је имао мотив и моћ за уклањање Аркана тадашњи председник Слободан Милошевић. Он наводи да се Милошевић плашио Аркана као незгодног сведока против њега у Хагу, те да се веровало да је он и наручио атентат.
Међутим, професор психологије криминала Добривоје Радовановић истиче да Милошевић није имао мотив за убиство Аркана, о чему сведочи и његова јавна изјава, дата после 5.октобра 2000. године, на једној телевизији.
- Милошевић не стоји иза тога, али могуће је да стоје његови блиски сарадници. Он је тада рекао: „Да је Аркан жив, не би био Петог октобра“. Његова изјава је деловала врло искрено - присећа се Радовановић.
Као други мотив, Радовановић наводи сукоб тадашњих високих функционера Службе државне безбедности са Милошевићем непосредно пред 5. октобар.
- Они су сарађивали с америчком обавештајном службом, која је била противник Милошевићевог режима и није искључено да је ЦИА убила Аркана, који је био патриота. Такође, из истог разлога, мотив су имале и стране обавештајне службе, првенствено енглеска МИ6 - наглашава познати криминолог.
Као последњу варијанту, али најмање могућу, саговорник наводи улогу српског подземља, којем је Аркан сметао.
- Аркан је био преузео неке послове за себе, а остали су остали по страни, што је могло да им засмета, али ипак сматрам да ту не лежи мотив - закључује Радовановић.
Он додаје да је суд утврдио осудио праве извршиоце, за разлику од мотива и налогодавца.
- Злочин је починио полицајац и група полицајаца. Сигурно су знали ко стоји иза убиства и због тога били добро плаћени. Они који су наручили убиство чували су и Гаврића и остале током бекства у иностранству. Они сада Гаврићу сигурно пружају заштиту у затвору у Јужноафричкој Републици - напомиње он.