КРАДУ "ФОРЕ" АЛ КАИДЕ: Српски криминалци све чешће злоупотребљавају ИТ технологије како би "доскочили" полицији!
Криминалци који су одрасли уз компјутере без проблема прихватају нове технологије и користе их за своје послове. Криптовалуте, кодирани телефони, онлајн игрице постали су алати мафијашки алат.
За криминалце 21. века потребни су и полицајци 21. века. Вечита трка лопова и жандарма наставља се на пољу технологије јер криминалне групе међу првима прихватају и злоупотребљавају све новитете да би полицији што више отежала посао и замела свој траг.
УХАПШЕН ОСУМЊИЧЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У НОВОМ ПАЗАРУ: У алкохолисаном стању ударио пешака па побегао?
УЖАС У СОМБОРУ: Деда упуцао унука у стомак - младић превезен у болницу
ОВО ЈЕ БЕОГРАЂАНИН КОЈИ ЈЕ "АУДИЈЕМ" ПОКОСИО ДЕТЕ И ОЦА ТРОЈЕ ДЕЦЕ: Дивљао великом брзином, па проклизао!
Две ствари су кључне у криминалу 21. века, а то су комуникација међу члановима једне криминалне организације или између различитих криминалних група. Пошто и полиција и друге безбедносне агенције располажу све модернијим уређајима и програмима за прислушкивање, тако и криминалци уводе нове системе и начине комуникације, које некада више личе на филмски сценарио него на реалан живот.
- Чланови групе су комуницирали преко драфтова у мејлу (драфт је недовршена порука, нацрт). Сви смо имали лозинку за једну мејл адресу, ушао би прво један, написао нешто на драфту, а потом изашао. Онда би неко други ушао и прочитао поруку, а затим одговарао. Никада се ти мејлови нису слали - рекао је сведок-окривљени Милош Војиновић на суђењу Шарановћевом клану, чији су чланови осуђени за убиство Николе Бојовића, брата вође "земунаца" Луке Бојовића, и Панчевца Милоша Видаковића.
Видео-игрице и организовани криминал
Онлајн видео-игрице постале су права мора не само за родитеље већ и за полицију. Осим што их многи сексуални предатори користе да би дошли до деце, одавно их користе и криминалци. Разлог је једноставан, преко чета могу несметано да комуницирају и да их нико не провали међу милионима правих играча. Многи од криминалаца који сада стасавају су одрасли поред компјутера и видео-игрица и ништа од тога им није страно. Осећају се добро и комотно пред екраном. Исти систем користе и терористи ИСИС.
На овај начин не остаје никакав траг комуникације који полиција може да користи као доказ на суду.
- Овакав начин комуникације, преко драфтова, користили су, рецимо, терористи Ал Каиде. Очигледно је неко негде прочитао ту информацију и искористио је. Криминалне групе и иначе користе многе технике комуникације које користе и терористичке групе, а разлог им је исти - избећи полицију - рекао је Стеван Ђокић из Центра за безбедност, истраге и одбрану ДБА.
Према његовим речима, комуникација се често обавља и преко крипто телефона. Познатији модели међу криминалцима су ГСМК 500и, али како је Андроид опен соурце, лако се праве и озбиљни софтвери за ове ствари. Тако је компанија ХТЦ развила цео систем за телефон ексодус, који је, између осталог, погодан за коришћење биткоина.
Поред тога постоји и оперативни систем X-Kripto, који је развијан за војне потребе, али се нашао и код озбиљних криминалних група које су препознале његову вредност. То су такозвани специјали, мобилни телефони који служе искључиво за контакт са једном или две особе. Према правилу, свака комуникација је путем тих телефона шифрована, а полиција чак и када успе да пробије шифру, информације су често застареле.
Лопови чувани као министри
Занимљиво је да су банде које се баве крађом скупоцених аутомобила препознали важност знања које поседују хакери који су у стању да отворе сваки скупоцени аутомобил и то се више не ради шрафцигером и ломилицом, већ компјутером. Према речима полицајца који се бави ауто-крађама, прва екипа која долази обезбеђује лице места, тек онда доводе стручњака који отвара аутомобил и он има посебну пратњу. Његово је само да отвори возило, чим то уради, одвозе га, са све пратњом, као неког министра. Други људи одвозе аутомобил јер чак и ако падну, њихова важност за криминалну организацију је много мања него важност хакера.
Један од начина крађе јесте да лопови блокирају даљинску команду за закључавање аутомобила. То овако изгледа: паркирате ауто, изађете, залупите врата, направите неколико корака и тек онда притиснете дугме за закључавање, као и хиљаду пута пре тога. Међутим, овај пут се недалеко од вас налази лопов с уређајем који блокира сигнал са вашег даљинског и тако ауто остане откључан.
Друга ствар коју криминалци крију као змија ноге су токови новца јер преко њих полицајци могу тачно да утврде шеме њиховог пословања. Због тога користе или стари, добри кеш, коме исто не може да се уђе у траг. Ипак, готовина је кабаста и није редак случај да курири падну са стотинама хиљада, па и милионима евра. Зато су криптовалуте, а поготово биткоин, постали њихово ново омиљено средство плаћања.
- Најомиљенији им је биткоин и он се користи у 99 одсто плаћања јер се преко интернета изврши толико трансакција да је готово немогуће ући им свима у траг и тачно одредити ко је коме уплатио новац. Биткоини су добри и за прање новца - наводи Ђокић.
Иначе, недавно је у Аустрији ухапшена група криминалаца, међу којима су били и Срби, који су били ћелија озлоглашеног мексичког Синалоа картела. Они су за рачун те криминалне организације продавали дрогу у Европи, а плаћање се обављало искључиво биткоинима.